Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Dimensiuni roti w211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dimensiuni roti w211

    Dragi colegi, incet incet iarna cred ca o sa-si piarda din putere si din aceasta cauza vreau sa-mi schimb si eu rotile la masina cu ceva mai mare. Momentan am pe masina jantele de Avantgarde model 2005 pe 16, dar vreau sa-mi iau rotile acestea http://www.okazii.ro/catalog/5185469...s.html#galerie , dar acum nu stiu daca se potrivesc, deoarece jantele aceasta sunt de pe S-ul nou, facelift, si ma gandeam sa nu am probleme cu latimea lor in fata, ca pe spate nu cred ca ar fi o problema. Astept sugestii si sa-mi sspuneti si ce prezoane imi cam trebuiesc pentru jantele astea. Merci tare mult

  • #2
    Pe fata dimensiunea maxima la R18 este 245 40 si pe spate 265 35.
    In legatura cu prezoanele vezi tot pe okazii gasesti prezoane mai lungi pentru jante din aluminiu.
    SV-85-BMC

    Comment


    • #3
      Sunt in regula dimensiunile anvelopelor din poze (okazii.ro) - se potrivesc la limita pe w211.
      MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

      Comment


      • #4
        Nu cred ca se potrivesc. Eu la W211 (E 220cdi) meu am cumparat jante pe 18 cu ET 35 si J8, toate la fel. Cred ca cel mai bine ori intrebi la reprezentanta ori te duci cu masina la om si le probezi.

        Comment


        • #5
          Merci tare mult de sfaturi... o sa vad la ce discutie ajung cu omul si daca e ceva ma duc sa pe pun pe masina sa vad daca intra. Multumesc pentru ajutor!

          Comment


          • #6
            Sunt faine, ... se potrivesc pana la urma? Le-ai luat?

            Clau

            Comment


            • #7
              Am o problema cu dimensiunile rotilor , daca ma poate ajuta cineva
              De curand am cumparat un mercedes e 220 cdi w211 an 2002 am pus pe fata anvelope de 205x22x16 iar pe spate 225x55x16 si am observat ca nu mai am franele bune in special la viteze mari , simt ca masina merge si nu intra abs-ul sa fie dimensiunile anvelopelor problema sau am o cu totul alta problema ? Mentionez faptul ca atunci cand aveam toate 4 anvelopele de aceasi dimensiune nu am sesizat probleme la franare

              Comment


              • #8
                probleme la franare

                Am o problema cu dimensiunile rotilor , daca ma poate ajuta cineva
                De curand am cumparat un mercedes e 220 cdi w211 an 2002 am pus pe fata anvelope de 205x22x16 iar pe spate 225x55x16 si am observat ca nu mai am franele bune in special la viteze mari , simt ca masina merge si nu intra abs-ul sa fie dimensiunile anvelopelor problema sau am o cu totul alta problema ? Mentionez faptul ca atunci cand aveam toate 4 anvelopele de aceasi dimensiune nu am sesizat probleme la franare

                Comment


                • #9
                  Poate anvelopele sunt slabe, te-ai gandit la asta?
                  Mercedes CL 200 Kompressor
                  Mercedes C 180 Kompressor

                  Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

                  Comment


                  • #10
                    Cu prezoanele te pot ajuta eu.
                    0744 784 988

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Clau Pietro View Post
                      Sunt faine, ... se potrivesc pana la urma? Le-ai luat?

                      Clau
                      Nu le-am luat inca, deoarece am ramas fara bani, dar chiar azi ma uitam la ele si chiar mi le doresc mult. Sper sa fac rost de bani sa mi le iau Apropo de asta am vazut ca tu ai pachet AMG pe masina, tu le-ai pus sau asa ai cumparat masina?

                      Comment


                      • #12
                        Daca rotile nu au toate aceeasi INALTIME atunci o sa ai probleme...se dezactiveaza esp si abs.Am patit si eu si pana nu am schimbat cauciucurile sa fie egale ca inaltime i-mi dadea erorile

                        Comment


                        • #13
                          Eu ma pe a mea W211 roti 245/45/R18 de S amg-model 2001-2002 , intra la limita, maxim 1 cm de bratul superior ... arata super bine , muuult mai stabila in curbe, unpic mai rigida la drum , consum marit , dar ... totul costa , asa ca spor !

                          Comment


                          • #14
                            W211 E220 CDI 2002 110/150.
                            Jante aliaj și anvelope 225/55 R 16. A venit iarna și vreau să pun 205/60 R 16 pe aceleași jante de aliaj. Întrebarea: lățimea anvelopelor de iarnă (205) vor fi compatibile cu jantele actuale pe care sunt montate în prezent anvelope cu lățime 225?

                            Info pentru cei ce vor să achiziționeze anvelope:
                            Iarna - puneți mai îngust, dar și un pic mai înalt (225/55 R 16 cu 205/60 R 16 are proporționalitate pefectă vară/iarnă),
                            consecințe - mai îngust - mai stabil (în general intră în contact cu zăpada, și în rezultat taie mai bine zăpada), consum mai mic;
                            mai înalte - mai moi mai ales la temperaturi scăzute.
                            Vara - puneți mai late,
                            consecințe - mai stabil - prinde mai bine asfaltul.
                            AllSeason - după părerea mea sunt mai puțin sigure față de vară/iarnă, cel puțin pentru climatul din România nu se recomandă.

                            Comment


                            • #15
                              Se aseaza fara probleme. Pune cu incredere.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF