Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W211 Oil advice

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W211 Oil advice

    Hallo,
    As avea si eu nevoie de ajutor. Trebuie sa imi schimb uleiul de motor, si m-ar interesa cati litri trebuie sa cumpar si care este cel mai indicat pt masina. Am un E220 cdi W211 cu facelift din 2007, Automatik.
    Multumesc mult
    Traditia puterii si rafinamentului
    Simfonia sportivitatii si elegantei

    Mercedes-Benz

  • #2
    6.5 litri trebuie din cate stiu dar trebuie sa cumperi 7
    SV-85-BMC

    Comment


    • #3
      In cartea mea service in Germania, pana la 60000 km,mertanul a primit Shell 5w30 apoi, de la 60000 nu stiu de ce s-a trecut pe Mobil 5w30.

      Comment


      • #4
        W211 oil advice

        Originally posted by Dj Sky View Post
        In cartea mea service in Germania, pana la 60000 km,mertanul a primit Shell 5w30 apoi, de la 60000 nu stiu de ce s-a trecut pe Mobil 5w30.
        Buna,
        Ideea este ca 5W30 este cel bun?
        Traditia puterii si rafinamentului
        Simfonia sportivitatii si elegantei

        Mercedes-Benz

        Comment


        • #5
          Da, ideea este ca 5w30 este cel mai bun pt euro 4 cu filtru de particule.
          Acum chestia e ca bagi in masina dupa buzunar si calitatea, daca ai putea sa iti faci rost de ceva adus de afara, ca mobil de la magazin(turcesc)nu iti recomand.

          Comment


          • #6
            Poti pune si Castrol Edge 5w-40
            SV-85-BMC

            Comment


            • #7
              Mai trebuie avut in vedere un cod specific mercedes scris pe bidoanele de ulei.Pentru masina ta am impresia ca trebuie MB 229.51 sau MB 229.31 (nu MB 229.3 sau MB 229.5) deoarece tu ai filtru de particule.
              CL 99 BAN W211 E270cdi

              Comment


              • #8
                Depinde si de numarul de km pe care ii ai tu. Dar parerea mea este ca Mobil este cel mai bun. Daca ai cuprins intre 0 si 100.000 km trebuie sa folosesti 0w40, daca ai cuprins intre 100.000 si 200.000 km 5w40, iar daca este intre 200.000 si 300.000 10w40. Indicele din fata "w" ului iti indica cat de gros este uleiul, iar acesta se foloseste in functie de uzura motorului. Eu am masina mea cumparata de aici din tara de la reprezentanta, iar in cartea service exact asa cum ti am spus eu este scris uleiul de care ti spuneam mai sus. Am 141.000 km si trebuie sa i fac schimbul cu 5w40, iar pana in 100.000 km am folosit 0w40 de la MOBIL ONE

                Comment


                • #9
                  Am intrat in meniul service si am vazut ca imi indica 7.5 l ulei in motor, nu trebuiau sa fie 6.5 litri?
                  SV-85-BMC

                  Comment


                  • #10
                    @Andreiu'
                    Buna ziua!
                    Am cu masina 178000 km. De noua a functionat cu Aral Supertronic (in Germania) iar la al doilea schimb (tot in Germania) a trecut pe Mobil 1 0W-40. Acelasi tip de ulei il am si acum in motor. Ar trebui sa trec pe 5W-40?
                    Ma gandesc ca e cam subtire uleiul pentru kilometrii care-i am la masina.
                    Exista Mobil 1 5W-40 Turbodiesel?
                    Merci.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by popa daniel View Post
                      @Andreiu'
                      Buna ziua!
                      Am cu masina 178000 km. De noua a functionat cu Aral Supertronic (in Germania) iar la al doilea schimb (tot in Germania) a trecut pe Mobil 1 0W-40. Acelasi tip de ulei il am si acum in motor. Ar trebui sa trec pe 5W-40?
                      Ma gandesc ca e cam subtire uleiul pentru kilometrii care-i am la masina.
                      Exista Mobil 1 5W-40 Turbodiesel?
                      Merci.
                      Gandeste-te ca masina are destui km si uleiul este prea subtire pentru uzura avuta si trebuie schimbat si uleiul, pentru ca aceste uleiuri nu sunt scoale asa de aiurea de mai multe tipuri iar Mobil 1 este cel mai bun, pentru ca este special pentru motoarele Mercedes!

                      Comment


                      • #12
                        POti baga mobil one 10 w 40 cu incredere si vei vedea cat de frumos o sa se auda motorul.Eu personal am bagat la a mea un w211 din 2002 cu 220000km si iti spun sincer ca sunt foarte multumit.

                        Comment


                        • #13
                          @mitea
                          Multumesc frumos pentru sfat.
                          Numai bine!

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF