Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme "260" SEC

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cer scuze lui Mac de off topic dar am si eu o intrebare, asta din poza ii kitu de reparatie tirant, ca eu trebuie sa le schimb pe amindoua partile?
    Toate cele bune
    Attached Files

    Comment


    • #17
      butonu alea sunt ..uite si coduri SWAG 10 78 0014 Mercedes 126 330 11 35 si e recomandat sa le schimbi pe amandoua si sa faci dupa aia geometria.
      `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

      now - bicicleta !

      0744 239 949

      WEB
      http://garajautodiag.blogspot.com

      Comment


      • #18
        Originally posted by doktor4carz
        Daca nu intrebi... uite ce patzeshti... Am trei seturi de tirantzi perfectzi din demontari. Nu ai dat mult, dar asta e... trecem peste...
        Doc, mai ai seturile de tiranti?

        Comment


        • #19
          Si eu imi cer scuze pentru off topic, dar as dori sa ma lamuriti cu un aspect: am pus motor de 250D, de w124, dar am lasat radiatorul original al masinii, SE 280, e ca la Cobra, cu orificiu de umplere, fara vas de expansiune. Merge un pic cam ridicat la temperatura, undeva peste 90 de grade.
          Stiu ca motoare astea lucreaza la presiune mare. Nelamurirea mea este: radiatorul de SE poate fi cauza temperaturilor ridicate, ar fi indicat sa-l modific pentru vas de expansiune, sau e termostatul de bai?
          Solicit putin ajutor, pareri...
          Va multumesc!
          P.S. Si eu am fost nevoit sa schimb acei tiranti, dar se merita, altfel se comporta masina la drum, si cred ca multi ani nu o sa ma mai ating de ei....

          Comment


          • #20
            Inca nu am reusit sa schimb tirantii ca masina sta de 3 luni pentru ca sunt plecat din tara.

            Imi poate recomanda cineva un magazin de piese in Bucuresti unde as putea sa-i gasesc la preturi decente?

            thx

            Comment


            • #21
              diferential

              Hi, intampin urmatoarea problema la masina...cand in momentul schimbarii vitezelor la recuplarea ambreiajului se aude o pocnitura in zona diferentialului. Am vorbit si cu mecanicul si mi-a spus ca problema e in diferential.
              Acum cred ca as avea nevoie de un diferential...am motor de 260 si 5 viteze manula...

              1. Ce diferential megre sa pun? (numai de 126)?
              2. Are cineva un diferential de vanzare?

              Comment


              • #22
                2. geamul din drapata fata are o problema la macara...coboara complet dar cand il ridic la 10cm pana la inchidere trosneste si nu mai urca...am dat jos fata de usa si din cate am vazut roata dintata scapa...probabil s-a rupt (tocit un dinte)...o idee ar fi sa gasesc o macara (daca are cineva sa zica un pret)...o sa incerc sa aflu si daca se poate face roata dintata dintr-un material mai dur la un strung...
                Sudezi macaraua unde lipsesc dintii aia si ii faci cu o pila triunghiulara daca ai rabdare si nu sunt multi. Sau pe o masina de danturat. Eu asa am facut si a tinut 3 ani fara probleme.
                1991 R129 300SL-24
                1991 w124 300CE-24
                1993 w202 C280
                1978 w116 450SEL 6.9
                1987 w201 190E 2.0
                1991 Lancia Thema 8.32 Ferrari

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Ford_V6 View Post
                  Sudezi macaraua unde lipsesc dintii aia si ii faci cu o pila triunghiulara daca ai rabdare si nu sunt multi. Sau pe o masina de danturat. Eu asa am facut si a tinut 3 ani fara probleme.
                  Am aceeasi problema la geamul soferului exact la ultima portiune, nu urca ultimii 5-10 mm (trebuie ajutat cu mana)! Se pare ca se poate reface portiunea aceea cu sudura - am vazut acest lucru la una din macaralele celeilalte masini...era sudat si probabil ca atinut chiar mai mult timp.Oricum, este o problema comuna mai ales la geamurile de pe partea soferului.
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by MAC99 View Post
                    Inca nu am reusit sa schimb tirantii ca masina sta de 3 luni pentru ca sunt plecat din tara.

                    Imi poate recomanda cineva un magazin de piese in Bucuresti unde as putea sa-i gasesc la preturi decente?

                    thx
                    Du-te in berceni pe str. David Ilie 42 la Stefan, uite nr lui 0722218326. Gasesti acolo toate piesele si manopera ffff ieftina

                    Comment


                    • #25
                      Diferential

                      Originally posted by MAC99 View Post
                      Hi, intampin urmatoarea problema la masina...cand in momentul schimbarii vitezelor la recuplarea ambreiajului se aude o pocnitura in zona diferentialului. Am vorbit si cu mecanicul si mi-a spus ca problema e in diferential.
                      Acum cred ca as avea nevoie de un diferential...am motor de 260 si 5 viteze manula...

                      1. Ce diferential megre sa pun? (numai de 126)?
                      2. Are cineva un diferential de vanzare?
                      Salut. La motorizarea si transmisia asta iti trebuie un diferential cu raport 1:3.46 , adica sa aibe terminatia din seria lui 346. Asta arata programul Mercedes.
                      W 126 `87 300 SDL OM606 24v Automatic
                      W 126 `86 300 SD OM617 Automatic
                      W 124 `93 E250 D ex 300 D


                      - Bond - James Bond.
                      - `Dullah - Abdullah.

                      Comment


                      • #26
                        Update...

                        S-au schimbat tirantii...am achizitionat chitul de reparatii pentru ei...480 RON - a meritat din plin, acum nu mai troncane nimic.
                        S-a inlocuit radiatorul pentru ca desi l-am reparat pe cel vechi s-a fisurat in alt loc...asa ca am decis sa cumpar unul nou...radiator BEHR 970 RON...am putut in felul asta sa scap de sticlele cu apa din portbagaj
                        S-a inlocuit ventilatorul pentru caldura (nu mai mergea de nici o culoare)...noroc ca aveam altul de rezerva in portbagaj
                        S-au schimbat garniturile de la pompa centrala frana...30 RON
                        S-a inlocuit bobina de inductie si fisele...100 RON
                        S-au reparat luminile din bord

                        Urmeaza....
                        Schimbare caseta de directie...consider ca am un joc destul de mare in volan si mai si curge S-a incercat inlocuirea ei cu una de pe un w124 dar din pacate nu s-a potrivit; se pare ca imi trebuie tot de w126
                        Schimbare diferential...imi troncane la schimabarea vitezelor si e destul de deranjant...
                        Reparearea macaralei geam dreapta fata...cand se mai incalzeste o dau jos si o sa va urmez sfatul si o sa incerc sa-i fac dinti noi (Multumesc ptr sfat!)
                        Repararea mecanismului de la trapa...dar asta momentan nu e o urgenta

                        O sa incerc sa vorbesc cu Stefan din postul lui "Victor@Daniel" pentru un diferential si o caseta de directie si daca mai are altcineva alte sugestii...va rog postati aici
                        Last edited by MAC99; 01-16-2010, 22:01 PM.

                        Comment


                        • #27
                          Pentru trapa vii la tata ca sunt expert . Iar la caseta de directie e banal. Pui de w123 ca e la fel..cauti una care a fost la un benzinar ceva ca aia nu e rupta in gura.
                          `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                          now - bicicleta !

                          0744 239 949

                          WEB
                          http://garajautodiag.blogspot.com

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by MAC99 View Post
                            Am si eu cateva probleme si as vrea niste sfaturi (ajutor)

                            1. se aude un trancanit cand merg pe piatra cubica sau mai trec prin cate o groapa sau la viteze mari cand iau dreapta de volan la roata din stanga fata...am inteles ca ar fi joc la "tirantul longitudinal" (e prima oara cand aud de aceasta piesa) si care am inteles ca e o piesa destul de scumpa...poate imi spune si mie cineva cam cat ar fi unul si unde il gasesc mai ieftin...

                            2. geamul din drapata fata are o problema la macara...coboara complet dar cand il ridic la 10cm pana la inchidere trosneste si nu mai urca...am dat jos fata de usa si din cate am vazut roata dintata scapa...probabil s-a rupt (tocit un dinte)...o idee ar fi sa gasesc o macara (daca are cineva sa zica un pret)...o sa incerc sa aflu si daca se poate face roata dintata dintr-un material mai dur la un strung...

                            3. inca nu am reusit sa gasesc mecanism de trapa (2 pozitii)...poate vinde cineva..

                            cam atat momentan...sper sa nu mai apara nimic nou
                            Daca vrei macara de coupe si sa nu mai pierzi timpul da-mi telefon la 0722171330,le am pe toate 4 in perfecta stare ,iar bataia e de la tirant sigur!

                            Comment


                            • #29
                              Salut!

                              Are idee cineva unde pot sa gasesc toate chederele pentru SEC-ul meu? Din cautarile mele pe net nu am reusit sa gasesc mare lucru

                              Deasemena, am tot gasit, pe site-uri din state tot felul de piese ptr SEC-ul meu dar e complicat cu livrarea in Europa...


                              Are idee cineva unde as putea gasit piese de genul asta in UE?
                              Last edited by MAC99; 09-06-2010, 12:22 PM.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by MAC99 View Post
                                Salut!

                                Are idee cineva unde pot sa gasesc toate chederele pentru SEC-ul meu? Din cautarile mele pe net nu am reusit sa gasesc mare lucru

                                Deasemena, am tot gasit, pe site-uri din state tot felul de piese ptr SEC-ul meu dar e complicat cu livrarea in Europa...


                                Are idee cineva unde as putea gasit piese de genul asta in UE?
                                Daca vrei chedere noi ia talonu` in brate si suna-ma 0744.25.35.95 / 0763.957.206 .
                                W 126 `87 300 SDL OM606 24v Automatic
                                W 126 `86 300 SD OM617 Automatic
                                W 124 `93 E250 D ex 300 D


                                - Bond - James Bond.
                                - `Dullah - Abdullah.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF