Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sanctiuni si masuri luate

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Puteti restrictiona accesul la topicul "Date de contact ale membrilor" sa poata intra doar cei care au cont pe forum ?
    Si inca ceva.
    Am vazut ca sunt cativa useri care la Locatie au scris ce au vrut ei si nu ce trebuia sa scrie.
    Mi se pare normal si corect ca toata lumea sa respecte regulamentrul.
    Last edited by ionut_90; 12-17-2009, 15:06 PM.

    Comment


    • #17
      Originally posted by ionut_90 View Post
      Puteti restrictiona accesul la topicul "Date de contact ale membrilor" sa poata intra doar cei care au cont pe forum ?
      Si inca ceva.
      Am vazut ca sunt cativa useri care la Locatie au scris ce au vrut ei si nu ce trebuia sa scrie.
      Mi se pare normal si corect ca toata lumea sa respecte regulamentrul.
      Despre topicul cu datele membrilor : Iti dau dreptate, trebuie facuta treaba asta, insa numai Admin-ul poate, eu ca moderator nu. Voi propune ...

      Acelor useri deja le-am transmis pe privat rugamintea, o fac si aici inca odata.
      E chestie de respect fata de ceilalti, desi Regulamentul nu obliga...Cine nu vrea sa afiseze locatia mai bine nu trece nimic acolo.
      Last edited by VLADD; 12-18-2009, 14:16 PM.

      Comment


      • #18
        In primul rand, felicitari pentru postul ocupat!

        Dupa cum cred ca ati observat eu am avut niste discutii nu foarte amicale cu domnul florineasca- la threadul Reclamatii, pe tema unui anunt de cumparare, nu de vanzare(tin sa precizez), ce nu mi-a fost validat deoarece nu aveam un numar suficient de posturi(vreo 50, cum afirma acesta), in conditiile in care alti useri cu nr. de posturi mai mici, puteau sa posteze la aceea sectiune, pentru ca anunturile lor fusesera aprobate de alti moderatori.
        Consider ca trebuie reglementata acesta situatie, si anume specificat clar in Regulament un nr.minim de posturi pentru a putea posta anunturi la sectiunea Publicitate, sau daca nu considerati ca este util, sa se continue ca si pana acum, insa sa nu se mai creeze astfel de situatii pe viitor.

        Va multumesc si va doresc succes!
        Last edited by Renesys; 12-18-2009, 13:57 PM.

        Comment


        • #19
          Originally posted by Renesys View Post
          In primul rand, felicitari pentru postul ocupat!

          Dupa cum cred ca ati observat eu am avut niste discutii nu foarte amicale cu domnul florineasca- la threadul Reclamatii, pe tema unui anunt de cumparare, nu de vanzare(tin sa precizez), ce nu mi-a fost validat deoarece nu aveam un numar suficient de posturi(vreo 50, cum afirma acesta), in conditiile in care alti useri cu nr. de posturi mai mici, puteau sa posteze la aceea sectiune, pentru ca anunturile lor fusesera aprobate de alti moderatori.
          Consider ca trebuie reglementata acesta situatie, si anume specificat clar in Regulament un nr.minim de posturi pentru a putea posta anunturi la sectiunea Publicitate, sau daca nu considerati ca este util, sa se continue ca si pana acum, insa sa nu se mai creeze astfel de situatii pe viitor.

          Va multumesc si va doresc succes!
          Nu mai exista aceasta regula, poate posta oricine orice anunt, atat timp cat respecta regulile de postare (sectiune potrivita, detalii, date contact, pret, poze etc. si mai ales gramatica,ortografia, punctuatia...).
          Nu e nevoie sa se faca postari aiurea in plus de dragul statisticii.
          Lumea cauta piese/masini Mercedes pe acest forum si trebuie ajutati sa le gaseasca, nu restrictionati.
          Insa moderarea va fi dura pentru cine posteaza in bataie de joc....garantat.

          Comment


          • #20
            Originally posted by vladruse View Post
            Nu mai exista aceasta regula, poate posta oricine orice anunt, atat timp cat respecta regulile de postare (sectiune potrivita, detalii, date contact, pret, poze etc. si mai ales gramatica,ortografia, punctuatia...).
            Nu e nevoie sa se faca postari aiurea in plus de dragul statisticii.
            Lumea cauta piese/masini Mercedes pe acest forum si trebuie ajutati sa le gaseasca, nu restrictionati.
            Ma bucur sincer sa aud aceste cuvinte, deoarece pentru asta am militat si eu in toate discutiile cu domnul florineasca si sunt incantat ca demersul meu a avut un oarecare efect in politica forumului.

            Sa auzim numai de bine!

            Comment


            • #21
              Poti sa scrii cu rosu litera sau alt semn de punctuatie care il corectezi?
              E mai usor sa imi dau(sa ne dam ) seama unde gresim.

              Ghiceste ce ti-am corectat la postarea asta....
              Last edited by VLADD; 12-18-2009, 22:59 PM.

              Comment


              • #22
                1. Nu sint profesoara de limba romana. Tu oricum esti cam de nota 3 la capitolul asta si daca nu-ti revii repede nu te vad bine deloc...
                2. Mi se pare de bun simt ca inainte de a apasa butonul "Submit Reply" sa te uiti sa vezi ce ai tastat. E mult mai mic efortul decat cel ulterior de a intelege ce ai vrut sa spui al celorlalti sau al meu de a corecta.
                Cine arata acest respect fata de forum bine, cine nu va primi ban si se va multumi cu cititul, daca nu se impaca cu scrisul.
                Last edited by VLADD; 12-18-2009, 22:35 PM.

                Comment


                • #23
                  Important ! Noile reguli ale sectiunii "Bursa auto"

                  Am finalizat operatiunile de curatare ale sectiunii Bursa. A fost o mizerie de nedescris acolo !
                  Dupa cum am spus este liber la anunturi.
                  Insa, pentru a se pastra ordinea pe aceasta sectiune, am sters toate anunturile ce aveau ultima postare mai veche de 60 zile, precum si cele inchise.
                  Consider ca orice anunt la care nu se raspunde/updateaza in termen de 2 luni nu mai este de actualitate. Cine e cu adevarat interesat sa-si vanda marfa isi va reimprospata oferta in maxim 60 zile, cine nu imi da de inteles ca nu-l mai intereseaza vanzarea produsului pe acest forum, prin urmare i se va sterge anuntul, pentru a se evita intrebari de genul "Mai e valabil ?" etc. si asteptarea unui raspuns care nu mai vine.

                  Vanzatorii au posibilitatea sa dea UP odata la 7 zile. Cine va abuza si nu va respecta minimul de 7 zile va primi sanctiune warn/ban precum si stergerea anuntului, fara posibilitatea de a i se mai aproba alt anunt pe aceeasi tema.

                  Sectiunea "Diverse MB" este doar pentru ofertele extinse de produse/servicii !

                  Va amintesc ca Regulamentul interzice postarea anunturilor de vanzare masini si piese altele decat Mercedes-Benz ! Nu se mai aproba astfel de anunturi pe acest forum.

                  Intrucat o mare parte din anunturi erau postate la sectiuni gresite, fac un apel la toti cei care vor posta sa-si aleaga cu atentie sectiunea corespunzatoare produsului respectiv. Mult mai multa atentie va rog !
                  Last edited by VLADD; 12-18-2009, 23:01 PM.

                  Comment


                  • #24
                    E corect?

                    ''Regulamentul nu obliga. Si chiar daca obliga numai moderatorii trag de urechi.Cine nu are raspuns la problema omului mai bine se abtine de la alte comentarii.
                    La urmatoarea postare off-topic primesti sanctiune !''




                    Din care citez ''... sa citesti regulamentu si sa-nveti sa scrii frumos, corect si coerent...cu litera mare unde trebuie.
                    O zi buna''{data 12.05.09}

                    Cum spunea-ti doar moderatorii trag de urechi??

                    sigpic

                    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by mircea600sel View Post
                      ''Regulamentul nu obliga. Si chiar daca obliga numai moderatorii trag de urechi.Cine nu are raspuns la problema omului mai bine se abtine de la alte comentarii.
                      La urmatoarea postare off-topic primesti sanctiune !''




                      Din care citez ''... sa citesti regulamentu si sa-nveti sa scrii frumos, corect si coerent...cu litera mare unde trebuie.
                      O zi buna''{data 12.05.09}

                      Cum spunea-ti doar moderatorii trag de urechi??
                      Vad ca te-a deranjat faptul ca ti-am sters un post off-topic, unde te-ai luat de un user ca n-are prezentata masina la "My car" si in opinia ta n-are voie omul sa ceara informatii la o problema tehnica.
                      Nu i-ai corectat o greseala, omul nici n-a apucat sa greseasca ceva. Cum am zis, Regulamentul nu-l obliga sa-si faca prezentare ca sa poata intreba ceva in schimb. Ai postat off-topic , ti-am sters postul.

                      Cat despre exemplul ce l-ai amintit, intr-adevar nu eram moderator pe vremea aia, probabil nu trebuia sa intervin, insa situatiile n-au nimic in comun.
                      Acolo acel user posta neingrijit si era enervant sa citesti cum scria, mai ales ca nici un moderator de la vremea respectiva n-a intervenit.

                      Sper ca esti lamurit.
                      O adevarata contributie la forum inseamna sa ajuti pe ceilalti cu informatie daca poti,
                      nu sa stai la colt si sa-l dai in gat. Nimeni nu e mai catolic decat Papa...
                      Pe Becali desi avea dreptate l-au arestat pe buna dreptate pentru ca s-a erijat in organ de ancheta si a incercat sa-si faca dreptate singur.
                      Sa lasam sa-si faca treaba in liniste pe cei pusi sa vegheze, ok ?
                      Macar cu ocazia asta am mai sters un topic facut praf de pe forum....mersi ca mi l-ai aratat.
                      Last edited by VLADD; 12-19-2009, 02:56 AM.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by vladruse View Post
                        Cat despre exemplul ce l-ai amintit, intr-adevar nu eram moderator pe vremea aia, probabil nu trebuia sa intervin, insa situatiile n-au nimic in comun.
                        Acolo acel user posta neingrijit si era enervant sa citesti cum scria, mai ales ca nici un moderator de la vremea respectiva n-a intervenit.

                        Sa lasam sa-si faca treaba in liniste pe cei pusi sa vegheze, ok ?

                        ''...hai cu o prezentare a ta si mai ales a masinii la sectiunea "My car Mercedes-Benz".

                        sigpic

                        "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by mircea600sel View Post
                          http://www.clubmercedes.ro/masina-ri...3.html?p=98799
                          ''...hai cu o prezentare a ta si mai ales a masinii la sectiunea "My car Mercedes-Benz".
                          "Daca taceai filozof ramaneai..."
                          Citeste bine acel topic si vei vedea ca a postat off-topic (ca si tine) si a fost atentionata de alti 2 useri chiar mai tare decat mine (marele_alb si grigorean).
                          Spre deosebire de tine eu am invitat-o frumos sa-si prezinte masina, din curiozitate si ca sa mai atragem useri pe forumul asta, nu i-am taiat macaroana ca n-are voie sa-ntrebe nimic daca nu-si arata masina...


                          Ti-am sters postul pentru ca ai sarit degeaba la om, nu pentru ca ai fi corectat o greseala si nu esti moderator ! Ii poti spune omului ca greseste frumos, fara sa-l alungi de pe forum.
                          Aici inchei discutia asta. Daca stam sa parlamentam asa la o simpla stergere a unui post nu mai ajungem nicaieri Mircea.
                          Fii barbat !

                          Dok nu dadea nici o explicatie pentru actiunile sale si nu va convenea.
                          Eu vreau sa fiu deschis si apropiat insa vad ca trecem in extrema cealalta si despicam firul in patru aiurea la 4 dimineata.
                          Vreau sa-mi consum timpul pe ceva util, asa ca sa lasam balariile si sa ne vedem de treaba, ca am destula...
                          Last edited by VLADD; 12-19-2009, 03:58 AM.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by vladruse View Post
                            Dok nu dadea nici o explicatie pentru actiunile sale si nu va convenea.
                            Daca si ***** Dok e de dat exemplu....e de rau!Eu imi cer scuze fata de tine daca te-am suparat cu ceva dar vad cum avand putina putere deja sunteti mult mai autoritari.
                            Nu trebuie sa stam cu frica ce sa spunem sau nu ca ne luam ban,noi{eu cel putin}te respectam si ar trebui sa nu facem anumite greseli doar stiind ca esti aici prezent cu noi.
                            Nu aplica metoda ***** aluia{dictatura} ca nu e bine cum a procedat...sa ne crape noua obrazul stiind ca ai sa citesti acel post.
                            Cu respect...
                            Last edited by VLADD; 12-19-2009, 12:26 PM.

                            sigpic

                            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                            Comment


                            • #29
                              E ok.
                              Am facut precizari de la inceput :

                              Originally posted by vladruse View Post
                              Stai linistit, nu lucrez cu metoda pumnului in gura, dar nici nu tolerez balacareala inutila.
                              Din pacate istoria practica a acestui forum a demonstrat ca nu se poate fara moderare, spiritele se aprind repede.
                              E mai bine sa previi flame-urile decat sa le tratezi.
                              In ideea asta iti cenzurez cuvintele jignitoare la adresa altui user, cu precizarea ca nu mai tolerez injurii/apelative intre useri.
                              Atentie, cine mai calca stramb din punctul asta de vedere nu va fi iertat.
                              Sper ca o iei in serios Mircea, ca tu ai tendinte dintr-astea. Ai fost deja avertizat, amical (urmatorul tau post ce contine astfel de cuvinte atrage ban direct 2 luni).
                              Daca ai ceva sa-i spui cuiva da-i PM sau telefon.
                              Valabil pentru toata lumea !

                              Comment


                              • #30
                                Ma bucur ca incepe sa primeze bunul simt pe acest forum si cuvintele urate(sa nu mai zic de jignirile care au fost pana acum intre sef si noi,muritorii) nu mai sunt acceptate!Vladruse,tine-o tot asa ca faci bine!
                                W124 E220 din 95

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF