Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

A Class 1.7 benzina

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A Class 1.7 benzina

    Salut baieti! Vreau sa achizitionez acest model de Mercedes. Ce imi puteti spune despre aceasta motorizare? Este fiabila? Modelul in sine este unul reusit? Ce probleme comune sunt? La ce sa fiu mai atent in momentul achizitiei?

  • #2
    Originally posted by Gabi1991 View Post
    Salut baieti! Vreau sa achizitionez acest model de Mercedes. Ce imi puteti spune despre aceasta motorizare? Este fiabila? Modelul in sine este unul reusit? Ce probleme comune sunt? La ce sa fiu mai atent in momentul achizitiei?
    Nu ma poate sfatui nimeni?

    Comment


    • #3
      Salut!
      Sfaturi obiective nu pot sa-ti dau, cu parere de rau, pentru ca nu sunt familiarizat cu modelul in cauza. In general W169 e mai fiabil decat generatia w168. Din ce vad masinuta pare intretinuta, ramane de vazut daca are bubite ascunse. Pentru cateva sute de lei poti merge cu ea pentru un test la reprezentanta, unde, dupa seria de sasiu, ti se poate spune si ce istoric service si nr de km are.
      Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

      Comment


      • #4
        Originally posted by LauLaur View Post
        Salut!
        Sfaturi obiective nu pot sa-ti dau, cu parere de rau, pentru ca nu sunt familiarizat cu modelul in cauza. In general W169 e mai fiabil decat generatia w168. Din ce vad masinuta pare intretinuta, ramane de vazut daca are bubite ascunse. Pentru cateva sute de lei poti merge cu ea pentru un test la reprezentanta, unde, dupa seria de sasiu, ti se poate spune si ce istoric service si nr de km are.
        Multumesc!!!

        Comment


        • #5
          Alte pareri/sfaturi?

          Comment


          • #6
            Capacitatea cilindrica este 1699cmc, nu 1680cmc.
            Eu am avut doua...una modelul Avantgarde iar acum am modelul Elegance, amandoua 1.7 benzina. Sincer sa fiu, as mai avea curaj sa-mi iau modelul acesta de masina doar daca mi-ar da-o noua, din fabrica. La ce ar trebui sa fii atent? Pai, la frane(inclusiv cea de mana) si la directie...vorba aia, viata e scumpa si avem doar una. Daca citesti discutiile despre A-class, unii spun ca problema comuna e piesa dintre scaunul soferului si volan, adica soferul...care nu stie sa o conduca. Cred ca proba de conducere ar fi bine sa fie facuta cu motorul rece. In timpul condusului, atentie la temperatura lichidului de racire, sa stea acul la 80 grade...de verificat aeroterma, daca merge pe toate treptele. Volanul trebuie sa se invarta usor, in ambele sensuri, si sa nu traga masina intr-o parte. Atentie la frana de picior daca este eficienta si daca merge servo. In ceea ce priveste schimbatul vitezelor, pentru mine e un mister...unii spun ca nu te lasa sa schimbi cand vrei tu, altii spun ca trebuie schimbat kit-ul de ambreiaj - operatiune ce presupune datul motorului jos si costuri de manopera destul de mari. Ceea ce am invatat despre masina asta este ca e o masina sofisticata si nu trebuie lasata pe mana oricui atunci cand e nevoie de o interventie in service...iar daca nu stii mai nimic despre masini, aceasta poate fi calvarul vietii fiindca multi isi dau o parere total aiurea despre ce are masina si bagi bani in ea cu nemiluita. Chiar si aici pe forum poti fi indrumat pe cai gresite. Daca te hotarasti sa o cumperi, sa dea Dumnezeu sa nu aiba defectiuni ascunse...daca nu are, eu sunt convins de fiabilitatea acestui model de masina...mi-as dori sa vad pe strazi numai A-class.
            No malfunction

            Comment


            • #7
              Originally posted by Gabi1991 View Post
              Alte pareri/sfaturi?
              Din cate imi amintesc(din discutiile de pe forum), o problema des intalnita la w169 era inchiderea centralizata( efectul de ''mitraliera"). Poti sa verifici asta mai atent.
              Prin test, in postul anterior ma refeream la o diagnoza STAR amanuntita si o verificare a partii mecanice.
              Multe le poti depista si tu, de ex: rugina, zgomote ciudate la motor, zgomote in timpul rulari la partea mecanica, suspensii etc.
              Last edited by LauLaur; 12-28-2016, 00:02 AM.
              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

              Comment


              • #8
                Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Am primit seria de sasiu de la proprietar. Maine merg la Mercedes pentru o verificare.

                Comment


                • #9
                  Am fost la Mercedes si am verificat seria de sasiu: In 2009 masina avea 86.000 de KM. Nu este fabricata in 2007 ci in 2006. Mi-e greu sa cred ca acum ar avea doar 180K de km.

                  Comment


                  • #10
                    Numărul de km e irelevant zic eu. Chiar nu pricep de ce toată lumea insistă atâta pe partea cu km. Te înțelegi cu omul ce și cum. De obicei îți cam dai seama dacă încearcă să te prostească. ÃŽl rogi sa meargă cu tine la reprezentanță / service / etc unde verifici toate alea. Dacă-i ok și-o iei plătești tu, dacă e praf să se spele cu ea pe cap. La reprezentanță ma gândesc că nu-si dă nimeni ok-ul pentru o coajă.

                    Prefer una cu mai mulți km dar să fie întreținută cum trebuie decât una cu puțini km dar muci. Depinde și cum și unde au fost făcuți. Poate știu colegii mai multe, dar mă gândesc că la testerul original STAR se vede câți km are reali. Care o mânărește bag mâna în foc că o face superficial, dacă din 100 de inși ce-o văd unul mușcă e suficient.

                    Din 2009 până azi ce s-a întâmplat cu mașina? Bunicuțe și garaj? Văd că n-are numere pe ea, deci nu e înmatriculată la noi.

                    Uite cum arată preturile la nemți (la privați):



                    Fă-ți calculele și vezi dacă merită.
                    Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                    Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                    Urmează: Dacia 1300 '74

                    Comment


                    • #11
                      Marea problema la A klasse este lipsa mecanicilor care se baga sa faca service. Putini si nepriceputi.
                      Pentru electromotor, distributie, ambreiaj, pompa de apa, trebuie dat motorul jos. Nu oricine se baga si nu oricine se pricepe.
                      Mi s-a spus ca e supranumita "spaima mecanicilor".
                      In rest, masina e ok.

                      Comment


                      • #12
                        Masina e de Austria. Va dati seama ca e nevoie de numere rosii pentru deplasare. Omul scoate numere rosii doar daca doresc sa o cumpar. In concluzie, nu te poti deplasa cu ea la reprezentanta inainte de achizitie.

                        Comment


                        • #13
                          Am uitat sa mai fac o precizare...pedala de ambreiaj trebuie sa fie moale.
                          No malfunction

                          Comment


                          • #14
                            Offtopic
                            Si pentru care motiv ar trebui sa fie pedala de ambreiaj moale?
                            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                            Comment


                            • #15
                              La primul W169 pe care l-am avut, si la care am avut probleme cu schimbatul vitezelor, am schimbat kit-ul de ambreiaj...si pedala a devenit foarte moale. Nu mai sunt si alti posesori de W169 pe aici sa ne spuna daca pedala e moale sau tare?
                              No malfunction

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF