Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Uleiuri motor pentru M271 (C180 W204)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uleiuri motor pentru M271 (C180 W204)

    La recomandarea colegului cl600, deschid acest topic cu privire la uleiurile de motor pentru M271, masina in cauza fiind C180 W204 M271.952.

    Am citit forumul in toate directiile si parerea generala este de a se merge pe uleiul original MB; dar cred ca nu strica sa mai dezbatem aceasta problema.

    Masina mea a avut revizia facuta in primavara (cand nu era in proprietatea mea), la Casa Auto Iasi, si s-a mers pe ulei Mobil 0w40.

    Eu vin de pe BMW si, de curand, au trecut de pe Castrol pe Shell.

    Iar apropo de Shell..

  • #2
    Bun uleiul asta nou de la concurenta.Eu nu as pune Castrol ci OE sau MOBIL.

    Comment


    • #3
      Clar nu Castrol, eu ma uitam la acest Shell care are MB approval.

      Comment


      • #4
        Oricum Shell e peste medie.

        Comment


        • #5
          Opinia mea este urmatoarea: NU EXISTA PRODUCATOR DE ULEIURI CARE ARE NUMAI ULEIURI FOARTE BUNE SI PRODUCATOR DE ULEIURI CARE ARE NUMAI ULEIURI SLABE SAU MEDII.
          Fiecare producator de uleiuri din lumea aceasta are si uleiuri bune si uleiuri medii sau slabe, precum si fiecare tip de motor este diferit chiar si cadrul aceluias producator auto sau grup.
          Un ulei care este un ulei mediocru de exemplu la un motor diesel poate sa aiba caracteristici foarte bune la un motor pe benzina sau invers. Pentru ca un motor sa functioneze in parametrii cat mai mult timp trebuie respectate 3 lucruri :
          1. Vascozitatea recomanata de fabricant in cartea masinii este obligatorie si NU SE SCHIMBA la sfatul prietenesc al mecanicilor chiar daca masina are peste 200.000 de km.
          2. Intervalul de schimb al uleiului trebuie respectat cu rigoare, iar pentru Romania, este parerea mea personala este ca nu trebuie sa depaseasca 10.000-15.000 de km.
          3. Uleiul respectiv chiar daca are vascozitatea necesara ESTE OBLIGATORIU SA AIBA SI APROBAREA PRODUCATORULUI masinii pe eticheta.
          ( de exemplu, chiar daca este extrem, nu o sa punem Castrol Magnatec Diesel la un motor pe benzina sau invers).
          O alta opinie personala este ca in Romania nu cunoastem decat cateva marci de ulei Shell, Mobil si Castrol, ma bucur cand aud ca exista colegi de forum care pun Motul, Fuchs, Divinol, Comma, Yacco, Total sau alte marci bune de ulei.


          Sent from my iPad using Tapatalk

          Comment


          • #6
            Salut,ca tot este acest thread deschis zic sa nu mai deschid unul nou.. Desi am citit destule post-uri pe aceasta tema continui sa am mici/MARI nelamuriri cu ce tip de ulei pentru motor sa folosesc pentru MB CLC 180KOMPRESSOR ,an fab. 2009,Cod motor M271, km 70000. Masina am cumparat-o eu personal din germania,istorial complet la MB dar de aici nedumerirea mea este ca ei(MB) au pus un la cele 7 schimburi uleirimul schimb SHEL HELIX ULTRA SYNT 5W30 mb 229.5 iar restul MB 229.5 ORIGINAL 5W30 iar eu aici in spania cu aceasta referinta(229.5 respectiv 229.3) imi iese 5w40 sau 0w40 diferite marci dar nu gasesc niciun 5w30 cu aceasta aprobare 229.5/229.3.. Voi ce ulei pune-ti in ale voastre (Kompressor)??

            Comment


            • #7
              Originally posted by black_emu View Post
              Salut,ca tot este acest thread deschis zic sa nu mai deschid unul nou.. Desi am citit destule post-uri pe aceasta tema continui sa am mici/MARI nelamuriri cu ce tip de ulei pentru motor sa folosesc pentru MB CLC 180KOMPRESSOR ,an fab. 2009,Cod motor M271, km 70000. Masina am cumparat-o eu personal din germania,istorial complet la MB dar de aici nedumerirea mea este ca ei(MB) au pus un la cele 7 schimburi uleirimul schimb SHEL HELIX ULTRA SYNT 5W30 mb 229.5 iar restul MB 229.5 ORIGINAL 5W30 iar eu aici in spania cu aceasta referinta(229.5 respectiv 229.3) imi iese 5w40 sau 0w40 diferite marci dar nu gasesc niciun 5w30 cu aceasta aprobare 229.5/229.3.. Voi ce ulei pune-ti in ale voastre (Kompressor)??


              Daca a avut 5W30, desi este ciudat, poti pune si 0W40 (cel mai bun in opinia mea pentru acest motor) sau 5W40 ( bun si mai ieftin ca 0W40). Stima.


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #8
                Multumesc pentru raspuns si promptitudine Crazyady,am sa trec luni si pe la concesionariul MB sa vad ei ce fel de ulei folosec pentru acest tip de motor(e primul meu MB benzina de la dacie incoace..,in rest numai diesel-uri),desi mai am multe nedumeriri despre acest motor ,toate pe rand ..va urma..

                Comment


                • #9
                  Pentru putin [emoji2], referitor la marca uleiului, depinde de concesionar. La a mea neamtul a pus numai Aral 0W40 de la prima revizie, in Romania la o reprezentanta puneau numai Mobil, iar la alta numai original MB. Marca de ulei pusa in motor este o chestiune relativa chiar si la reprezentante.


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment


                  • #10
                    Avand in vedere ca aici in zona care eu locuiesc este foarte cald mai tot anul(acum de exemplu sunt 42grade), ce ar fi mai bine sa ii pun ,un 0w40 sau un 5w40 si ce marca?

                    Comment


                    • #11
                      Pune linistit 0W40 dar schimba-l la 10.000 de km sau 1 an pentru binele motorului [emoji1303]. Eu folosesc Castrol Edge Titanium Fst sau Divinol Germania.
                      Am folosit si Aral dar se consuma mai repede circa 1 litru la 5000 de km. La celelalte uleiuri completez 1 litru la 9000-10000 de km, dar am si 316.000 de km reali in bord.
                      Deasemenea poti consulta lista bevo de la mercedes cu uleiurile aprobate pe norma respectiva. Cauta in Bevo pe norma 229.3 este ulei pentru interval de schimb de 15.000 km [emoji12]. Stima


                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        Daca tot discutam de uleiuri , eu folosesc 0w40 ravenol , ce parere aveti despre acest ulei ,eu am auzit de bine despre el si esti testat si aprobat de mercedes cu norma 229.5

                        Comment


                        • #13
                          Ce tip de ulei Ravenol? Intreb fiindca au 10.000 de modele [emoji12]!


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • #14
                            Ravenol ssl 0w40 doar el e in lista bevo 229,5

                            Comment


                            • #15
                              Eu am folosit 5w30 229.51 de la Mercedes.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF