Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sanctiuni si masuri luate

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sanctiuni si masuri luate

    De azi inainte acesta va fi singurul topic unde vom discuta despre problemele interne administrative ale forumului / membrilor.
    Nu se mai tolereaza de astazi inainte jigniri, scandaluri, panarama pe acest forum.
    Regulamentul va fi aplicat la sange, altfel nu se poate.
    Orice sanctiune data de moderatori va fi anuntata si motivata aici.
    Daca aveti reclamatii va rog sa folositi Report Post sau PM catre moderator. Va asigur ca in cel mai scurt timp se vor lua masurile necesare.

    V-as ruga sa nu umplem acest topic de postari inutile, sper ca toata lumea a inteles mesajul.
    Orice sugestie pentru imbunatatirea forumului este binevenita.

    Va doresc navigare placuta pe clubmercedes.ro !
    E200-W210 Avantgarde 2.0K-16v 142Kw-193Cai 280Nm, RASTA MAN .

  • #2
    A inceput curatenia generala

    Originally posted by no problem
    Sper ca de acum inainte cel care va mai folosi un asemenea limbaj sa suporte consecintele si sa nu fie facuta diferente intre membrii forumului, regulamentul sa fie la fel pentru toti.
    Iti garantez ca asa va fi.
    Toti dorim acelasi lucru.

    As vrea sa ii invit pe absolut toti membrii vechi care s-au retras din activitatea de pe forum din diverse motive sa revina in comunitate .
    Ii asigur ca nu se vor mai tolera atacurile la persoana, jignirile, scandalurile, ironiile si orice altceva care ar putea face un user sa-i fie scarba si sa nu mai intre pe acest forum.
    Last edited by VLADD; 12-16-2009, 04:20 AM.

    Comment


    • #3
      Bună dimineaţa domnule vladruse,

      Succes în noua postură, o să am o propunere vis-a-vis de postarea unui anunţ de vânzare a unui autoturism Mercedes pe acest forum, dacă mi se va permite. Vindem şi cumpărăm Mercedes-uri, puţin respect faţă de firma a cărei "reprezentanţi" suntem zi de zi, si daca cineva a uitat, ţin să aduc aminte unora că nemţii au o zicală frumoasă: "Mercedes und uber alles"(sper că am scris corect). Eu unul, îi aştept să revină cu drag şi pasiunea pe care o dovedit-o de-a lungul anilor, pe cei care au ieşit de pe forum, din motivele lor.
      Cu respect faţă de munca tuturor.

      Comment


      • #4
        Citat din Regulamentul forumului :

        4. Semnaturile membrilor

        - Membrii isi pot crea o semnatura proprie. Aceasta este definita ca
        fiind un text ce va fi atasat fiecarui post, la sfarsitul acestuia si
        trebuie sa contina date referitoare la masina, de ex.: an fabricatie,
        marca/model, cod motor etc.
        Nu trebuie sa confundati semnatura cu un topic din aria ”My Car
        Mercedes-Benz”. La semnatura rezumati-va la a prezenta masina in cateva
        cuvinte. Daca vreti sa va prezentati in detaliu masina si eventualele
        modificari aduse ei, aveti la dispozitie aria mai sus mentionata.
        Nu se accepta semnaturi lungi - maxim 3 linii a cate 88 caractere per
        linie (inclusiv spatiile dintre cuvinte). Caracterele cu care semnatura
        va fi scrisa sunt cele normale ale forumului.
        Daca respecta marimea fontului si lungimea maxima admisa, in semnatura
        pot fi postate:
        - link-uri catre topicuri proprii din aria ”Masina mea” sau catre
        topicuri proprii din aria ”Vanzari”;
        - propozitii sau fraze de tip motto.
        - mai multe masini in cazul in care userul poseda doua sau mai multe
        masini.
        Sunt strict interzise in semnatura motto-uri de genul: ”M-am saturat
        de…”, ”M-am certat cu …”, ”Nu-mi mai place…” si altele asemenea.

        Introducerea unei reclame sau a unui link spre un alt site este permisa
        numai cu acordul moderatorilor forumului. Orice nerespectare a acestui
        paragraf privind semnaturile va fi sanctionata cu avertisment verbal
        si editarea respectivei semnaturi. Daca situatia se repeta posesorul
        respectivei semnaturi va fi sanctionat cu warning.
        Moderatorii au dreptul de a edita semnatura fara o instiintare
        prealabila a userului.



        Asadar rog si avertizez in mod public pe toata lumea sa-si modifice semnaturile astfel incat sa nu depaseasca 3 linii si sa nu contina trimiteri catre alti useri.
        In caz contrar le voi edita eu iar cel in cauza va fi sanctionat.
        Aici ii am in vedere pe domnii carmine , a carui semnatura este total nepotrivita cu ceea ce se vrea acest forum si w124researcher care are o semnatura mult prea lunga...
        Valabil pentru toata lumea (observati ca si la mine sint 3 linii de text) , va rog sa remediati cat mai repede acest detaliu.

        Rog pe toata lumea sa-si completeze locatia la profil, iar in cazul in care nu o vor afisata macar sa nu fie trecute "texte" la misto, din respect pentru restul userilor.

        Comment


        • #5
          Feicitari domnule Vlad. Multa rabdare si succes in noua calitate pe care o ai acum pe acest forum. Daca ai nevoie de ajutor stii cum poti sa dai de mine.

          Comment


          • #6
            Am si eu o problema si anume am postat un anunt de vanzare pentru niste jante de aliaj care nu a aparut , am sesizat problema aceasta si pe topicul "reclamatii" deschis de dl. Bulgaru (topic care vad ca a disparut) , ulterior am mai trimis din nou un topic pe aceeasi tema la validare si inca nu apare la bursa. Totusi vad ca un thread deschis de Marele Alb legat de niste amortizoare a aparut ieri... (mentionez ca topicurile care am vrut sa le deschid corespundeau cu regulamentul).

            Consider ca daca din lipsa de timp sau din orice alta problema moderatorii nu pot aloca timpul necesar forumului , restrictii ca cea de la bursa sa fie eliminata pentru un mai bun mers al sectiunii respective .

            Numai bine si mult succes in calitatea de super-moderator.

            Comment


            • #7
              Din punctul meu de vedere numirea ta ca moderator e o alegere proasta, pentru ca ai dovedit in nenumarate randuri ca esti partinitor. Mi-am reglat semnatura, e mica acum, asta ca sa fim ontopic. Iar stergerea anumitor topicuri s-a facut pentru a se masca unele prostii grave facute de un anumit individ. Succes!
              Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
              http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
              http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

              Comment


              • #8
                Carimine oricum altul mai bun nu cred ca era.
                Sugestie:Nu se poate face un chat ceva ca ne mai apropie unul de altul sau ceva asemanator,ca sa devenim comunitate si nu cersetori de informatie.
                Mercedes w115 200D 1975 ''Amaratu''

                Comment


                • #9
                  Trebuie sa intelegeti toti , mai ales Carmine , ca am sters TOT ce era daunator forumului, pentru a putea merge inainte.
                  Nu ma intereseaza cine, ce, cum a facut, mortii cu mortii si vii cu vii.

                  Sile1 : Te rog mai posteaza inca o data si-l voi aproba imediat.
                  Deocamdata n-am gasit nimic pe lista de asteptare din partea ta.
                  Cine stie ce s-o fi intamplat...

                  Carmine : Daca tu consideri ca pot fi numit partinitor fiindca n-am acceptat jignirile si magariile unora la adresa altora e strict problema ta, pe care te rog sa o discuti acasa cu familia.
                  Eu iti promit ca voi avea fata de tine, la fel ca si fata de ceilalti o atitudine egala si echidistanta. Orice actiune o voi justifica cu Regulamentul pe masa.
                  Te-as ruga sa intelegi ca absolut toate discutiile/subiectele vechi pe care le stim toti bine, despre bisericute, moderari, certuri, etc. etc.....s-au inchis, o luam de la capat si asta e . Nu s-a facut nici o manarie cum sugerezi sa se acopere nimic.
                  Oricum majoritatea topicurilor de gen erau inchise, nu-si mai justificau existenta pe forum.
                  Hai sa mergem mai departe si sa ne vedem de treaba. Insa moderarea va fi, cel putin din partea mea, mult mai dura si decat a celui ce era considerat dur...doar ca in alt stil, stilul meu..
                  Last edited by VLADD; 12-17-2009, 02:03 AM.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by vladruse View Post
                    pe care te rog sa o discuti acasa cu familia.
                    Am discutat in consiliu de familie, toti in par, cu mic cu mare. Familia Galante iti ureaza succes / succesuri (ca e la moda).


                    Originally posted by vladruse View Post
                    Eu iti promit ca voi avea fata de tine, la fel ca si fata de ceilalti o atitudine egala si echidistanta. Orice actiune o voi justifica cu Regulamentul pe masa.
                    Te-as ruga sa intelegi ca absolut toate discutiile/subiectele vechi pe care le stim toti bine, despre bisericute, moderari, certuri, etc. etc.....s-au inchis, o luam de la capat si asta e . Nu s-a facut nici o manarie cum sugerezi sa se acopere nimic.
                    Oricum majoritatea topicurile de gen erau inchise, nu-si mai justificau existenta pe forum.
                    Hai sa mergem mai departe si sa ne vedem de treaba. Insa moderarea va fi, cel putin din partea mea, mult mai dura si decat a celui ce era considerat dur...doar ca in alt stil, stilul meu..
                    In democratie majoritatea impune minoritatii. Sper doar sa nu devii un Educator, am avut unul si ne-a ajuns. Uneori cea mai buna moderarea e lipsa ei (in afara de cea "utilitara", gen dat drumu' la anunturi pe bursa). Am sa va rog pe cei care modereaza sa aiba grija la bijnitari, deja am reperat cativa care opereaza si in alte locuri (nu le numesc) cu tepe dovedite.
                    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc pentru urari.
                      Stai linistit, nu lucrez cu metoda pumnului in gura, dar nici nu tolerez balacareala inutila.
                      Din pacate istoria practica a acestui forum a demonstrat ca nu se poate fara moderare, spiritele se aprind repede. Sa speram ca am invatat cu totii din greselile trecutului si nu vom mai avea parte de derapaje grave.
                      Daca ai de spus ceva despre tepari chiar te rog, avem topicul dedicat...

                      Comment


                      • #12
                        Vladruse,spune clar daca putem comenta preturile pe topicuri de vinzari.....nu de alta dar ofertele se adreseaza noua......

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by DMIHNEA View Post
                          Vladruse,spune clar daca putem comenta preturile pe topicuri de vinzari.....nu de alta dar ofertele se adreseaza noua......
                          In primul rand nu ai postat unde trebuie.
                          Am stabilit ca aici e singurul loc unde discutam chestiunile astea, nu ne insiram pe topicurile oamenilor.
                          Ti-am mutat eu postul. Acum sa vedem ce zice Regulamentul despre asta :

                          Sunt interzise comentariile pe marginea unui produs. Daca nu iti
                          convine pretul/starea lui, nu te obliga nimeni sa-l cumperi. Nerespectarea
                          acestui paragraf aduce dupa sine sanctionarea cu warning/ban.


                          Fiecare e liber sa ceara cum/cat vrea pe ce vrea.
                          Eu unul insa nu sint impotriva comentariilor/intrebarilor atat timp cat vanzatorul nu este deranjat si permite comentariile asupra a ceea ce vinde pe topicul sau.
                          Insa, atentie, permit si chiar incurajez atentionarea de catre useri asupra tepelor sau golaniilor pe topicul dedicat. Sa ne intelegem, doar pe topicul dedicat "Tzepe si tzepari" , caci nu putem transforma sectiunea Bursa in piata de cartier...
                          Inca o data, nu voi sanctiona comentariile asupa pretului/starii produselor daca vanzatorul nu este deranjat.
                          Vanzatorii ce se simt deranjati de comentariile userilor pot semnala acest lucru si voi sterge posturile respective.
                          Last edited by VLADD; 12-17-2009, 00:13 AM.

                          Comment


                          • #14
                            In urma discutiilor de pe acest topic : http://www.clubmercedes.ro/chiulasa-t10852.html?t=10852 userul capicapitan s-a ales cu un ban de 7 zile.
                            A fost corectat/avertizat dar a raspuns ironic si obraznic din punctul meu de vedere, ca sa nu mai zic off-topic.
                            I-am transmis si pe privat : "Un mic timp de reflectie, fara suparare insa regulamentul e clar si pentru toata lumea. Ai fost avertizat, nu te-ai potolit altceva nu mai discut. Sper sa revii cu alta atitudine, ar fi pacat sa nu..."
                            Last edited by VLADD; 12-17-2009, 00:12 AM.

                            Comment


                            • #15
                              Am ridicat unele ban-uri ale unor useri mai vechi, desi fusesera date permanent.
                              Daca decid sa revina sa stie ca la prima greseala dispar definitiv...au fost deja avertizati pe PM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF