Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W203 probleme cu inchiderea centralizata

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W203 probleme cu inchiderea centralizata

    Salutare baieti,

    Am fost abordat pe rivat de un coleg nou de pe forum :auras_hd si la rugamintea lui deschid un topic pentru a-l putea ajuta. I-am explicat si cum poate deschide singurel un topic si probabil ca va avea curaj in curand.

    Problema lui suna cam asa:

    Am pus folii pe toate geamurile mai putin pe parbriz, de atunci nu mai merge inchiderea centralizata din telecomanda doar daca tin cheia lipita de sezorul din manerul din stanga. Vreau sa-ti spun ca am fost la 3 testere si nu da nici o eroare, am fost la un electrician auto care se zvoneste ca e cel mai bun din zona de la noi ( deva) a desfacut-o ca s-a gandit ca poate e senzorul opturat si nu i-a dat de cap, am schimbat bateriile la amandoua chei si bateria de pe masina e noua am luat-o de 2 sapt.
    inchiderea eu zic ca functioneaza deoarece se blocheaza si deblocheaza din cheie daca tin lipit de senzor, fuctioneaza perfect de la butonul din masina, si se blocheaza automat cand pun masina in miscare.
    Ti-as fi foarte recunoscator daca m-ai putea ajuta macar cu un sfat. MUltumesc anticipat.


    Voi posta apoi raspunsul meu si sper sa il putem ajuta in continuare;

    Va multumesc si in numele lui.
    W203 - 2001

  • #2
    Cred ca ti-a atins ceva pe acolo.Ideea este ca "senzorul" ala este receptorul de Infrarosu. Infrarosul nu este folosit decat pentru comanda de coborare/ridicare geamuri si inchidere/deschidere trapa pentru ventilatie rapida, iar comanda pentru inchiderea si deschiderea usilor se face pe unda radio.

    Sincer nu vad de ce merge de aproape si de departe nu. Repet ca centralizata lucreaza radio (pe frecventa) si nu IR. Cel mai probabil ai o problema la modulul de receptie radio de pe masina, fiind putin probabil sa iti moara ambele chei simultan.
    W203 - 2001

    Comment


    • #3
      Daca stai la distanta dar in fata masinii tot nu merge (adica sa fii in dreptul parbrizului)?
      Intreb deoarece nu stiu ce folii ai pus, dar paote sunt cu protectie la caldura sau altceva care necesita particule metalice, ceea ce ar putea ecrana interiorul.
      W203 - 2004

      Comment


      • #4
        Antena de receptie radio este pe luneta. Se poate ca atunci cand ti-au pus folia sa fi intrerupt circuitul. Radioul iti merge la fel de cand ti-ai pus folia?

        Comment


        • #5
          Salut, mutumesc de raspunsuri dar se pare ca nu am noroc.

          max_c200, asa e antena e pe luneta,si nici radioul nu merge bine, se vede unde e intrerupta . Dar nu reusesc nici cum sa gasesc o modalitate de a rezolva problema, am probat si am unit linia cu 2 ace si am facut o proba dar nu merge, am fost la reparatii telefoane mobile si la reparatii calculatoare sa vad daca poate cineva sa lipeasca cu ceva pe acolo , au spus toti ca nu se baga , am auzit ca este o solutie speciala ptr asa ceva dar nu gasesc niciunde. acum am luat alarma auto si de 2 zile ma plimb de la un electrician la altul sa o monteze, am zis ca sa-i pun senzor nou si sa inchid/deschid din telecomanda de la alarma dar nu gaseste nimeni modulul central, am desfacut toate fetele de usi , sub bancheta spate, si in portbagaj pe partea stanga sub capitonej, nu gaseste de unde sa ia impulsul pentru toata inchiderea ,e modul pe fiecare usa in parte.
          sunt necajit ca-mi vine sa o vand sa-mi iau o dacie ca la ea totul e simplu, cu atata tehnologie ti-e frica sa te mai urci si in masina sa nu o deranjezi.
          Daca mai e ceva va rog sa mai ma sfatuiti ca voi pune orice in practica.
          Privesc viata printr-un geam de Mercedes, din interior.

          Comment


          • #6
            Incearca cu functia "search" al acestui forum.Eu am citit tot felul de ciudatenii legate de acest defect.
            W202 elegance / 1.8 benzina,1993

            Comment


            • #7
              Originally posted by zsolti1981 View Post
              Incearca cu functia "search" al acestui forum.Eu am citit tot felul de ciudatenii legate de acest defect.
              Salut, inainte de a posta eu am cautat. Inca mai caut. Multumesc de sfat.
              Privesc viata printr-un geam de Mercedes, din interior.

              Comment


              • #8
                In Bucuresti stiu ca sunt unii care repara circuitul de la incalzirea din luneta (au solutii speciale ca sa refaca circuitul unde este intrerupt). Poate merita sa cauti asa ceva si sa vezi daca ar putea sa te ajute...
                W203 - 2004

                Comment


                • #9
                  La magazinele de componente electronice se gaseste un lac cu argint care conduce electricitatea. Acest lac e solutia. Zona unde se face reparatia trebuie decapata inainte deoarece e acoperita cu o pelicula izolatoare. Spor la treaba !
                  Eu am reparat cu acest lac o portiune de circuit imprimat deteriorata si a dat rezultate bune.

                  Comment


                  • #10
                    Salut, am si eu o problema cu inchiderea centralizata la un C180 1994. Problema este ca dimineata, la prima deschidere, nu functioneaza centralizata decat de la usa din dreapta(mentionez ca nu am telecomanda). Dupa aceea, nu mai apare problema toata ziua ,adica pot deschide/inchide usile si de la usa din stanga. Daca cineva poate sa-mi dea o sugestie pentru remediere e binevenita. Multumesc

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by auras_hd View Post
                      Salut, mutumesc de raspunsuri dar se pare ca nu am noroc.

                      max_c200, asa e antena e pe luneta,si nici radioul nu merge bine, se vede unde e intrerupta . Dar nu reusesc nici cum sa gasesc o modalitate de a rezolva problema, am probat si am unit linia cu 2 ace si am facut o proba dar nu merge, am fost la reparatii telefoane mobile si la reparatii calculatoare sa vad daca poate cineva sa lipeasca cu ceva pe acolo , au spus toti ca nu se baga , am auzit ca este o solutie speciala ptr asa ceva dar nu gasesc niciunde. acum am luat alarma auto si de 2 zile ma plimb de la un electrician la altul sa o monteze, am zis ca sa-i pun senzor nou si sa inchid/deschid din telecomanda de la alarma dar nu gaseste nimeni modulul central, am desfacut toate fetele de usi , sub bancheta spate, si in portbagaj pe partea stanga sub capitonej, nu gaseste de unde sa ia impulsul pentru toata inchiderea ,e modul pe fiecare usa in parte.
                      sunt necajit ca-mi vine sa o vand sa-mi iau o dacie ca la ea totul e simplu, cu atata tehnologie ti-e frica sa te mai urci si in masina sa nu o deranjezi.
                      Daca mai e ceva va rog sa mai ma sfatuiti ca voi pune orice in practica.
                      Fa o intrebare si la reprezentanta, poate au raspuns la problema ta. Daca au un electronist bun, te poate ajuta cu raspunsuri sau poate chiar il convingi sa-ti monteze alarma, in particular binenteles!

                      Comment


                      • #12
                        Mersi max_c200, la asta nu m-am gandit sa fac blat cu elecronistul de acolo, am sa incerc si varianta asta.
                        Cat despre solutia cu argint am auzit de asa ceva dar nu gasesc la nimeni asa ceva, am cautat la reparatii GSM, la reparatii calculatoare, la reparatii televizoare si nimic.
                        Acum merg la 2 capete, ori repar antena aia cu acel lac de argint,ori montez o alarma noua pe care am achizitionat-o si pe care nu stie nimeni sa o monteze ca nu gaseste modulul central.
                        Privesc viata printr-un geam de Mercedes, din interior.

                        Comment


                        • #13
                          Daca nimeni nu tia gasit modulul central inseamna ca ai nimerit numai pe la.......... (hai sa nui jignim)
                          Iti zic eu. Modulul central este in bord/ bun si daca til gaseste ce poate sa-ti faca? Doar sa til nenoroceasca.
                          Inchiderea centralizata la tine inseamna ESZ +DCM1+DCM2+DCM3+DCM4 iar la unele modele mai este si SAM la mijloc. Iar toate astea sint calculatoare controlate de ESZ prin semnalul primit de la cheie.
                          Deocamdata tu nici nu stii ce are masina. Dute la un tester original mercedes si noteaza DTCs din calculatoarele care ti le-am enumerat mai sus.
                          Dupa aceea vii si ni le prezinti sa-ti spunem incotro o iei cu reparatia.
                          Desigur merge si alarma pe care ai cumparato sa o montezi, dar te sfatuiesc sa nu o montezi. Daca se leaga vreun electrician cu niste fire aiurea de la alarma ta la calculatoarele care ti le-am prezentat, iti va provoca si mai mari stricaciuni iremediabile.
                          Daca cineva de profesie se uita la imaginile alaturate pot spune ca masina ta este ca si reparata.
                          Verifica CAN L si CAN H si are sa-ti mearga. ( bine inteles fara tester nu se poate face nimic)

                          PS: daca mai pomenesti cuvintul Dacia, sa sti ca nu-ti mai zic nimic.
                          Eu sint dujmanul Daciei
                          Daca vrei dacie pregatesteti mai intii un colac de vreo 100m de sirma./glumeam
                          Originally posted by auras_hd View Post
                          Salut, mutumesc de raspunsuri dar se pare ca nu am noroc.

                          max_c200, asa e antena e pe luneta,si nici radioul nu merge bine, se vede unde e intrerupta . Dar nu reusesc nici cum sa gasesc o modalitate de a rezolva problema, am probat si am unit linia cu 2 ace si am facut o proba dar nu merge, am fost la reparatii telefoane mobile si la reparatii calculatoare sa vad daca poate cineva sa lipeasca cu ceva pe acolo , au spus toti ca nu se baga , am auzit ca este o solutie speciala ptr asa ceva dar nu gasesc niciunde. acum am luat alarma auto si de 2 zile ma plimb de la un electrician la altul sa o monteze, am zis ca sa-i pun senzor nou si sa inchid/deschid din telecomanda de la alarma dar nu gaseste nimeni modulul central, am desfacut toate fetele de usi , sub bancheta spate, si in portbagaj pe partea stanga sub capitonej, nu gaseste de unde sa ia impulsul pentru toata inchiderea ,e modul pe fiecare usa in parte.
                          sunt necajit ca-mi vine sa o vand sa-mi iau o dacie ca la ea totul e simplu, cu atata tehnologie ti-e frica sa te mai urci si in masina sa nu o deranjezi.
                          Daca mai e ceva va rog sa mai ma sfatuiti ca voi pune orice in practica.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by auras_hd View Post
                            =
                            asa e antena e pe luneta,si nici radioul nu merge bine, se vede unde e intrerupta ...
                            Nu inteleg ce meserias ai gasit tu pentru folie.
                            Eu am pus de doua ori folie pe spate si nu am nici o problema. In plus acea antena nu este vizibila de la interior iar folia nu are ce cauta in zona antenei.
                            Antena este pozitionata in zona cu tatuaj a lunetei iar folia se opreste mult mai jus. Probabil ca tantalaul ala a bagat racleta cat a vazut cu ochii sub capitonaj.

                            Ai incercat cumva sa refaci traseul cu o lita mica lipita pe capetele intrerupte? Daca incerci mare atentie sa nu faci asta la temperaturi scazute si eventual pui o carpa pe exteriorul lunetei pe care pui apa calda mereu. Daca incingi prea tare luneta (local), risti sa faci multe ciobulete mici.
                            W203 - 2001

                            Comment


                            • #15
                              I-ti multumesc de sfat nickbal , folia am pus-o la Lumar firma care pune folii de ani de zile si doar cu asa ceva se ocupa , folii, parbrize etc. .Ai perfecta dreptate ca sunt tantalai pentru ca i-am vazut cum lucreaza, si mi-au mai picat si doua geamuri (cele din spate) unul a doua zi si unul dupa 3 zile plus ca mi-au ma rupt si ceva cleme pe care tineau geamul prins de macara dar le-au inlocuit.
                              Am incercat sa refac circuitul facand contact cu 2 ace legate cu o sarmulita de ele dar nu a mers, cat despre tauajul de care i-mi spui nu-mi dau seama despre care e vorba.
                              P.S. Daca poti sa-mi lasi un nr de tel pe privat sa pot sa te intreb in legatura cu tatuajul si pozitionarea exacta a antenei. Multumesc
                              Privesc viata printr-un geam de Mercedes, din interior.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF