Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Manuale si programe folositoare pentru Mercedes

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Manuale si programe folositoare pentru Mercedes

    Urmariti ultimele postari pentru link-uri valide.
    Last edited by Semtexx; 02-20-2010, 22:29 PM. Reason: La cererea initiatorului.
    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

  • #2
    Cel mai bine ar fi ca cine are nevoie sa iti dea in PM, mail, ceva si sa i le trimiti... sa nu te mai complici cu uploadat si alte chestii.
    Last edited by 3mil; 12-31-2008, 19:33 PM.

    Comment


    • #3
      Felicitari!! O initiativa de laudat !

      Comment


      • #4
        Originally posted by 3mil View Post
        Cel mai bine ar fi ca cine are nevioe sa iti dea in PM, mail, ceva si sa i le trimiti... sa nu te mai complici cu uploadat si alte chestii.
        Salut .
        Iti dai seama ca asa imi va fi si mai greu
        Nu trimiteti PM pentru ca nu le pot uploada pentru fiecare in parte .

        Sper sa ma intelegeti

        Asa un upload pentru fiecare arhiva la 10 zile mai merge

        Bafta.

        Deci scuze lui Cutaresku care mi-a dat PM .
        Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

        Comment


        • #5
          Omule, asa ceva n-am mai vazut. Este bine de stiut ca exista si oameni care nu se gandesc neaparat numai bani, le si place sa impartaseasca ce au.
          Sincere felicitari pentru o initiativa de laudat.
          '94 E 250 diesel W124
          '88 300 SE W126
          '96 Suzuki Vitara 1.6
          '01 Land Rover Discovery II

          Comment


          • #6
            Pai daca tot am stat o gramada pe Torrent si Strong DC ar fi pacat sa nu profite si altii de ele .

            Ce imi pare rau este ca nu gasesc si Haynes cartea 3253 , care este speciala pentru W124 , si are si variantele Diesel ( adica 200 D sau 250 D ) .

            Ca asta americana nu le are (

            Are doar 300 D

            L.E. :

            Adica asta caut eu :
            Last edited by w124researcher; 12-31-2008, 19:05 PM.
            Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

            Comment


            • #7
              Originally posted by w124researcher View Post
              - Negasind un site pe care uploadez aceste fisiered destul de mari mai repede le-am pus transfer.ro , dar partea proasta este ca expira in 10 zile .
              - Rog cei care pot sa le downloadeze si sa le dea si la altii
              - Eu voi incerca sa "reuploadez" aceste fisiere dupa fiecare data cand expira
              - Sau daca are cineva timp sa le puna pe un site care le tine permanent , ar fi perfect

              __________________________________________________ ______________

              DeskTop_Dyno2000_Engine_Simulator-Tuner - 30,3 Mb
              - pare a fi un program ce iti indica posibile castigari de putere in cazul modificarii unor parametrii ai motorul / masinii
              - nu prea am stiut cei toti parametrii aia asa ca nu am reusit sa ajung la vreun rezultat


              __________________________________________________ ______________

              Haynes 2003 DataBook - 173 Mb
              - are aproape toate modele fabricate din ...(habar n-am) - pana in 2001 - 2002 din ce am vazut eu
              - are doar chetii generale de genu : Engine and cooling system (tip motor , cilindree , ordinea aprinderii) ; Fuel system ; Ignition system ; Electrical system ; Running Gear ; Torque wrench sttings ; Capacities .


              __________________________________________________ ______________

              The Haynes Welding Manual - 10 Mb
              - dupa cum se vede asta'i pe baza de sudura
              - de la aparat de sudura , autogen , ... , pana la MiG


              __________________________________________________ ______________

              w126 manual de intretinere si reparatii - 920 Mb
              - are tot ce trebuie : filmulete, diagrame, poze ....
              - fiind mai vechi necesita instalarea , de pe folderul w126_CD2, a Netscape Navigator si a Adobe Acrobat Reader 3.01
              - nu merge cu programele noi , eu am incercat si degeaba


              __________________________________________________ ______________

              !! Mercedes-Benz W124 (200, 200E, 230E, 260E, 300E, 230CE, 300CE, 260E4MATIC, 300E4MATIC) Owner's Manual
              - 19 Mb
              - Owner's manual pentru w124 este tip pdf
              - pentru varianta gen program , vedeti jos ...


              __________________________________________________ ______________

              w124 manual de intretinere si reparatii - vreo 700 Mb (arhivat)
              - tot ca si la w126 : cu poze, filmulete , diagrame ....
              - si deasemenea tot aceleasi probleme "tehnice" : adica este necesar Netscape si Acrobat Reader 3.01


              __________________________________________________ ______________

              w123 Classic manual - 750 Mb
              - tot manual electronic cu diagrame , fotografii, filmulete, ....
              - tot aceleasi programe sunt necesare pentru a le deschide : Netscape si Adobe
              - atentie ! : arhiva CD1 si CD2 trebuie dezarhivate la modul "extract to 123CD1" sau "extract to 123CD2"
              - Si asta nu e tot , cel ce le-a pus pe net a facut o inversare , astfel CD1 este defapt CD2 real si CD2 din arhiva este CD1 real


              __________________________________________________ ______________

              Bafta

              L.E. :

              Asa cum am zis , am pus si cel pentru W124 , dar si un bonus : manualul pt w123 .

              De mentionat ca tot ce am pus mai sus am testat pe calculatorul meu , deci sunt functionale, nu au virusi sau alte probleme .

              Si daca gasesc ceva si pentru alte modele dau pe goarna imediat .
              Tot ce ai pus aici este extraordinar...un adevarat membru al clubului mercedes.
              Si cred ca toti sunt foarte multumiti....dar....eu am W124 modelul 200E...si modelul asta nu apare in cele 2 CD-uri...de parca ar fi vina mea ca modelul 200E nu s-a vandut in USA.
              Am incercat sa gasesc similitudini intre modelul meu si alte medele....dar stie mama zmeului...gasesti de toate...dar partea de incalzire nu...de parca aia ori nu au probleme cu incalzurea...ori instalatia de incalzire la masinile alea nu exista...
              Si uite asa...sunt inca in cautarea unui Manual de service pt modelul meu..W124 200E

              Comment


              • #8
                Originally posted by IonutG View Post
                Si uite asa...sunt inca in cautarea unui Manual de service pt modelul meu..W124 200E
                Imi pare rau ca nu este . Adevarat , manualele sunt din SUA si cum se stie aia nu prea au motoare mici .

                Vezi daca gasesti Haynes-ul ala 3253 (i-am pus eu coperta mai sus) .
                Ala este si cu varianta UK (Anglia) si in ala ar trebuii sa gasesti si 200 E .

                Daca il gasesc eu o sa-l postez aici .
                Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                Comment


                • #9
                  Totusi: dau click pe link si-mi da mesaj ca nu gaseste pagina.
                  Ceva sugestii aveti?
                  Doresc sa fac un download pe 126.
                  '94 E 250 diesel W124
                  '88 300 SE W126
                  '96 Suzuki Vitara 1.6
                  '01 Land Rover Discovery II

                  Comment


                  • #10
                    Probabil sa dus termenul de 10 zile de la upload .

                    O sa le pun din nou .

                    Am vazut un site pe care pot uploada destul de repede si pe care sunt tinute permanent , cica .....

                    PS : sunt in presesiune , urmeaza sesiune ... deci scuzati eventualele intarzieri

                    L.E. :

                    Mie imi merg toate acum ....
                    Cred ca s-a intamplat ceva la ei la site / server .

                    Chiar am dat pe cel cu w126 si imi download-eaza cu 100 kb/s si chiar si cu 500 kb/s
                    Last edited by w124researcher; 01-05-2009, 22:30 PM.
                    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                    Comment


                    • #11
                      Am gasit si un manual pentru W 114 / 115 .

                      Link-ul este sus .

                      Bafta
                      Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                      Comment


                      • #12
                        Foarte buna idee. Apreciez efortul. La rapidshare te-ai gandit?

                        De asemenea, ceva ce am observat pe alte site-uri unde membrii fac upload la fisiere mari: incearca sa le imparti in arhive de 100 Mb maxim (cred ca la rapidshare asta e si limita per fisier). Motivul ar fi ca site-urile astea gen rapidshare/altele nu te lasa sa folosesti download managers, si daca dai jos un fisier de 700 Mb si ti se intrerupe download-ul dupa 650 Mb, trebuie sa o iei de la capat, nu exista functie "resume".
                        Last edited by konijiro; 01-07-2009, 09:50 AM.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by konijiro View Post
                          Foarte buna idee. Apreciez efortul. La rapidshare te-ai gandit?
                          Acolo maximul de upload este de 200 Mb . Iar draciile alea au peste 350 Mb , pana la 920 Mb .
                          Iar pentru cont nu stiu de care trebuie platit lunar .....

                          Oricum pe Hugeshare am vazut ca imi incarca super repede si sunt tinute permanent . Deci am rezolvat problema de la transfer.ro .

                          L.E. :
                          - cand o sa am timp ceva mai mult voi incerca sa le impart in cate 100 Mb sau pe acolo .
                          - eu dupa ce le-am uploadat am facut si un download pentru fiecare
                          - si la mine a mers super bine , acuma fiecare cu conexiunea lui la net.........
                          Last edited by w124researcher; 01-07-2009, 09:55 AM.
                          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                          Comment


                          • #14
                            Ceva despre W203, suplimentar decat manualul?
                            W203 - 2001

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc frumos.
                              '94 E 250 diesel W124
                              '88 300 SE W126
                              '96 Suzuki Vitara 1.6
                              '01 Land Rover Discovery II

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF