Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum pe GPL la mercedes C180

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum pe GPL la mercedes C180

    Mi-am montat de curand o instalatie de GPL pe un Mercedes C180 benzina / 1994, marca Milano. Consumul urban pe gaz este de 18 l/100. Stie cineva care ar trebui sa fie consumul cu o instalatie bine reglata? Mie mi se pare foarte mare, aproape ca nu se mai justifica o asemenea investitie. Pe site-ul instalatiilor de gaz scrie ca Milano se monteaza pe motoare pana la 68Kw. Este adevarata acesta informatie? Masina mea are 90Kw si este posibil ca din acest motiv sa consume asa mult. Are cineva vreo sugestie ?

  • #2
    Nu conteaza asa tare marca instalatiei in ceea ce priveste consumul de GPL, la motorul tau ar trebui sa ai:
    - 90Km/h - 8,5
    - 120Km/h - 10,5
    - urban - 12,5
    Din cate am vazut ar trebui sa scrie pe plaman pana la cati KW duce, daca ar fii plamanul mai mic de 90KW ar trebui sa nu traga bine (sa nu-i vina cat GPL are nevoie) nu sa consume in halul ala, nu e amestecul facut bine de aia consuma asa, cand am montat instalatia la fel imi consuma si mie 10l/100 km la mers constat cu 80 la drum intins, in oras sarea de 15.
    Last edited by Andreas; 10-30-2008, 19:54 PM.

    Comment


    • #3
      Dupa ce am montat instalatia a mea lua 13,5 in oras si 9,5 afara. Am calculat doar de vreo 3 ori consumul.
      Stop accidentelor!
      Viata are prioritate!

      Comment


      • #4
        Salutare am citit parerile voastre referitor la instalatia GPL pe Mercedes C180 iar consumul de 18 de mai sus ma cam sperie.
        As vrea sa imi pun si eu o instaltie GPL pe un Mercedes C180 din 1994,chiar atat de mare sa fie consumul?Daca e chiar atat nu merita investitia.Astept raspunsuri de la cei care va-ti montat referitor la consum si ce marca de instalatie e mai buna.Mersi

        Comment


        • #5
          In mod normal nu trebuie sa consume asa mult
          Motorul meu C200 din `95 ia in oras (Cluj-Napoca) intre 12 si 15 depinde cat este de aglomerat sau cat is eu de nervos pe ea
          -afara eu circul uneva intre 100 si 140km/h si imi ia aprox 11 - 11,5
          Cand am fost la mare am scos la 1700 km consum de 11,5 cu masina full,pasageri si bagaje si viteze peste 110km/h
          Trebuie neaparat reglata,daca este secventiala,pe un tester
          W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
          http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

          Comment


          • #6
            Ms pt raspuns,alte pareri?e bun Consumul tau pt un C200,ce marca de instalatie ai?

            Comment


            • #7
              Eu zic ca este bun, dat fiind pretul GPL care este jumate ca si al benzinei,
              Eu am Stargas secventiala montata Italia, cu vaporizator de 120 kw,
              Din pacate in Romania nu prea sunt meseriasi adevaratzi in GPL si de aia nu merg instalatiile cum trebuie
              -la a mea de ex nu gasesc nicaieri, (cei drept in Bucuresti nu am ajuns) o diagnoza sau tester pentru Stargas sa o pot regla ca la carte,

              Toate cele bune,
              W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
              http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF