Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum se foloseste corect cutia automata?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum se foloseste corect cutia automata?

    Salut.Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum este corect sa folosesc cutia automata cand stationez mai mult timp...ex.:cand stau la semafor mai mult timp,trebuie sa o pun pe pozitia "N" sau o las pe pozitia "D"si o tin din frana? Este prima masina cu cutie automata care o detin si nu as vrea sa o folosesc incorect. De asemenea spuneti-mi daca cutia automata necesita o intretinere mai "speciala" decat cea manuala (in afara de schimb ulei ) si daca mai sunt elemente de care ar trebui sa tin cont in folosirea ei.

  • #2
    Originally posted by popica35 View Post
    Salut.Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum este corect sa folosesc cutia automata cand stationez mai mult timp...ex.:cand stau la semafor mai mult timp,trebuie sa o pun pe pozitia "N" sau o las pe pozitia "D"si o tin din frana? Este prima masina cu cutie automata care o detin si nu as vrea sa o folosesc incorect. De asemenea spuneti-mi daca cutia automata necesita o intretinere mai "speciala" decat cea manuala (in afara de schimb ulei ) si daca mai sunt elemente de care ar trebui sa tin cont in folosirea ei.
    Las-o pe D. Daca stai 5 minute scoate-o pe N. Dar daca stai la un semafor 1 - 2 minute las-o asa. Tine frana bine si savureaza o Eugenie . Spor si zbor. Razvan
    Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

    Comment


    • #3
      Din cand in cand controleaza (pe joja) nivelul de ulei din cutie. Acum la inceput de vreo trei ori la fiecare 1.000 km, dupa care daca te convingi ca nivelul nu scade, poti face verificarile nivelului mai rar, de exemplu la 3.000 - 5.000 km.
      Nivelul de ulei din cutie se verifica pe joja, in timp ce motorul merge. si cutia pozitionata in "P". In prealabil verificarii trebuie circulat putin cu masina pentru ka uleiul din cutie sa fie cald.
      De schimbat nu te pune sa schimbi uleiul si filtrul din cutie daca schimba bine.
      Last edited by orca; 10-14-2008, 10:19 AM.
      .. ________ ..
      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
      (Oo\==/oO)
      ..U...............U.
      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

      Comment


      • #4
        Ok.Multumesc.

        Comment


        • #5
          Originally posted by pulmann View Post
          De schimbat nu te pune sa schimbi uleiul si filtrul din cutie daca schimba bine.
          Aici te contrazic. Uleiul si filtrul se schimba la 40.000km chiar daca schimba cutia bine.....daca il lasi mult prea mult neschimbat se duce cutia....

          Comment


          • #6
            Originally posted by pulmann View Post
            Din cand in cand controleaza (pe joja) nivelul de ulei din cutie. Acum la inceput de vreo trei ori la fiecare 1.000 km, dupa care daca te convingi ca nivelul nu scade, poti face verificarile nivelului mai rar, de exemplu la 3.000 - 5.000 km.
            Nivelul de ulei din cutie se verifica pe joja, in timp ce motorul merge. si cutia pozitionata in "P". In prealabil verificarii trebuie circulat putin cu masina pentru ka uleiul din cutie sa fie cald.
            De schimbat nu te pune sa schimbi uleiul si filtrul din cutie daca schimba bine.
            Maneta cand se verifica uleiul nu trebuie sa fie in pozitia R ?
            Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

            Comment


            • #7
              Originally posted by vladruse View Post
              Aici te contrazic. Uleiul si filtrul se schimba la 40.000km chiar daca schimba cutia bine.....daca il lasi mult prea mult neschimbat se duce cutia....
              La astea mai noi "tiptronic" unii zic ca la 40.000km, altii la 60.000km, altii la 80.000km, in schimb eu nu am gasit nici unde scris, exact cand.

              La modelul de cutie automata "normala", cazul nostru, eu nu am auzit sa trebuiasca schimbat uleiul sau filtrul din cutia automata la un anumit nr. de km daca functionarea cutiei in schimbarea vitezelor nu da semne.
              Originally posted by arhitect View Post
              Maneta cand se verifica uleiul nu trebuie sa fie in pozitia R ?
              La cartea masinii scrie "P", dar este foarte adevarat ca multi dintre mecanici controleaza nivelul cu maneta in pozitia "R", motivand ca ar fi mai sigur/exact controlul nivelului in acest fel, mi-au si explicat de ce, dar mi-e greu sa reproduc.
              Last edited by orca; 10-14-2008, 13:18 PM.
              .. ________ ..
              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
              (Oo\==/oO)
              ..U...............U.
              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

              Comment


              • #8
                Multumesc de raspuns.Tocmai am verificat uleiul asa cum mi-ati zis( am mers cu masina cca.20 km,am fixat-o in punctul "P"),dar uleiul pe joja este peste nivel cu cca.1 cm (este curat,rosu deschis)...afecteaza cu ceva acest lucru? Precizez ca cutia imi schimba bine (in viteza 1 cand e rece parca schimba un pic mai brusc)si de cand am luat masina am schimbat toate consumabilele in afara de uleiul in cutie.Cand a fost adusa din Germania,masina avea revizia facuta pe carte si uleiul cica era schimbat.(masina a fost luata de la privat cu reviziile la zi in carte).E posibil cand a schimbat uleiul sa fi pus un pic mai mult? ...sau poate nu am verificat eu bine.(am urmat toti pasii de mai sus).
                Last edited by popica35; 10-14-2008, 15:43 PM.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by popica35 View Post
                  Multumesc de raspuns.Tocmai am verificat uleiul asa cum mi-ati zis( am mers cu masina cca.20 km,am fixat-o in punctul "D"),dar uleiul pe joja este peste nivel cu cca.1 cm (este curat,rosu deschis)...afecteaza cu ceva acest lucru? Precizez ca cutia imi schimba bine (in viteza 1 cand e rece parca schimba un pic mai brusc)si de cand am luat masina am schimbat toate consumabilele in afara de uleiul in cutie.Cand a fost adusa din Germania,masina avea revizia facuta pe carte si uleiul cica era schimbat.(masina a fost luata de la privat cu reviziile la zi in carte).E posibil cand a schimbat uleiul sa fi pus un pic mai mult? ...sau poate nu am verificat eu bine.(am urmat toti pasii de mai sus).
                  In D? Pai era in P sau in R discutia .
                  Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

                  Comment


                  • #10
                    Imi cer scuze in "P"am vrut sa scriu.Am modificat postul.

                    Comment


                    • #11
                      Si totusi faptul ca uleiul din cutie este peste nivel dauneaza cu ceva ?

                      Comment


                      • #12
                        Nu are nimic, cantitatea plus este foarte mica, sau poate ai citit nivelul direct fara sa scotii joja si sa o stergi in prealabil "citirii" nivelului, dupa care sa reintroduci din nou joja pentru aproximativ 3-5 sec., dupa care "citesti" nivelul uleiului.
                        Este normal sa schimbe putin diferit cutia fiind rece.
                        .. ________ ..
                        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                        (Oo\==/oO)
                        ..U...............U.
                        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                        Comment


                        • #13
                          Am si eu o intrebare?Cum ai verificat nivelul la cutie, eu la W210 nu am joja si am citit pe aici ca mare parte din mercedesuri nu au joja pentru cutia automata.

                          Comment


                          • #14
                            M-am lamurit...multumesc la toti ptr.raspunsuri.

                            Comment


                            • #15
                              Inca o chestie. Mi-am luat recent o automata si un mecanic batran zicea ca la modelele vechi de automate (a mea e din '81) nu se schimba modul de condus decat stand pe loc. Adica de pe "D" pe "S" nu e bine sa schimb in mers fiindca se nenoroceste cutia... O fi adevarat?
                              http://www.caesaralexandru.wordpress.com

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF