Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Intrebari W126

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Am rezolvat-o cu tampoanele merge stas acu nu se mai aude nici o bataie la motor ca batea in caseta de directie. Acum am alta buba .. inainte eram bucuros ca apa nu sare de 80 si sta pe la 50-60 de grade .. dar dupa ce am pus tampoanele stas am vazut ca radiatorul curgea ca la balamuc. L-am dat jos l-am curatat l-am degresat si l-am lipit frumos cu silicon. L-am pus si surpriza mai picura cate un pic. Eii am zis eu ia sa iau un 2+2 de ala care pui si repara radiatorul. Am pus si nu mai picura deloc. Fac un drum pe Copou un deal de al nostru si hopa apa la 90 grade si tot urca. Cand opresc un pic am vazut ca pe la busonul de la vasul de expansiune inundatii. A curs cam 4 litri .. noroc ca aveam apa la mine .. am pus apa si sa racit un pic motorul .. spre casa iar a urcat apa la 90 si iar a dat multa apa afara .. am pus iar alta si tot asa pana acasa cand l-am oprit. Acum stau si ma gandesc .. oare de la 2+2 ala sa se fi infundat radiatorul ? pompa de apa lucreza ca baga apa in vasul de expansiune si o trage inapoi deci nu e pompa. Ma gandesc poate o fi termostatul .. nu stiu ce sa zic dati va rog o idee ca nu stiu de unde sa incep. Oricum poate in curand o sa cumpar un radiator nou. Si puneti daca stiti cat face un termostat de 124 2.5 D

    Astept raspunsuri . Va multumesc !

    PS ic252 am vazut care e treaba si cu fulia care face probleme. E fulia de la elice care trebuie sa o aduc un pic mai in fata cu un distantier ceva din tabla si fulia de la alternator care trebuie o saiba mai groasa un pic. Momentan ma ocup de apa si apoi vad de curea.
    Am toate matele pentru AC numai ca imi trebuie un nene bun din Iasi care sa stie sa il faca. Oricum daca trebuie ceva te contactez. Ciao

    PS dan500se dan m-am uitat cu vinu acum nu am cartea langa mine sa bag sa dau paste aci sa vezi ce a avut dar promit ca de indata ce o sa ajung la pc cu cartea te informez. Ciao
    Last edited by sovieticool; 07-28-2008, 23:41 PM.
    `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

    now - bicicleta !

    0744 239 949

    WEB
    http://garajautodiag.blogspot.com

    Comment


    • #17
      Salut, este posibil ca 2+2 -ul sa fi infundat radiatorul. Iar daca este asa trebuie schimbat radiatorul dar cel mai bine este sa cauti un radiator mana a doua daca nu poti lua unul nou si sa il inlocuiesti pe acesta. Te va scapa de multe belele si steluta ta se va racori cum trebuie. Sa ne auzim cu bine, daca vrei da-mi un id de mess sa vorbim mai des in ceea ce privste micile aparute si eu ma distrez tot cu un W 126

      Comment


      • #18
        Originally posted by sovieticool View Post
        m-am uitat cu vinu acum nu am cartea langa mine sa bag sa dau paste aci sa vezi ce a avut dar promit ca de indata ce o sa ajung la pc cu cartea te informez.
        Verifici tu VIN-ul daca nu vrei sa faci seria publica...
        Si apoi copiezi rezutatele obtinute si le afisezi aici!
        W123 280E Blue Green Metallic

        W126 280SE Champagne Metallic
        W126 280SE Black Blue Metallic
        W126 500SE Lapis Blue Metallic
        W126 500SE Midnight Dark Blue

        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

        Comment


        • #19
          salutare dragi prieteni am revenit .. dupa ce m-am luptat cu rarul ca nu ma lasa sa fac itp-ul .. sa va descriu ce am patit dupa ce dau vestea buna .... vestea buna e ca am schimbat termostatul ala vechi era original si cam ruginit ... acu apa sta la 81 unde trebuie mai urca pana la 85 cand ii dau tare taree... in rest merge foarte bine ... acum vreau sa ii schimb uleiul si rola intinzatoare ca nu stiu de ce prin spatele ei de unde e prinsa imi tasneste ulei si deja am completat un litru de ulei ca mi se dusese nilvelul la ulei pe minim .. si pe la surubul de la baie tot picura .. am sa il schimb si pe ala am sa dau baia jos si curat garnitura ei si o sa schimb si filtrul sa fie totu stas .. acu va cer recomandare la ce fel de ulei sa pun in motor si in cutiuta automata. in legatura cu rola intinzatoare am inteles ca e cam 1 mil si ceva ... vad eu ce fac cu ea ..era sa uit cand pon frana nush ce dracu se aude o pocnitura ascutita cam pe unde se curbeaza toba sa se lege de saxofonul motorului.

          Asa acu sa va zic problema mea cu raru roman .. M-am dus la o statie ITP sa fac itp-ul si surprinza ajung acolo si inginerul imi spune .. sefu masina matale apare la rar ca motorul nu are serie si ea ar trebui sa aiba o mentiune Motor fara serie nu poate si pansonat . Am zis stassss pot sa pun un nou motor cand vreau polizez seria si e ok .. Mi-au facut cod 200 si m-au trimis la rar. Am ajuns acolo si baietii m-au pus sa scriu un fel de declaratie si a zis ca se rezolva .. am stat 2 saptamani nimic .. Cand ma duceam la ITP imi zicea inginerul si imi arata pe calc zicea : Autovehicul blocat. Nu poate efectua ITP ! m-am luat si m-am dus iar la rar panarama acolo am zis ca vin cu televiziunea ca ii dau un judecata bineinteles tam tam .. si a doua zi cand m-am dus supriza sa rezolvat dar m-au ars baietii nu sa mai pastrat mentiunea cu motor fara serie. In fine sa ii dracu de lipitori !!! bine ca masinuta merge si tati o sa ii rezolve toate chestiile sa mearga bine.

          Cred ca va plictisiti cand cititi ditamai postul dar va rog sa ma intelegeti ca nu am avut timp .. dan nu tin secret cu vinu faza e ca uit actele in dosar in masina mereu ca m-am ocupat cu itp-ul si nu le mai caram pana in casa !!!

          O zi buna tuturor !!!
          `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

          now - bicicleta !

          0744 239 949

          WEB
          http://garajautodiag.blogspot.com

          Comment


          • #20
            Ia uite Dane ca am reusit sa fac rost de vin .. happy now

            Brief version

            VIN WDB1260341A325150
            Model 420 SE
            Chassis 1260341A325150
            Engine 116965 12 036914
            Transmission 722324 02 918685
            Order 0 6 247 03322
            Approx. year 1987
            Lights BOSCH
            Cab 00312
            Dealer Reutlingen branch (247)
            Interior leather black / anthracite (271)
            Paint
            172 anthracite grey metallic (с 01.01.1963)
            Options
            228 auxiliary heater
            auxiliary heater (с 01.11.1974)
            auxiliary heater (only provision for installation in w 210)
            240 outside temperature indicator (с 01.03.1982)
            241 left front seat electrically adjustable with memory feature. only applicable to w 210 when installed in conjunction with code 275. (с 01.03.1983)
            242 right front seat electrically adjustable with memory feature. only applicable to series w 210 when installed in conjunction with code 275. (с 01.03.1983)
            245 on-board computer (с 01.09.1983)
            260 elimination of model designation on rear lid (с 01.05.1968)
            280 steering wheel (400 mm dia.) and gearshift lever in leather trim; on W202 390 mm dia. (с 01.05.1984)
            286 luggage nets on front seat backrests (с 01.01.1962)
            406 single seat with orthopaedic front seat backrest, left and right (с 01.07.1970)

            412 electric sliding roof with tilting device (с 01.07.1983)
            430 headrests in the rear (с 01.01.1977)
            444 tempomat (cruise control) and airbag (с 01.02.1980 по 31.10.1993)
            506 outside rear view mirror, left and right, heated (electrically adjustable on the right) (l.h.d.) (с 01.10.1983 по 31.03.1989)
            outside rear view mirror, right, convex, taxi export version
            532 automatic antenna without radio set (с 01.01.1963)
            543 sun visor with vanity mirror, illuminated, left and right (с 01.11.1978)
            570 folding armrest front w202/210 stowage box front with armrest (с 01.04.1970)
            front folding armrest w202 - housing at front with armrest
            586 Behr air conditioner, and electric window lifters (front and rear doors) (с 01.04.1970)
            590 heat-insulating glass, all-around, heated rear window pane (laminated glass), Germany
            green heat-insulating glass all round, heated rear window, laminated safety glass - Germany (с 01.01.1972)
            600 headlamp wiper/washer (с 01.08.1971)
            611 courtesy lamps for front and rear doors, with W124 also for central doors/W202 front doors only (с 01.11.1978)
            620 emission control system
            vehicles with catalyst technique (с 01.03.1985)
            640 aluminium disc wheels with radial-ply tires (с 01.10.1969 по 31.12.1989)
            682 fire extinguisher (с 01.04.1970)
            731 wood trim, burred walnut root (с 01.08.1980)
            873 seat heater for left and right front seats (с 01.02.1984)
            877 reading lamp in the rear (с 01.11.1963)
            `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

            now - bicicleta !

            0744 239 949

            WEB
            http://garajautodiag.blogspot.com

            Comment


            • #21
              O lista de optionale destul de impresionanta...
              Acum nu mai ai decat sa incerci sa le faci pe cat mai multe dinele utilizabile din nou!
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • #22
                O sa incerc Dane dar nu prea am scheme la partea electrica ca sunt electronist si i-as da de cap la multe pana la urma le simulez cumva si tot il fac sa mearga .. acum pana ma bag in ea inca ma bucur de asa cum merge .. ca urmeaza sa ii pun sa ii fac o sa va tin la curent !! Da-ti un link cum ii schimb uleiul la cutie !! Multumesc !
                `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                now - bicicleta !

                0744 239 949

                WEB
                http://garajautodiag.blogspot.com

                Comment


                • #23
                  Un link nu stiu...poate te ajuta altcineva, dar tre sa fie dedesubt un surub prin care dai drumul la ulei iar ca sa pui altul bagi prin teava aceea care e aproape sub parbriz...
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • #24
                    Salut!
                    ÃŽncearcă să te orientezi după ce scrie aici:http://pageperso.aol.fr/cannesetoile/ N-ar fi rău să ştii franţuzeşte. Baftă!

                    Comment


                    • #25
                      Cautzi bratze de W126 260SE sau 300SE si tampoane de Cobra sau W126. Dupaia, aranjezi traversa la cutie daca nu mai pica la puncte si modifici cardanul. Scurt. Altfel, n-o sa mearga niciodata.

                      Comment


                      • #26
                        Multumesc Nelu de site e super ... multumesc si tie doctore .. daca citeai un pic mai sus am mentionat ca am pus tampoanele ...

                        Dragi colegi acum am mare nevoie de capacul din fata de la motor .. ala care daca il dai jos se vede lantul in toata frumusetea lui !!! ala de care se prinde si intinzatorul cu rola si tot tacamul .. daca are cineva unu pentru motorul meu 2.5 D model 124 602.011. Daca aveti va rog bagati un pret sau sunati-ma pe mine personal !! 0765491269 Multumesc.


                        PS. Nu va mai zic cum a reusit fostu proprietar sa bata in intnzator de a crapat capacu de unde se tine intinzatorul


                        O zi buna all !
                        `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                        now - bicicleta !

                        0744 239 949

                        WEB
                        http://garajautodiag.blogspot.com

                        Comment


                        • #27
                          In poza am vazut ceva tziganie. D-aia am zis...

                          Comment


                          • #28
                            Da era mare tziganeala. Am sa fac poza cu noile tampoane facute profi

                            Acum dragi colegi help me .. mi se incinge motoru de il ia dracu .. am mers cu el pana la pascani numai cu 120 de grade .. de ciuda am vrut sa crape da nu a crapat .. Doar tocmai ce am schimbat termostatul ala de rahat care am dat 60 de lei si nu e bun de nimic l-am pus pe ala vechi si i-am facut si 4 gauri si tot sta pe la 90 apa ... nu mai suport ... unii zic ca e garnitura de chiuloasa dar apa nu intra in a ulei ca e curat si nici un topa sau ceva ca nu iese fum alb ..

                            Da-ti un sfat de unde sa iau un termostat calumea original ca numai suport .. si as vrea sa imi ziceti daca stiti la ce temperatura trebuie sa stea apa la acest tip de motor.

                            Ajutati-ma va rog cu un radiator de ala cum am in poze si cu capacul fata . eventual sfaturi si pumni numai sa mearga totul stas !!!

                            Zi faina sa aveti !
                            `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                            now - bicicleta !

                            0744 239 949

                            WEB
                            http://garajautodiag.blogspot.com

                            Comment


                            • #29
                              cine imi poate oferi detalii despre acest motor ? stiu ca e din 2000 am gasit pe autovit !!! si poate si un pret la el la motor ma refer
                              Attached Files
                              `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                              now - bicicleta !

                              0744 239 949

                              WEB
                              http://garajautodiag.blogspot.com

                              Comment


                              • #30
                                Din poze pare un 300 turbodiesel 24 de supape. Se invirte pe la 1500 de euro. Si am si pe cineva care vinde unul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF