Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Reparatie capitala Motor ML 320 CDI,3.0 V6!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reparatie capitala Motor ML 320 CDI,3.0 V6!

    La un control la clapetele din admisie...am depistat ca acestea nu au mai functionat de foarte mult timp...desi eroare nu aveam nimic pe diagnoza!
    Cum a trebuit sa desfac galeriile de admisie,pentru a verifica de ce nu functioneaza...am gasit galeriile,cred ca 30% pline cu funingine si ulei...era strat de 1 cm cred in ele...Clapetele se vedeau nemiscate...rezultand,clar nefunctionarea lor de muult timp...ciudat ca nu dadea eroare nimic...
    Dupa ce am dat jos galeriile,am vazut ca in chiloase,in admisie,era la fel de multa mizerie....si neavand cum sa curat bine acolo,am hotarat sa dau chiuloasele jos pentru curatare....in acelasi timp,am schimbat si semeringuri supape si refacut etansarea supapelor..
    Cum am vazut motorul jumate desfacut...masina avand 300000 km,am zis sa dau jos si motorul,sigur avand ceva uzura la segmenti....uzura prea mare nu am gasit la segmenti si cuzineti...cilindri fiind in stare perfecta...
    Am bagat set de segmenti si cuzineti noi,pe Original
    Schimbat distributie completa si intinzator...
    Uite asa m-am ales cu motor recondtionat,din cauza la niste clapete....nu puteam sa las mizeria aia acolo si sa schimb doar tijele la clapete...care erau uzate...
    Toata operatia a decurs normal,dar clapetele,pare tot sa nu functioneze...nu se vad ca se misca...
    Cine poate sa ma indrume cum pot sa-mi dau seama ca sunt functionale?
    Masina se comporta sa zic normal......nu scoate fum deloc...
    Din cate stiu,cand nu functioneaza clapetele,scoate fum in acceleratie....
    Si am mai depistat ceva interesant: se pare ca Mercedes,a uitat sa puna senzor de presiune la ulei pe acest motor!!
    Are decat de temperatura si nivel ulei...ciudat zic eu....in caz de apar probleme cu presiunea la ulei....habar nu ai...te trezesti cu motorul blocat...

  • #2
    Ai schimbat galeriile?
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Nu le-am schimbat,am schimbat doar tijele care actioneaza clapetele din galerii,alea aveau uzura. Am gasit pri UK un kit cu tije facute din aluminiu...astea nu mai au moarte asa usor...

      Comment


      • #4
        Galeriile noi,m-ar fi costat inca 1000 Euro in plus...asa am dat 100 pe kit

        Comment


        • #5
          Arată aici kit-ul, sunt f mulți interesați. Mai ales daca funcționează.
          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


          www.mbretrofit.ro

          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

          Comment


          • #6
            Eu astea le-am inlocuit.
            Depinde de problema fiecaruia acum...eu am avut tijele uzate

            Comment


            • #7
              Arată f bine ucrainiencele, își fac treaba la tine?

              Cuzineți ai schimbat și la paliere?
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #8
                Deci momenan,nu pot sa spun ca functioneaza acum acele clapete,nu reusesc sa le vad...de asezat acel kit,a prins foarte bine,nu mai am joc deloc si nici decalaj intre clapete...inainte cu tijele vechi,o clapeta era aproape inchisa si una 3 sferturi....
                Eu am intrebat aici...dar vad ca nu stie nimeni cum se verifica daca functioneaza...
                Cuzinetii la palier,nu am schimbat,chiar nu era nevoie,am verificat si erau perfecti,ca si cei de la biele....dar aia am apucat sa ii ordinez si daca tot i-am avut,i-am schimbat.
                I-am ordinat pt ca ma asteptam sa fie uzati...la 300000 km....dar nu erau.
                In principiu,cei de la biele se uzeaza inainte la cei de la palier.

                Comment


                • #9
                  Asa am descoperit acest kit ...
                  For more information or to order parts, visit our new webstore: https://om642-connecting-rod-kits.fws.storeYou can also email us at ConnectingRod@gmx.com.We ...

                  Comment


                  • #10
                    Chiar nimeni nu stie cum se verifica acel servomotor de la clapete....cred ca nu vor sa spuna,care stie...
                    Cred ca mai sigur merg si cumpar unul nou si macar stiu o treaba....
                    Aici pe forum,asa este....daca cineva stie ceva,nu spune nici cum...de aia nu prea gasim multe informatii pe aici...toti avem pretentii sa gasim raspunsuri...dara daca nu le spunem,nici nu gasim...pe alte forumuri,se ajuta toti cu cate ceva,informatii

                    Comment


                    • #11
                      De obicei daca nu lucreaza M55 motorul intra in avarie.Nu a fost schimbat softul la motor?Poate a fost scos prin reprogramare.Pleci la nenea cu STARUL si-ti arata cum lucreaza,cind lucreaza... .

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc pt informatie Optik.
                        De asta nu sunt lamurit,in teorie,trebui sa dea eroare daca este defect.
                        Nu vreau sa dau banii pe altul nou degeaba,nu este nici ieftin...
                        Cand pun contactul,se misca foarte putin,spre deschis,asta inseamna ca motorasul nu este mort.

                        Comment


                        • #13
                          Salut tututror.
                          Am facut astazi o scanare cu STAR si nu am gasit decat o eroare pe COMAND....
                          Pe partea de injectie,am facut o scanare la valori....ceva cred ca este in neregula cu masina...
                          Are intarziere in acceleratie.....Noaptea de exemplu...fiind aerul mai rece,merge mai bine.
                          Postez aici cateva poze cu valorile pe partea de injectie,poate cineva imi spune ce ar fi de schimbat..
                          Multumesc.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            Mai atasez si ultima poza aici,nu a avut loc toate la un loc.
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              Ai test pt M55, in meniul acționări din Star.
                              Da play acolo și urmărește dacă face cursa completă. Nu are motiv sa se miște foarte puțin.
                              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                              www.mbretrofit.ro

                              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF