Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme cutie automata W211 (Se blocheaza)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by maxtaz View Post
    Salutare...aproximativ,cam cât costã acea placã electronicã a cutiei automate?Am eroare de senzor turatie interna... E200 /2008/w211 Mulþumesc!
    Adresați-vă reprezentanței din Târgu Mureș!Sunt adevărați profesioniști!
    Am schimbat Convertizorul in MB Cluj ,dar după 4-5000 kms-a distrus,in garanție fiind am fost in Sibiu unde au schimbat convertizorul si după alți 4-5000km s-a dus din nou convertizorul.Am revenit in Cluj unde m-au trimis la plimbare pentru că la a-3-a schimbare li se imputa piesa ,așa că am fost in Tg Mureș la dl Cociș care a rezolvat problema convertizorului in 10 zile !Trecea antigel din radiator in cutie,pentru ca același lichid răcește și cutia și motorul .

    Comment


    • #32
      A 211 270 00 06 Electronic-Hydraulic Control Unit

      MB E 320 CDI , cutie automata , 2004 , W211

      Se gaseste separat Placa Electrica din Blocul Hidraulic ?

      Daca da , ce cod are ?

      722.9 (Mercedes 7G Tronic) Transmission Control Module Repair Reset Virginize Program Remanufacture
      Code:
      https://www.youtube.com/watch?v=CqwLujzWB0I
      Placa electrica din Blocul Hidraulic ii ceea ce se poate vedea in video-ul de mai sus ?



      http://www.cardiagnostics.be/-now/Re...20Class/D3.jpg

      Cum gasesc exact Placa Electrica pentru Blocul Hidarulic , in functie de seria de caroserie de la masina ?

      Ma intereseaza exact codul de placa electrica din blocul hidraulic
      Last edited by luk2011; 08-31-2018, 17:58 PM.

      Comment


      • #33
        Asta e Placa Electrica din Blocul Hidraulic ?

        Adica se produce deja si in China ( Hong-Kong ) ?

        Cutia de viteze automata are codul : 722.6 ( 5 viteze )

        Replacing Conductor Plate on Mercedes Benz 5 Speed 722.6 Automatic Transmission
        Code:
        https://www.youtube.com/watch?v=k3qrSDfK7SA

        722.6 Transmission Conductor Plate+Filter+Connector+Gasket KIT for Mercedes Benz
        Condition: New
        Item location: HongKong

        Comment


        • #34
          Pai daca vrei sa repari o cutie 722.6, atunci găsești și la noi, la orice magazin de piese placa electrica de pe ebay

          Daca vrei sa repari cutia 722.9, e un pic mai complicat. De obicei, cea mai ieftină variantă este sa apelezi la o reprezentanță sau atelier specializat.
          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


          www.mbretrofit.ro

          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

          Comment


          • #35
            Originally posted by cl600 View Post
            Pai daca vrei sa repari o cutie 722.6, atunci găsești și la noi, la orice magazin de piese placa electrica de pe ebay

            Daca vrei sa repari cutia 722.9, e un pic mai complicat. De obicei, cea mai ieftină variantă este sa apelezi la o reprezentanță sau atelier specializat.
            Vreau sa repar cutia 722.6 ( cu 5 viteze )

            Inseamna ca placa electrica din blocul hidraulic de care se vorbeste in posturile mai vechi e : kitul de pe ebay , sau care se gaseste si la firmele care distribuie piese auto .

            mersi mult

            Comment


            • #36
              Solenoidele si Oringurile trebuie sa le cumpar separat de placa ? Sau vin impreuna cu placa ?

              Fiindca varianta de pe ebay are : Conector , Filtru si Garnitura inclusa in Kit .


              Care ar fi codul de Kit complet care include toate componentele necesare raparatiei bloc valve 722.6 ? Tot ce trebuie schimbat !

              Reparatie bloc valve 722.6
              a1402701161

              a 140 270 1161

              FEBI BILSTEIN unitate de contol,cutie de viteze automatica (Numar OEM: 1402701161)

              Comment


              • #37
                Îþi dau o veste proastã...aceleasi probleme,schimbat uleiuri,testere,bla-bla...problema era mecanicã,dacã mecanicii ar fi fost atenþi ar fi gãsit ºpan în baie.Ieri am înlocuit cutia,fãrã convertizor...de vis!Am dat mai mult pe incercari de reparatii si drumuri decat pe cutie...

                Comment


                • #38
                  Originally posted by maxtaz View Post
                  Îþi dau o veste proastã...aceleasi probleme,schimbat uleiuri,testere,bla-bla...problema era mecanicã,dacã mecanicii ar fi fost atenþi ar fi gãsit ºpan în baie.Ieri am înlocuit cutia,fãrã convertizor...de vis!Am dat mai mult pe incercari de reparatii si drumuri decat pe cutie...
                  Cat ai dat pe cutie si de unde ai luat-o ? De la care dezmembrare ?

                  Ai cautat-o doar dupa codul : 722.6 ?

                  Sau codul : 722.626 W 5 A 580 AT 5-SPEED ?

                  1402701161 - Placuta Electrica

                  2035400253 - Conector

                  1402710080 - Garnitura

                  1402770095 - Filtru


                  Astea sint codurile originale Mercedes ale Kit-ului ce apare si pe ebay pentru cutia automata 722.6


                  211 250 1302 - Cod Convertizor ( in cazul in care trebuie schimbat )

                  240 270 17 00 - Solenoid TCC
                  Last edited by cutaresku; 09-01-2018, 10:24 AM.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by luk2011 View Post
                    Cat ai dat pe cutie si de unde ai luat-o ? De la care dezmembrare ?

                    Ai cautat-o doar dupa codul : 722.6 ?

                    Sau codul : 722.626 W 5 A 580 AT 5-SPEED ?

                    1402701161 - Placuta Electrica

                    2035400253 - Conector

                    1402710080 - Garnitura

                    1402770095 - Filtru


                    Astea sint codurile originale Mercedes ale Kit-ului ce apare si pe ebay pentru cutia automata 722.6


                    211 250 1302 - Cod Convertizor ( in cazul in care trebuie schimbat )

                    240 270 17 00 - Solenoid TCC
                    Codul cutiei mele este 722.699.0...dupã asta am cãutat.200€.Am dat de ea intamplator,la cineva ce o avea de cativa ani,de rezerva...dar la Malu Mare,Dolj,sunt niste baieti cu dezmembrari si service foarte seriosi...ti-ar si monta-o,cu garantie.0768/912489 si 0740/007379
                    Last edited by maxtaz; 09-01-2018, 20:34 PM.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by caesar View Post

                      Adresați-vă reprezentanței din Târgu Mureș!Sunt adevărați profesioniști!
                      Am schimbat Convertizorul in MB Cluj ,dar după 4-5000 kms-a distrus,in garanție fiind am fost in Sibiu unde au schimbat convertizorul si după alți 4-5000km s-a dus din nou convertizorul.Am revenit in Cluj unde m-au trimis la plimbare pentru că la a-3-a schimbare li se imputa piesa ,așa că am fost in Tg Mureș la dl Cociș care a rezolvat problema convertizorului in 10 zile !Trecea antigel din radiator in cutie,pentru ca același lichid răcește și cutia și motorul .
                      Buna ziua dețin un e class w211 monitorizare 2.2 cdi 170CP an 2007 si am o problema la cutia de viteza nu mai schimbă vitezele rămâne blocată într-o treaptă am schimbat placa electrica dar in zadar , ma puteti ajuta cu vro părere pentru rezolvarea acestei probleme va rog ? Nu mai stiu ce sa-i fac

                      Comment


                      • #41
                        Poți încerca o diagnoza, ca sa poți posta aici codurile de defect.
                        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                        www.mbretrofit.ro

                        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                        Comment


                        • #42
                          Am fost astăzi la diagnoza si mio dat următorul cod de defect P2503 ce as putea sa fac

                          Comment


                          • #43
                            https://www.benzworld.org/threads/pu...ve-or.1634745/,

                            Poți să dai la rândul tău google cu " Mercedes P2503", sau translate cu link-ul pus de mine, sau alegi un atelier specializat.
                            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                            www.mbretrofit.ro

                            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                            Comment


                            • #44
                              Va salut , oare stie cineva un bloc de valve de pe o cutie 5g tronic an 2005 150 cp w211, potriveste pe cutie tot 5g tronic tot w211 dar an 2008 cu 170 cp. Aici ma refer ca dimensiune , soft sau altceva care ar face sa nu fie compatibila . Multumesc

                              Comment


                              • #45
                                priest​ daca se poate as vrea sa iau legatura cu tine pentru o problema la un E220 w211. Daca poti trimite-mi un mail torgef@yahoo.com. Multumesc!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF