Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie/ verificari necesare W212 Facelift

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie/ verificari necesare W212 Facelift

    Incep prin a saluta pe toti pasionatii de pe acest forum. E primul meu post aici si am nevoie de putin ajutor. Sunt pe cale sa achizitionez un Mercedes E 220 BlueTEC Facelift, fabricatie 03/2015, aproximativ 132.000 km rulati, echipare Avantgarde. Spun ca "sunt pe cale" pentru ca s-a platit deja un avans pentru aducerea masinii iar daca totul este ok ar trebui sa intru in posesia ei spre sfarsitul saptamanii. "Problemele" cunoscute ale masinii in momentul de fata sunt 2 zgarieturi superficiale si un ornament de la oglinda soferului lipsa (cel din parte inferioara). Sunt putin rezervat insa fata de istoricul masinii. A avut doi proprietari in Germania. Ultima revizie in reteaua Mercedes apare la aproximativ 77.000 km in octombrie 2017. De atunci masina ar mai fi trebuit sa aiba 2 revizii insa se pare ca cel de-al doilea proprietar nu le-a mai facut in retea. Gasesc oarecum ciudat regimul de exploatare al masinii. Primul proprietar face aproximativ 77.000 in doi ani iar cel de-al doilea parcurge 55.000 in 7 luni si apoi o vinde. Nu am certitudinea ca s-a facut revizia de 125.000 cand (din ce stiu eu) ar trebui inlocuit uleiul in cutia de viteze deci va trebui sa o fac preventiv imediat dupa ce masina ajunge la mine.
    Inainte de a o achita integral insa as dori sa fac o verificare amanuntita a masinii incluzand constatare mecanica cu ridicare pe elevator, diagnoza si testare vopsea. Masina va fi ridicata din zona Iasi. O varianta ar fi reprezentanta Casa Auto Iasi unde un pachet cu verificare generala si diagnoza costa in jur de 600 RON. Problema (din auzite) e ca sunt cam superficiali cu aceasta verificare. O alta varianta ar fi la un service mic unde cred eu ca vor fi ceva mai minutiosi insa diagnoza lor Bosch KTS are update-uri doar pana in 2013 si mi-au spus ca e posibil sa nu citeasca anumite coduri de eroare ale masinii. In privinta asta as dori de altfel sa va si cer ajutorul, cu o recomandare catre un service bun care sa detina si un tester cu soft actualizat pentru acest model. Orice alte recomandari si sfaturi sunt binevenite. Va multumesc.
    Last edited by bear; 07-09-2018, 10:18 AM.

  • #2
    Oricât de superficiali sunt cei de la reprezentanța, aparatura și mai ales experiența, depășesc cu mult un atelier mic cu Bosch kts.
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Ai dreptate insa fiind in pana de idei am intrebat si acolo. Cateva poze cu masina:
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Vad ca are deja sistemul NTG5s1 pt media, daca vrei mai mult:

        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #5
          Si eu sunt de parere ca mai bine faci verificarea la reprezentanta. Noi in atelier avem si KTS care e updatat la zi dar nu citeste calculatoarele de motor ale masinilor care contin in VIN 1B, (WDD212xxx1Bxxxxxx). Eu zic sa nu te zgarcesti chiar la sfarsit.
          Das Beste oder Nichts !!!

          Comment


          • #6
            Cred ca am fost inteles gresit. Problema nu e costul ci faptul ca cineva cunoscut a verificat in vederea cumpararii un W205 recent la ei si mi-a spus ca au fost destul superficiali. Intr-adevar testerul lor cu update-uri la zi nu poate fi comparat cu unul multimarca. Asta e principalul motiv pentru care sunt tentat sa fac verificarea masinii la ei.

            Comment


            • #7
              Mergi la reprezentanta , fii sigur ca au trecut cateva zeci de masini model ca al tau si stiu unde sa verifice . Km se vad si in alte locuri , nu doar ce afiseaza pe cluster. Plus tester vopsea , plus serii la geamuri- parbriz etc .

              Daca nu esti multumit , poti trece linistit dupa aceea pe la serviceul Bosch .

              Comment


              • #8
                Pana la urma asta cred ca voi face. Dintre posesorii de W212 Facelift cu motorizarea aceasta imi poate spune cineva daca exista probleme specifice ale acestui model ce pot aparea in jurul numarului de kilometri actual (132.000)?

                Comment


                • #9
                  Intre timp a sosit si masina. Starea ei nu este nici peste nici sub asteptari. Maine am programare pentru verificare la Casa Auto si daca nu apar surprize neplacute/costisitoare o sa o cumpar.
                  Acum cateva impresii despre o masina pentru care am platit un avans consistent fara sa o vad. Masina are 2-3 zgarieturi in plus fata de cele prezentate in poze. Jantele sunt deasemeni destul de zgariate si musai vor trebui revopsite pentru a da un aspect general mai frumos (cost sablare si vopsire in camp electrostatic 650 RON cu mentiunea ca nu se mai pot vopsi in doua nuante cum sunt acum). Cauciucurile sunt cam la 30% deci vor trebui inlocuite in timp foarte scurt (2-3000 km). Placutele si discurile fata necesita deasemenea inlocuire imediata. Am constatat ca acel capac crapat de la oglinda soferului (cel din partea de jos) e mult mai greu de gasit decat capacul din partea de sus. Prin urmare va trebui sa iau oglinda cu totul din dezmembrari sau sa il comand de nou (in jur de 350 RON) si sa il vopsesc. Glisiera ce acopera bricheta nu culiseaza insa aceasta reparatie/inlocuire si-a asumat-o vanzatorul. Sunt si multe parti bune. Uzura masinii la interior este insesizabila. Tinuta de drum este foarte buna si cuplul motorului este incantator. Clima stationara face toti banii ca si dotare.
                  In final as mai avea totusi o intrebare. Nu am mai condus pana astazi combinatia asta de motorizare cu cutia 9g-tronic si mi s-a parut putin ciudat ca la franari ceva mai bruste de la viteze de 80-100 km/h se simtea o usoara smucitura dinspre cutie. E normal sa se intample asta?

                  Comment


                  • #10
                    O cutie automata nu trebuie sa produca socuri - smucituri , vezi tampoane sa nu fie curse.
                    In rest verifica orice scurgere de ulei .
                    Bafta

                    Comment


                    • #11
                      La un tampon de la cutie sau chiar motor m-am gandit si eu. Verificam maine cu atentie.

                      Comment


                      • #12
                        Am verificat masina la Casa Auto si cu parere de rau am renuntat sa o mai cumpar. Am am mai descoperit unele probleme care m-au descurajat. Una din ele ca sa va faceti o idee a fost ca s-a varsat o cantitate destul de mare de cafea pe consola de bord si unele comenzi se actionau foarte foarte greu (butonul de E/S, butonul de return, comenzile climei) iar altele cum ar fi senzorii de parcare functionau cu intermitente.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF