Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema Mercedes Viano Cutie Automata

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Mercedes Viano Cutie Automata

    Salutare la toti!
    Detin un Mercedes Viano din 2006.
    Am urmatoarea problema la ea:
    Am venit pe roti din Germania acum circa o luna! Totul bine si frumos!
    Acum o saptamana, a inceput sa se auda un zgomot pe spate, dar doar dupa 30 la ora.
    Cand se auzea, cand disparea!
    Ieri insa, am fost la o distanta de circa 50km fata de domiciliul meu, si la intoarcere nu mai trecea de 40-50KM/H , avand turatia de 3000RPM.
    Mentionez faptul ca motorul este de 2.2 CDI 150CP.
    Am oprit masina, dau in R, a smucit foarte tare, dau in D, aceeasi smuceala puternica, iar simptomele au ramas aceleasi.
    Am adus o diagnoza originala de Mercedes si mi-au dat urmatoarele diagnostice
    Eventual daca nu puteti deschide poza, scriu aici:
    1. COD 1731 - COMPARAREA TREPTELOR DE VITEZA A FOST NEGATIVA DE MAI MULTE ORI - ACTUAL SI STOCAT
    2. COD 0730 - CUTIA DE VITEZE ARE UN RAPORT DE TRANSMISIE NEPERMIS - STOCAT
    3. COD 0734 - TREAPTA DE VITEZE NEPLAUZIBILA SAU CUTIA DE VITEZE PATINEAZA (DREAPTA DE VITEZE 4) - STOCAT
    4. COD 2784 - COMPARATIA TURATIEI DE LA Y3/6N2 SPRE Y3/6N3 ESTE NEPLAUZIBILA - STOCAT
    5. COD 1705 - A APARUT O SUPRATURARE LA COMPONENTA Y3/6N3(SENZOR TURATIE 3)
    6. COD 0735 - TREAPTA DE VITEZE NEPLAUZIBILA SAU CUTIA DE VITEZE PATINEAZA(TREAPTA DE VITEZE 5)
    https://ibb.co/igSukv

  • #2
    Din ce stiu si am citit , in general cand apar erori electrice pe Star este vorba despre placa electrica cu senzorii de viteza care nu mai citesc corect (vazusem ca undeva pe la Timisoara repara cineva aceasta placa;reconditionata pe ebay e in jur de 600 de usd) plus din ce vad pe erorile postate si solenoizii dau eroare). Sfatul meu este sa il cauti pe colegul CL600 sa vorbesti cu el si sa duci intr-un anumit mod masina la el la atelier in Bucuresti , asta daca vrei sa o repari o singura data si facut totul ca la carte. Abia dupa ce se va desface cutia si inspecta filtrul, uleiul si cantitatea de span depusa pe magneti si pe componentele electrice , el iti va putea spune daca aceasta cutie mai merita si poate fi reparata sau trebuie pusa alta cutie sh sau noua(depinde cum te hotarasti si de ce bani dispui). O reparatie incorecta la cutie sau inclusiv un schimb de ulei la ea la cineva care nu cunoaste indeaproape aceasta marca va fi facuta in van si vor aparea ulterior costuri mult mai mari. Sper ca ti-am fost de ajutor sa iti poti face o idee si sa te hotarasti in ceea ce vei face cu masina.
    "The name 'Mercedes-Benz' is considered as embodiment of tradition and innovation all over the world."

    Comment


    • #3
      Multumesc frumos pentru raspuns!
      Detin platforma proprie, deci costul unei deplasari costa doar in cantitatea de motorina pentru mine.
      M-ar interesa in primul rand sa gasesc un coleg care ar putea sa imi remedieze problema
      Deasemenea, m-am interesat si de o cutie noua care m-ar costa circa 12000RON + cutia veche la schimb sau varianta second hand din dezmembrari intre 300-1000euro.
      Totusi, cred ca cel mai bine ar fi varianta in care as gasi pe cineva care se pricepe cu adevarat la astfel de cutii.
      Voi incerca sa iau legatura cu , colegul CL600

      Comment


      • #4
        Salut!Colegul cl600 nu se ocupa si de class V.In schimb avem colegul Popeye_pmm tot in Bucuresti care se ocupa si de modelul tau la fel si de cutie.Totodata daca e de vina sa zicem placa electrica si se poate repara o repara tot el.Se ocupa doar de Mercedes!
        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

        Comment


        • #5
          Salut. Multumesc Broscutza2001 pentru raspuns. Eu am un Viano, si ca sa nu fac o confuzie , nu cred ca e acelasi lucru cu V Class. Dar este posibil sa ma insel.
          In fine, daca un coleg de pe forum ma poate ajuta cu problema mea, sunt dispus sa duc masina pe platforma.
          Un mecanic din zona cu diagnoza STAR mi-a spus ca ar putea fi o problema cu MEGATRONIC, sper ca am scris corect.
          In fine, ideea este sa repar Viano.

          Comment


          • #6
            Da este acelasi lucru.Problema este ca, colegul cl600 se ocupa de modele foarte noi MB si retrofit plus distributii.Mergi cu incredere la Popeye_pmm (Marian) am fost si am reparat masina in atelierul lor oamenii stiu ce fac, preturi foarte foarte decente, corecti si in plus am asistat si eu si m-au lasat sa stau langa masina.Aveau si ei un Viano verde la reparat in martie cand am duso pe a mea.
            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

            Comment


            • #7
              Marian e un tip micut, mai blondut spre brunet la 40-50 de ani?

              Comment


              • #8
                Nu in nici un caz!
                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                Comment


                • #9
                  problema cutie automata Mercedes Vito 2.2 cdi 150 cp

                  Salutare!

                  Am aceeasi problema la un Mercedes Vito din 2005, 2.2 cdi, 150 cp.

                  Cum ai rezolvat-o tu?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Bogdan M View Post
                    mai blondut spre brunet
                    Asta.i buna de pus in rama, categoria oximoroane inspirate!
                    )))
                    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF