Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Amortizoare Sprinter, gaz sau ulei?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Simti ceva in volan in momentul cand se aude zgonotul? La un T5 am patit ceva asemanator( la ele e ceva comun), cu flansele amortizoarelor.... Asa ca ar fi o idee...

    Comment


    • #32
      Sa traiasca domnu' !!!!Mai traiti??
      Nu se simte nimic in volan,doar se aud aceste pocnituri...Masina ruleaza la fel ca in prima zi,in cei 80 000 de km nu s-a schimbat nimic...La inceput se auzea la plecare si dupa un rulaj,de cateva sute de km zilnic, la mine ,disparea, de aceea nu am dat importanta...Acum il am tot timpul,mai incet sau mai tare...Tot ceva la amortizoare suspectez dar sa vad de unde incep....Nu stiu cum as putea sa vad ce e cu flansele dar cred ca doar,desfacand amortizorul....Vedem....
      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

      Comment


      • #33
        Traim! Muncim!...cu drag si spor... Am schimbat putin categoria(T5), dar m-am intors la "veteran" facut tinichigeria si revopsit, mai trebuie aranjat putin estetic, dar eu zic ca daca oamenii nu scriu pe forum, nu au probleme, iar Sprinterul isi face datoria. Cu ceva intarziere...sa stapanesti sanatos noul utilaj!

        Scuze pt offtopic

        Comment


        • #34
          Multumesc....nu ma gandeam ca ai probleme,doar ca duceam dorul discutiilor din tinerete .Spor in toate...
          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

          Comment


          • #35
            Pt un 316 din 2001 cub ce amortizoare sa pun? Evidet tot la Sacks a gadesc.Am pus pe un 311 si merge perfect.
            Cineflorix trans srl

            Comment


            • #36
              Vorba neamtului:lucru bun nu se schimba!Sachs si gata...
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • #37
                Originally posted by Cristi Nazarov View Post
                Vorba neamtului:lucru bun nu se schimba!Sachs si gata...
                Clar merg pe Sacks dar sunt mai multe modele, aici am o nelămurire.
                Cineflorix trans srl

                Comment


                • #38
                  Gaz cu ulei, asa trebuiesc sa fie...
                  Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                  Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                  Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                  SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                  https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                  Comment


                  • #39
                    Si se cheama Sachs, nu altcumva, ca poate ajungi sa comanzi cine stie ce saci...




                    Dragos

                    Comment


                    • #40
                      Colegu' cu amortizoarele...din ce stiu eu si ce am schimbat pe masina mea, pe fata sunt cu gaz, iar spatele ulei(desi e improprie exprimarea), verifica ce model ti se potriveste cu seria masinii. Chiar daca arata la fel, pot sa difere ca lungime, cursa, tarie...etc... Nu se pune dupa ureche

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Heavy D. View Post
                        Si se cheama Sachs, nu altcumva, ca poate ajungi sa comanzi cine stie ce saci...




                        Dragos
                        Dom' profesor, mai inversam si noi literele, dar prima data am raspuns bine .Verificati "extemporalul" la inceput...
                        E din lipsa de somn
                        Colegul juice, eu stiu ca la acest model ,pe fata vin in combinatie de "gaz si ulei" iar pe spate doar ulei,varianta de fabrica pe Sachs.Eu am schimbat pe 316-le avut.Acum daca pe varianta cub vine altceva, nu stiu...Dar ce am pus eu merge si in ziua de azi...
                        Spor la bani tuturor !!!
                        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                        Comment


                        • #42
                          Am sa verific dupa serie. Multumesc colegilor pentru sfaturi. Domnule Heavy D imi cer scuze pentru nefericita exprimare.Va asigur ca stiu diferenta dintre un sac si un amortizor. Nu cred ca voi primi un sac dupa seria caroseriei. La mine problema nu este de la lipsa de somn. Am privit prea mult la discursurile doamnei prim ministru.
                          Cineflorix trans srl

                          Comment


                          • #43
                            Cred ca ai fost in Piata la protest....disidentule ...de acolo se trage !!
                            Intre timp identificat problema:amortizoarele !Urmeaza schimbate,dar usurel asa...no,ce atata graba .Stima.
                            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                            Comment


                            • #44
                              Acum ceva timp, cand eram tanar si nelinistit am mers cu amortizoarele la reincarcat, pt un e39. Omu' le-a facut super bine, modificat sa fie mai tari...in fine a transformat tinuta de drum a masinii. Chiar mi-am zis ca data viitoare cand va fi nevoie la Sprinter sa-l mai caut pe nenea acela... De la el stiu ca avea o reteta pt amestecul de ulei,modificarea supapelor amortizoarelor...etc

                              Comment


                              • #45
                                Salutare,
                                incepand de astazi s-a lasat linistea si la mine in calinga!!
                                Soluția?Amortizoare noi,Sachs cu 400 lei bucata si protectii de praf tot Sachs cu 30 lei perechea."Cineva" la un service cerea obligatoriu si flansele dar avand in vedere ca sunt fixe,fara rulmenti in ele si arata destul de ok am preferat sa nu.Am montat surubul superior de la amortizor,cel cu excentric,in poziție asrmanatoare cum l-am dat jos (asta dupa diverse masuratori si puncte de reper luate in prealabil) si masina merge impecabil,aproape ca nu mai imi vine sa mai merg luni sa dau 430 lei pe facut geometria fata! ���� Dar o sa merg sa fiu cu inima impacata!!
                                Oricum,de porc solutia aleasa la w906 cu surub cu excentric pe amortizor si obligativitatea geometriei,fata de vechiul w903,la care am pus amortizoarele sus si...merge si in ziua de azi,deoarece ambele suruburi ce fac prinderea in fuzeta sunt simple,fara excentric de reglaj!!
                                Manopera a fost realizata in regim,"bordura" ���� dupa ce am primit oferte de 280-300 lei manopera de schimbat amortizoare!!Wtf????Pai o distributie sau un ambreiaj la un turism costa banii astia si tu vrei pe 2 amortizoare??
                                Or fi auzit si ei ce bani am cheltuit eu prin Aachen ����
                                si or fi zis ca am de unde !! Stima.
                                Ps:varianta cu reconditionatul amortizoarelor mai e de actualitate?Ai idee si cat ar costa ca sa imi dau seama daca se merita?Ma gandesc sa incerc un experiment cu cele demontate si sa le tin ptr viitor...
                                Last edited by Cristi Nazarov; 07-28-2018, 17:34 PM.
                                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF