Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

CLS 63 AMG S 4Matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Din cunostintele mele , te rezolva la RAR doar cand masina este pe numele tau si asta cu mofturi si iar mofturi , in cazul in care a ta este pe leasing nu stiu cum o sa rezolvi , poate cu un dosar " stufos " daca ma intelegi ..

    Casa de piatra!!
    Să știi să lupți când vrei să ai.
    Să nu regreți când pierzi sau dai

    Comment


    • #92
      Poate suntem putin offtopic dar, in RO, pentru a face ITP la o masina achizitionata in leasing, utilizatorul are nevoie doar de o copie a CIV "conform cu originalul" cu semnatura si stampila de la societatea de leasing. Eu am primit o astfel de copie la inceputul contractului de leasing pentru fiecare masina achizitionata astfel - valabil pentru societati de leasing diferite - si am putut efectua ITP-ul de fiecare data in baza acesteia.

      L.E. Si confirmarea oficiala a celor de mai sus: http://www.rarom.ro/?p=666
      Last edited by wert; 05-09-2018, 09:14 AM.
      [city]: Silver Smart ForTwo Coupe MHD | Pulse | Navi | Leather

      [open roads]: Designo Selenite Magno Grey AMG C43 4matic | AMG Ride Control | AMG Performance Exhaust/Seats/Steering wheel | LED ILS | Command online | HUD | 360-degree camera | Driving assist plus | Keyless-go comfort | Webasto | Panoramic sunroof | Burmester Surround

      Comment


      • #93
        Originally posted by AlinMarius View Post
        Din cunostintele mele, te rezolva la RAR doar cand masina este pe numele tau si asta cu mofturi si iar mofturi, in cazul in care a ta este pe leasing nu stiu cum o sa rezolvi, poate cu un dosar "stufos" daca ma intelegi...
        Mașina este pe numele meu, că doar eu am cumpărat-o.
        Să nu se înțeleagă greșit! Nu mă deranja dacă o primeam cadou, că găseam eu ce să fac cu banii respectivi.

        Sincer, decât să pregătesc un "dosar stufos", prefer s-o urc pe platformă și să mă ducă până la granița cu Austria.
        Nu sunt zgârcit, chiar deloc, dar încet încet trebuie să ne dezobișnuim de "obiceiurile" astea... .

        Originally posted by wert View Post
        Poate suntem putin offtopic dar, in RO, pentru a face ITP la o masina achizitionata in leasing, utilizatorul are nevoie doar de o copie a CIV "conform cu originalul" cu semnatura si stampila de la societatea de leasing. Eu am primit o astfel de copie la inceputul contractului de leasing pentru fiecare masina achizitionata astfel - valabil pentru societati de leasing diferite - si am putut efectua ITP-ul de fiecare data in baza acesteia.

        L.E. Si confirmarea oficiala a celor de mai sus: http://www.rarom.ro/?p=666
        Asta știam și eu.
        Crede-mă, am dat la telefoane de mi s-a scârbit.
        La Craiova, pentru mașinile înmatriculate în străinătate, se poate doar dacă ai brief-ul original. La mine nu este cazul.

        Originally posted by Florin_WES View Post
        În țară, “unele” RAR-uri am înțeles că acceptă fără să ai cartea mașinii în original. Probabil depinde care ce pile are, ca la rRomanica.
        Acum am văzut că nu am precizat în postarea respectivă. Mă refeream la mașinile înmatriculate în străinătate.
        Regulament general Club Mercedes.

        Comment


        • #94
          Originally posted by wert View Post
          Poate suntem putin offtopic dar, in RO, pentru a face ITP la o masina achizitionata in leasing, utilizatorul are nevoie doar de o copie a CIV "conform cu originalul" cu semnatura si stampila de la societatea de leasing. Eu am primit o astfel de copie la inceputul contractului de leasing pentru fiecare masina achizitionata astfel - valabil pentru societati de leasing diferite - si am putut efectua ITP-ul de fiecare data in baza acesteia.

          L.E. Si confirmarea oficiala a celor de mai sus: http://www.rarom.ro/?p=666
          Am facut ITP la o autocomerciala acum 2-3 luni, cumparata pe firma dar cu credit bancar. La ITP iti tb. musai cartea in original.
          Daca nu ai CIV in original, iti trebuie o adresa (in original desigur) - "Prin prezenta, BANCA X, confirmam faptul ca originalul cartii de identitate .... al masinii ..... se afla in arhiva noastra. Atasam o copie"

          Cu aceasta adresa am facut ITP-ul fara nicio problema.
          1963 Simson SR2E
          1990 Mercedes W124 250d
          2001 Mercedes W210 200K
          2005 Mercedes W211 220cdi
          2018 Suzuki Baleno

          Comment

          Working...
          X
          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF