Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W211 - Nu trage uneori.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W211 - Nu trage uneori.

    Buna baieti,
    Sunt posesorul unui MB E270 CDI Avangarde 2002, cutie manuala.
    Anul trecut, prin Iunie mai exact, dupa vreo 10-20 km mi se aprindea martorul de la motor si nu mai tragea. Am pus masina pe tester si a zis ca e supapa EGR. Bun, am schimbat EGR-ul prin octombrie si problema parea rezolvata.
    In acest weekend, ma intorceam de la tara, m-am angajat intr-o depasire si surpriza, s-a aprins becul ,,check engine" si nu mai tragea.
    Am citit pe forum toate discutiile legate de aceasta problema dar nu am vazut sa scrie cineva ceea ce am observat eu si anume: Totul a inceput cu incalzirea de afara.
    Cand temperatura trece de 20grade afara incepe sa mi se aprinda becul si nu mai trage. In mers i-au contactul si il repun si isi revine o perioada.
    Toata iarna nu am avut probleme, acuma, cum s-a incalzit afara a reaparut problema, ce sa inteleg?
    Va rog sa-mi dati cateva sfaturi.
    Multumesc anticipat.

  • #2
    Eu iau, tu iei, el ia...
    On topic: ce erori da Star.ul?
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      Acuma nu am pus masina pe tester, nu am avut timp.
      Anul trecut a dat EGR-ul, pe care l-am si schimbat. Aproximativ 5 luni nu am avut probleme, pana acuma in weekend, cand a reaparut problema.
      @cutaresku - ai idee de ce se intampla doar cand este mai cald afara?

      Comment


      • #4
        Supapa de presiune pe rampa prea mare?

        Este un senzor pe pompa de inalte, merita vazut.

        La mn la un E220 din 2008 aia era. Trebuie pus testerul sa vezi ce eroare iti da, asa poti sa te apuci de schimbat piese in tot motorul.




        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Am patit la 210. Limp mode de la pierdere de vacuum pe instalatia de AC (distribuitorul de vacuum). Mi.a mancat 2 ani din viata... n.a stiut niciun meserias.... eu am realizat.
          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

          Comment


          • #6
            Daca la tine in bucuresti nu ai gasit meserias, ce sa zic eu la mine in Satu Mare
            Eu recunosc, nu is priceput in mecanica auto si nu vreau sa investesc din nou bani si sa nu se rezolve problema.
            @cutaresku - imi poti explica exact cum ai rezolvat problema?

            Comment


            • #7
              Problema pe care a avuto Cutarescu nu are treaba cu cazul tau.Pot fi zeci de motive sa-ti puna masina in protectie.Trebuie diagnoza,ca sa nu schimbi piese fara rezultat.

              Comment


              • #8
                Corect. Fara o diagnoza vorbim discutii.
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment


                • #9
                  Cat pot de repede am sa o pun pe un tester si revin cu rezultatele.
                  Va multumesc!

                  Comment


                  • #10
                    Buna baieti,
                    Dupa nenumarate vizite la service-uri si mecanici, tot nu am reusit sa rezolv problema.
                    Eroarea data de tester ieri dimineata: ,,Supravegherea presiunii la rampa prin intermediul supapei de reglare cantitate. Presiunea la rampa prea mica".
                    Am schimbat supapele de pe ambele capete dupa care am iesit la o testare. Din pacate s-a aprins din nou Check engine.
                    Am pus iar testerul si nu a mai dat nici o eroare.
                    Ce sa mai fac?

                    Comment


                    • #11
                      Senzor presiune de pe pompa de inalte


                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        L-am schimbat schimbat si ala deoarece imi dadea pe test presiunea la rampa prea mica. Dupa ce l-am schimbat nu a mai dat testerul nici o eroare dar check engine-ul tot se aprinde si nu trece de 3000rpm.

                        Comment


                        • #13
                          Check engine aprins și fără eroare pe testerul respectiv, pare a fi destul de simplu de rezolvat.
                          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                          www.mbretrofit.ro

                          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                          Comment


                          • #14
                            @cl600, imi puteti da mai multe detalii?

                            Comment


                            • #15
                              O idee cu ar putea fi, are cineva? Va rog.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF