Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce tip de ulei pot folosi?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe mahle scrie made in Austria.
    Service romanesc de prima mana :
    - Cât mã costã reparația mașinii?
    - Ce problemã are?
    - N-am cea mai vagã idee.
    - 843 lei și 50 bani!

    Comment


    • Originally posted by gruiarew View Post
      Laur, îi al doilea filtru ce-l gãsești rãsucit. Sau așa știu eu. Sigur nu-i altã problemã acolo? Le iei din același loc? Sã nu fie altceva în cutie.

      Nu se pune problema de "puternic" atâta timp cât capacul e de plastic.
      Un pic OFF...
      Da, e al doilea, unul no name si asta Mann, ce-i drept, asta parca nu asa de rau.
      Dar, cred ca e vorba de lungime doar. Am sa trec pe filtre Knecht aer, ulei, etc.(sau OEM ca diferenta mare de pret nu e, doar sunt mai greu de procurat)
      Referitor la discutia despre calitatea filtrelor Mann, am o problema si cu unul de aer, nou, care sugruma bine motorul(made in Serbia)...
      Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

      Comment


      • @LaurLaur, da,ramai la Knecht Mahle peste tot
        Ptr cei care tot laudau pe aici uleiul slab mobil super 3000 5w40, un banal semisintetic ii sfatuiesc sa se reorienteze spre altceva cu aprobarea
        MB229.5 daca tin cu adevarat la motor. Mergeti pe cai batatorite deja de catre altii, verificate deja.
        exemple: Valvoline Synpower 5w40, Ravenol VST 5w40, Liqui Moly Synthoil 5w40, Shell Helix Ultra 5w40 doar varianta GTL care scrie Pure Plus Technology.Inca se mai gaseste stocuri vechi
        Last edited by vali b; 03-16-2018, 20:13 PM.

        Comment


        • Când zici că-i slab, te referi la?

          229.5 din câte am citit e de fapt 229.3 extended life. Nu ştiu ce să zic de cele ieftine dar am un îh referitor la chestiile scumpe. Posibil să găseşti altceva în bidon, mai ales la noi.

          Calitatea uleiului se poate determina corect doar după o analiză de laborator a celui uzat, dar câţi dintre noi fac asta? Restul sunt păreri personale.

          În ziua de azi cam toate chestiile se fac unde e mai lesne, şi la urmă lipeşte un Gigi etichetele cum trebuie. Eu unul aş băga 5W30 formula M dar nu găsesc niciunde.

          Pentru cei cu extended drain interval:

          b) 229.5 was designed for use with a fleece filter on gas engines with MY 2005 onwards, and for an extended drain period of max 30K km (16K miles) However, it is also backwards compatible and could be used gas engines MY 1998 - 2004 with a paper filter, provided you do not exceed the 12K mile drain period. (a paper filter would disintegrate beyond that mileage)
          Fosta: W168 A160 '99 Benzină
          Actuala: W169 A200 '04 Benzină
          Urmează: Dacia 1300 '74

          Comment


          • Salut,

            Am avut norma Mb 229.5 si nu am sa mai bag cat o sa tin masina.
            Voi folosi numai norma 229.3 iar marca uleiului o voi alege dupa bugetul care il voi avea pentru schimbul de ulei.
            Service romanesc de prima mana :
            - Cât mã costã reparația mașinii?
            - Ce problemã are?
            - N-am cea mai vagã idee.
            - 843 lei și 50 bani!

            Comment


            • Discutie interminabila...
              @florin84
              Nu ma mira concluzia ta!! Pentru w168 nici nu este recomandat ulei cu norma 229.5, doar 229.1 si 229.3

              Die Mercedes-Benz Betriebsstoff-Vorschriften zeigen eine Übersicht der Anforderungen der im Fahrzeug benötigten Betriebsstoffe und der empfohlenen Produkte. Betriebsstoffe sind alle zum Betrieb eines Mercedes-Fahrzeugs / Aggregats erforderlichen Flüssigkeiten bzw. Schmiermittel z.B. Kraftstoff, Motoröl, Getriebeöl, ATF, Bremsflüssigkeit, Kühlmittel, Scheibenwaschmittel, etc.
              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

              Comment


              • Mi-a facut un fel de spuma in momentul cand au scazut temperaturile, cand scoteam joja zici ca aveam spuma maro in motor. Uleiul a fost Shell Helix Ultra 5w 40 GTL. Abia am asteptat sa il schimb.
                Service romanesc de prima mana :
                - Cât mã costã reparația mașinii?
                - Ce problemã are?
                - N-am cea mai vagã idee.
                - 843 lei și 50 bani!

                Comment


                • La un A140 w168 din 2003 cu GPL si 170.000km merge sa ii pun un ulei 5W-40?

                  Comment


                  • De ce întrebi?

                    Comment


                    • Pentru ca as dori sa ii pun aceasta norma de ulei deoarece 10w40 mi se pare cam gros

                      Comment


                      • orice ulei 5w40 cu aprobarea MB 229.5 https://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/229.5_en.html

                        Comment


                        • Asa cum am mai spus: pentru A Class, w168 normele recomandate sunt 229.1 si 229.3.
                          Norma 229.5 nu este recomandata de producator pentru w168!
                          @ Andrei95
                          Poti pune orice ulei cu aprobarea 229.3 sau 229.1!
                          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                          Comment


                          • După mine cel mai bun e Mobil1 5W40. Se găseşte peste tot undeva de la 85 la 120 lei bidonul de 4L.
                            Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                            Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                            Urmează: Dacia 1300 '74

                            Comment


                            • Originally posted by Andrei95 View Post
                              La un A140 w168 din 2003 cu GPL si 170.000km merge sa ii pun un ulei 5W-40?
                              Pentru A140 w168 normele recomandate sunt 229.1 si 229.3
                              A spus si LauLaur

                              Comment


                              • Salutare. Foloseste cineva ulei 5w-50 pe W168? Mai exact, Mobil 1™ FS x1 5W-50?
                                W168 or nothing!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF