Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

LHD sau RHD setare faruri E 2010

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • LHD sau RHD setare faruri E 2010

    Buna, am o intrebare.

    In meniul ILS pentru Romania trebuie setat pe RHD sau LHD?
    Nu stiu daca se refera la partea pe care e volanul sau la partea pe care ze conduce.

    De altfel, de ce pe farurile ILS din dezmembrari scrie si LHD si RHD?
    Cum deosebesti un far de Anglia sau unul de Romania pt Bixenon ILS?

  • #2
    Daca este vorba de w212 , la
    mine in meniul din cluster (bord) , este setat pe Left . Cred ca schimbi pe Right cand mergi in Anglia pe banda “corecta” cum spun englezii .
    Farurile se iau pe baza serie de caroserie ....iti apar catva serii compatibile cu masina ta.

    Comment


    • #3
      Deci toti imi dau raspunsuri diferite, si la service si pe forumuri... in manual zice fix invers.

      Cat despre faruri, daca scrie pe ele si LHD si RHD inseamna ca sunt pentru ambele parti din ce am citit.
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Pe farurile xenon scrie LHD/RHD , insa unul dintre simboluri este tăiat cu un "X".

        Cu faza lunga ai rezolvat?

        Mă gândesc că ști deja, farul stg de UK bate sa caute semnele pe stg și în EU ii orbește pe cei ce vin din contrasens - din stg...și așa mai departe.

        Funcția ILS impinge fascicolul pt semne și mai agresiv decât bixenon, asta e motivul meniului din ceasuri. Adică, daca schimbi sensul, funcția ILS se oprește și ambele faruri bat drept .
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #5
          Da, am rezolvat cu faza lunga, ajunsese apa la droser pe farul master(de pe partea soferului) din cauza ca un bou nu a pus bine capacul dupa ce a umblat la becuri(am masina de 2 sapt), pura coincidenta cu faptul ca s-a terminat bateria.

          De exemplu pe farul asta nu e taiat nici LHD, nici RHD. Pentru ce parte e? E un far de pe partea pasagerului, iar cel care il vinde zice ca e de pe masina cu volan pe partea stanga.
          Attached Files
          Last edited by bogdan33; 02-10-2018, 01:15 AM.

          Comment


          • #6
            Am gãsit în programul Hella urmãtoarea specificaþie pentru un E350 din '10: 1ZT 011 705-121

            Trafic pe stânga/dreapta pentru trafic pe dreapta
            Trafic pe stânga/dreapta pentru trafic pe stânga

            Ceea ce mã face sã cred cã piesa e aceeaºi ºi la noi ºi în þãrile în care traficul se face pe partea "corectã", adicã se conduce pe partea stângã a strãzii cu volanul pe dreapta maºinii.

            Comment


            • #7
              Originally posted by bogdan33 View Post
              Da, am rezolvat cu faza lunga, ajunsese apa la droser pe farul master(de pe partea soferului) din cauza ca un bou nu a pus bine capacul dupa ce a umblat la becuri(am masina de 2 sapt), pura coincidenta cu faptul ca s-a terminat bateria.

              De exemplu pe farul asta nu e taiat nici LHD, nici RHD. Pentru ce parte e? E un far de pe partea pasagerului, iar cel care il vinde zice ca e de pe masina cu volan pe partea stanga.
              In cazul asta, se poate monta pt ambele variante.
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #8
                Am inteles, mersi de lamurire.

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF