Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Staf achizitie C-classe - primul Mercedes

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Staf achizitie C-classe - primul Mercedes

    Va salut colegii.
    Detin un Qashqai 2015 1.6 benzina 153cp, 4*2 manual

    Si in ultima vreme ma bate gandul sa fac o schimbare spre un C-class.
    Bugetul pana in 30.000euro, an fabricatie dupa 2015 , km pana in 100.000.

    Intrebarile pe care vreau sa vi le adresez:

    Merita oare sa renunt la motorul de pe Nissan pentru cel de 1.6 benzina de pe C-classe ?
    Cealalta optiune ar fi 2.2 diesel de 170cp.

    Care din cele doua motoare le ati recomanda ?
    Si mai ales cine poate sa imi spuna cam la ce sume ajung costurile de intretinere pentru un C-classe cu una din motorizarile de mai sus ? (preturi revizii, preturi schimb placute frana samd)

    Multumesc de raspunsuri.

  • #2
    Eu ti-as recomanda sa iei 2.2 diesel

    Mergi catre Germania, poate prinzi ceva cu garantie in banii aia.
    Să știi să lupți când vrei să ai.
    Să nu regreți când pierzi sau dai

    Comment


    • #3
      Eu zic sa te uiti la ceva 2.0 sau 3.0 benzina. Nu cred ca te sperie 15-20 lei /100 km in plus avand in vedere ca vei cumpara un Mercedes. Dar daca e musai intre cele 2, mergi pe 1.6 benzina. Spor la cumparaturi.

      Comment


      • #4
        Si eu recomand sa mergi pe benzina, motorul de 2.2 diesel este un motor fiabil, dar destul de vechi la Mercedes pe care l-au tot imbunatatit, sau daca vrei diesel neaparat motorul de 1.6 si 136 cp de la renault-nissan sau motorul nou de 2 litrii.


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Sunt sigur ca nai sa gresesti cu 2.2

          Comment


          • #6
            Și eu aș merge tot pe 2.2 diesel. Dacă vrei benzinar, ia ceva peste 2 mii.
            Merg ocazional cu mașina soție, un CLA 180 2016, motor 1.6.
            Personal, mi se pare cam puturoasă. Să nu mai zic, că la un mers sportiv în oraș, scot undeva la 12-13 l/100 km.
            Regulament general Club Mercedes.

            Comment


            • #7
              Originally posted by dns015 View Post
              Eu zic sa te uiti la ceva 2.0 sau 3.0 benzina. Nu cred ca te sperie 15-20 lei /100 km in plus avand in vedere ca vei cumpara un Mercedes. Dar daca e musai intre cele 2, mergi pe 1.6 benzina. Spor la cumparaturi.
              Nu e vorba de consum, dar in bugetul ala nu prea gasesc un 2.0 benzina

              Comment


              • #8
                Sau poti incerca daca exista , un 2143 cmc diesel , varianta 250 cdi , 500Nm , biturbo , 204 Cp

                Comment


                • #9
                  Ms de raspunsuri colegii

                  Cineva care imi da niste idei despre costurile de intretinere ? Revizii ? Schimb placute samd

                  Comment


                  • #10
                    La fel ca la orice masina sunt reviziile , daca te interesezi personal ce are nevoie masina si cumperi ce recomanda constructorul te va costa ca la orice alta masina . In schimb daca mergi la service si lasi masina acolo fara a te implica te va costa mai mult , asa e in romanica . Eu iti dau un exemplu de cost : schimbare discuri si placute fata spate si inlocuit lichid frana cost piese 1041 ron. Piese pe origine de fabrica cu accesorii incluse . Dar cautate de mine pe net facut comparatie cu altii si apoi comandat .

                    Comment


                    • #11
                      Eu am un c220d 4matic 2016 si m a costat puțin peste 1000 de lei service A, facut la Țiriac auto. Service A cuprinde schimb ulei, filtru de ulei, filtru de clima + completare adblue. Am intrebat si de preț pt filtru de aer si mi a spus ca e 300 lei. Pentru plãcute de frâna spate si fata intre 1000 si 1200 de lei.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Alex.c220d View Post
                        Eu am un c220d 4matic 2016 si m a costat puțin peste 1000 de lei service A, facut la Țiriac auto. Service A cuprinde schimb ulei, filtru de ulei, filtru de clima + completare adblue. Am intrebat si de preț pt filtru de aer si mi a spus ca e 300 lei. Pentru plãcute de frâna spate si fata intre 1000 si 1200 de lei.
                        Si filtrul de are????...nimic nimic...Pune si schimbal ca asa mi-au facut si mie..au zis ca nu este necesar....cand am desfacut carcasa era plin de praf si frunze...a 2a zi si le-am facut filtrul vechi cadou...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Alex.c220d View Post
                          Eu am un c220d 4matic 2016 si m a costat puțin peste 1000 de lei service A, facut la Țiriac auto. Service A cuprinde schimb ulei, filtru de ulei, filtru de clima + completare adblue. Am intrebat si de preț pt filtru de aer si mi a spus ca e 300 lei. Pentru plãcute de frâna spate si fata intre 1000 si 1200 de lei.
                          Decente preturi.
                          Am avut un Lancer unde preturile la revizii era cu 40% mai mari

                          Comment


                          • #14
                            La o revizie tip B preturile se dubleaza ....

                            Comment


                            • #15
                              Eu sunt curios si de eventuale probleme ce pot aparea (cunoscute deja) si anume la cutie/suspensii si alte piese importante...
                              Idei?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF