Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Flacar w211 270cdi

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Flacar w211 270cdi

    Salutare,
    Desi mi-am cumparat masina in urma cu 2 luni, abia acum m-am hotarat s-o prezint aici pe forum, pentru ca aici, voi putea posta imbunatatiri, schimbari, probleme legate de masina mea.
    Asadar, am luat un Mercedes w211 din 2002, de 2.7 litri, Elegance, motor OM647, culoare cubanite silver metalic, aer conditionat, incalzire in scaunele din fata, rezervor cu capacitate extinsa, tara de provenienta Austria, oglinzi rabatabile, senzori de parcare si ....cam atat.
    Masina nu este foarte dotata, iar proprietarii anterior n-au avut grija de ea, dar in timp, imi doresc s-o aranjez si s-o pun la punct cum trebuie. Oricum, procesul de imbunatatire/restaurare a inceput deja, pentru ca masina am luat-o intr-o stare jalnica, iar de la achizitie am schimbat/modificat/adaugat deja urmatoarele:
    - capace motor (n-a avut deloc);
    - ornamentele mahon de la schimbatorul de viteza (erau de culori diferite);
    - cotiera;
    - camera marsarier;
    - ornament prag dreapta spate;
    - polisat faruri (erau opace rau de tot);
    - plus o gramada de munca de curatare interior-exterior;

    Astept sa vina vremea buna, primavara sa ma apuc sa mai muncesc la masina.
    Toate modificarile, imbunatatirile, problemele, le voi posta aici.

    Intentiile mele viitoare de schimbari/modificari ar fi:
    - schimbat pompa de servo;
    - schimbat parprizul fisurat;
    - schimbat interiorul complet cu unul de piele neagra;
    - schimbat antena rupta;
    - schimbat motor la aer conditionat;
    - reparat senzor parcare cazut in bara;
    - reparat ledurile de stop de pe capota portbagaj;
    - detailing interior/exterior;

    N.B. Pozele de mai jos sunt facute cand masina era inca la fostul proprietar.
    Attached Files
    Last edited by Flax1000; 01-14-2018, 11:04 AM.
    flaX1k : home

  • #2
    Bine ai venit!

    Ai nimerit bine pe aici. Sunt destule discutii despre W211, dar cred ca mai e loc.

    Comment


    • #3
      Ai luat cumva masina din Arad, din Gradiste?
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • #4
        Originally posted by dan500se View Post
        Ai luat cumva masina din Arad, din Gradiste?
        Nu Dane, din Ineu.
        Stii masina?
        flaX1k : home

        Comment


        • #5
          Bine ai venit in club. Sa va bucurati de drumuri bune!


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Comment


          • #6
            Originally posted by Flax1000 View Post
            Nu Dane, din Ineu.
            Stii masina?
            Nu stiu masina dar dupa numar (BAR) am crezut ca e o fosta masina de-a lui Willy (cel cu W126-le acela frumos)... El isi aducea masinile din Austria si stiu ca a plecat din tara recent... Dar, nah, ale lui nu erau neingrijite, ziceam ca poate ajunsese intre timp pe mainile altora!

            Bafta cu restaurarea!
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • #7
              Originally posted by dan500se View Post
              Nu stiu masina dar dupa numar (BAR) am crezut ca e o fosta masina de-a lui Willy (cel cu W126-le acela frumos)... El isi aducea masinile din Austria si stiu ca a plecat din tara recent... Dar, nah, ale lui nu erau neingrijite, ziceam ca poate ajunsese intre timp pe mainile altora!

              Bafta cu restaurarea!
              Multumesc

              Originally posted by Jiovany View Post
              Bine ai venit in club. Sa va bucurati de drumuri bune!


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              Multumesc

              Originally posted by XBG View Post
              Bine ai venit!

              Ai nimerit bine pe aici. Sunt destule discutii despre W211, dar cred ca mai e loc.
              Multumesc
              Last edited by Florin_WES; 03-13-2018, 23:00 PM. Reason: Poți da quote la mai multe persoane într-un singur post.
              flaX1k : home

              Comment


              • #8
                Sa o stapanesti sanatos !
                Jantele de cls sunt cumva modelul cu 2 marimi diferite ? Ex 8.5 j fata si 9.5 j spate ?

                Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Originally posted by sorin_i_am View Post
                  Sa o stapanesti sanatos !
                  Jantele de cls sunt cumva modelul cu 2 marimi diferite ? Ex 8.5 j fata si 9.5 j spate ?

                  Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
                  Multumesc Sorin.
                  Nu stiu ce model de jante am. Daca-mi zici unde sa ma uit, iti zic :-)
                  flaX1k : home

                  Comment


                  • #10
                    Doua poze de Ianuarie fara zapada...


                    flaX1k : home

                    Comment


                    • #11
                      De obicei marimea "j" este specificata in interiorul jantei.
                      Ce marimi ai la cauciucuri ?
                      Si din marimea cauciucurilor imi pot face o idee.

                      Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        @sorin_i_am: Jantele din primele poze, sunt cu cauciucurile de vara si sunt pe 17.
                        flaX1k : home

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Flax1000 View Post
                          @sorin_i_am: Jantele din primele poze, sunt cu cauciucurile de vara si sunt pe 17.
                          Colegul se referea la fix celelalte doua numere de pe anvelopa, respectiv talonul anvelopei si latimea ei... ceva gen 235/45...
                          W123 280E Blue Green Metallic

                          W126 280SE Champagne Metallic
                          W126 280SE Black Blue Metallic
                          W126 500SE Lapis Blue Metallic
                          W126 500SE Midnight Dark Blue

                          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                          Comment


                          • #14
                            Cauciucurile sunt:
                            225 45 R17 fata si 245 40 R17 spate.

                            Jantele sunt:
                            7,5 J ,ET 42 fata si 8,5 J ,ET 36 spate.
                            flaX1k : home

                            Comment


                            • #15
                              Merci de raspuns ! Dar ma interesau marimile de la jantele sau anvelopele lor de CLS , pe 18 inci sunt mai mult ca sigur. Deci cele din primele poze .

                              Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF