Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E220 cdi W210 - road companion

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Levi
    Sunt într-adevăr fan Mercedes și îmi place, în mod particular o mașină bună. Prefer "o vechitura" în stare buna decât una la 10000 cu pneurile uzate și becuri arse...
    In același timp însă E-klasse combi nu e mașina mea preferata iar la W210 chiar mi se pare ca nu se potrivește (sorry Zeus)
    Cu siguranță mi-ar plăcea un R320 care poate s-ar încadra în bugetul de 10000 de euro la limita, însă vine însoțit de unele dezavantaje. Iar eu chiar nu vreau sa dau banii pe mașini acum. Am alte investiții de făcut.
    Probabil iau ceva cu 7 locuri (Zafira sau Grand Scenic) și transform rabla actuala în "proiect" .

    @Vava
    Am răspuns pe topicul de vânzare. Nu am văzut ca ai scris și aici.

    @Zeus
    Da prețul a fost foarte bun. Cel puțin asa mi se pare mie având în vedere ca am cautat de ceva timp scaunele cu încălzire și ventilare și problema numarul 1 este raritatea reperului și nu prețul. Pielea se poate reface ușor. Sper sa nu fie distrusa încălzirea în scaun.
    Last edited by adidc; 11-19-2017, 17:46 PM.
    E220 cdi W210, 2001

    E320 W210, 1997
    C180 W202, 1994
    W123 200D, 1978 cu inima de W124


    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

    Comment


    • Erai aproape de Iasi tipul asta face minuni:
      Leonard Alexandru Cotae este pe Facebook. Înscrie-te pe Facebook pentru a lua legătura cu Leonard Alexandru Cotae şi cu alţii pe care s-ar putea să îi cunoşti. Facebook le dă oamenilor puterea de a...

      Urmaresc cu interes!
      Stefan

      Comment


      • Pai sunt în Timișoara und, în oraș și în împrejurimi sunt mai multe fabrici TRW. Băieții de-acolo sunt profesori la volane, iar unii care au plecat de-acolo fac tot felul de chestii din piele.
        Am făcut mai multe lucrări pt TRW asa ca am ceva contacte pe-acolo.
        Oricum vedem ce iese din toată treaba.
        E220 cdi W210, 2001

        E320 W210, 1997
        C180 W202, 1994
        W123 200D, 1978 cu inima de W124


        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

        Comment


        • Eu zic sa pui mana pe volan cat mai repede, avand in vedere ca ai luat toate trim'urile...ar fi cireasa de pe tort . Sunt curios cum se aude sistemul ala bose. Succes la mesterit!
          Oo\=|=/oO

          Comment


          • Volanul e ca și al meu. Pe 320-ul benzinar pe care l-am avut asa scurt aveam bise asa ca de asta am și insistat sa iau boxele. E vorba de fidelitate mai mult decât de putere.
            E220 cdi W210, 2001

            E320 W210, 1997
            C180 W202, 1994
            W123 200D, 1978 cu inima de W124


            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

            Comment


            • Domnilor în urma unei serii de evenimente interesante mașina s-a vândut.
              Nu pot spune ca sunt extrem de fericit însă am luat o alta mașină cu 7 locuri mult mai noua și doar cu o diferență minima de bani.
              Mai mult E-ul a plecat doar cu cele doua chei. O sa urmeze niște anunțuri de vânzare piese pentru E-klasse .
              A fost o mașină de nădejde și probabil va rămâne multă vreme mașina mea preferata. Dar cum spuneam "fierul" servește unui scop. Copiii sunt tare încântați de locurile lor.
              E220 cdi W210, 2001

              E320 W210, 1997
              C180 W202, 1994
              W123 200D, 1978 cu inima de W124


              Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

              Comment


              • Sa va folositi sanatosi de noua masina! Cred ca este mai practica pentru familie. Pe viitor, poate o sa-ti faci un cadou un nou w210.

                Comment


                • Mulțumesc. Cu siguranță dpdv al utilității nici nu încape comparație.
                  Cel mai mare minus al acestei mașini (Renault Grand Scenic) este poziția de condus. Stau bine în scaun, iar suportul lateral și lombar este ok dar mi-ar placea sa mai meargă scaunul muuuuult mai în spate și volanul ceva mai sus.
                  Cadou mi-aș face o cobra coupe.
                  E220 cdi W210, 2001

                  E320 W210, 1997
                  C180 W202, 1994
                  W123 200D, 1978 cu inima de W124


                  Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                  Comment


                  • Speram ca masina a intrat tot pe mainile unui pasionat!
                    Sa va bucurati de noua masina cu totii!
                    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                    Comment


                    • Din ce am discutat cu noul proprietar a mai avut cateva masini (W210 si W211) si chiar mi-a atras atentia asupra unor aspecte pe care nici macar nu le luasem in seama.
                      Cert este ca planul meu initial de a tine masina (w210) si a lua una cu 7 locuri in timp a fost inlocuit de unul mai bun (si mai actual ) si anume de a lua masina cu 7 locuri si apoi in timp ceva coupe pentru copilul din mine.
                      Iar aici the sky is the limit. Oscilez intre w123 coupe sau un slk. Stiu ca vorbesc de extreme dar o sa ma gandesc bine...I ain't got nothin' but time .

                      PS-partea buna este ca se potrivesc gumele de iarna de la E pe "Reno" .
                      Last edited by adidc; 11-30-2017, 11:24 AM.
                      E220 cdi W210, 2001

                      E320 W210, 1997
                      C180 W202, 1994
                      W123 200D, 1978 cu inima de W124


                      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF