Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Lant distributie SWAG - IWIS

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lant distributie SWAG - IWIS

    Postez aceasta informatie pentru cei interesati sa-si schimbe distributia la Mercedes, dupa lungi cautari pe net am descoperit un comunicat de presa din 2009 dat de SWAG in care spuneau ca au devenit parteneri IWIS. Pentru cei care nu stiu, Mercedes monteaza original de fabrica lanturi IWIS si am fost placut surprins dupa ce am comandat un lant SWAG sa vad ca in cutie este chiar un lant IWIS.
    Sa va faceti o idee, pentru motor M271 (1.8 Kompressor) un lant de distributie IWIS costa la reprezentanta 571 lei. Acelas lant vandut sub brandul SWAG la un magazin de piese auto costa 165 lei.
    Sper sa va fie de folos informatia

  • #2
    Banuiesc ca doar lantul mai lung nu si cel scurt.Sau vin in kit ambele?
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • #3
      Da, doar cel lung. Si apropo, cei 571 lei sunt fara TVA.

      Comment


      • #4
        Lant distributie SWAG - IWIS

        Foarte utila informatia! Multumim. Stiam despre lantul original ca este fabricat de IWIS dar nu stiam ca este vandut de Swag in Europa.


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Totodata Febi=Swag. Si la ei pe site scrie ca sunt parteneri iwis.
          Nu am idee daca sunt fabricate la acelasi nivel de calitate, dar ma indoiesc ca sunt rele.

          Comment


          • #6
            Febi sau Swag sunt 80% ambalatori, doar 20% din produse sunt produse direct de ei.


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • #7
              Alta descoperire, uleiul pentru cutie manuala specificatie MB235.10 este identic cu Febi 21829 (galben, 75W). Pana si sticla este identica. Puteti plati 125 lei pe litru Mercedes sau 31 lei pe litru Febi, oricum veti primi acelas ulei
              De asemenea uleiul pentru cutiile automate specificatie MB236.10 (rosu, pentru cutii 5G tronic 722.6) este identic Febi.


              Last edited by JustinCase; 07-17-2017, 06:55 AM.

              Comment


              • #8
                Nu as zice, tot ambalajul ala il are si lichidul servo "pe orijinal".
                Iar uleiul de cutie e multigrad, gen 75w85 sau ceva de genul.
                Pe site zice ca ar fi unul de la mobil echivalent:
                The Mercedes-Benz Specifications for Operating Fluids provide you with an overview of the requirements for the operating fluids and for the recommended products. Operating Fluids are products necessary for Mercedes-vehicles / major assemblies, e.g. fuel, engine oil, gear oil, ATF, brake fluid, coolant, windshield washer fluid etc.


                De la servo stiu sigur ca e pentosin chf 11s, se vinde inclusiv la emag la jumate de pret si e pe lista de aprobate, deci poti dormi linistit noaptea.

                Comment


                • #9
                  In nici o documentatie oficiala nu apare Febi, la echivalente, astfel e doar un folclor sau doar o reclama ieftina.
                  http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                  www.mbretrofit.ro

                  Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                  Comment


                  • #10
                    Sigur, nu trebuie sa ma credeti pe cuvnt dar si pe forumurile straine lumea confirma ce am spus. In fine, exista intotdeauna varianta de a cumpara direct de la reprezentanta la un pret triplu, nu se supara nimeni
                    Sharky - uleiul nu este multigrad ci doar 75W

                    Comment


                    • #11
                      Plus nu cred ca e cutia asa sensibila ca sa poti trage concluzii clare.

                      cazanul de opel care l-am avut avea 24ani cu acelasi ulei.
                      Pe passat a sarit de 360kkm nereali si are acelasi ulei turnat in 98.
                      Hai sa zicem ca l-a schimbat neamtul in 2003 de cand masina e in tara, la chipurile 180kkm.
                      Cutia merge perfect.

                      Asa ca evaluarea de gen: am bagat marca X si dupa 1 an inca merge nu e chiar relevanta.
                      Daca ai putea sa faci 500kkm, pe mai multe masini in diverse conditii, ai putea trage niste concluzii clare.
                      Altfel e doar ruleta ruseasca.
                      Pe de alta parte, masina se invecheste, piesele de schimb se gasesc mai usor si mai ieftin.

                      Dar de aici pana sa spui ca-s identice e cale lunga.

                      Eventual fa alt experiment.
                      Fierbe uleiurile treptat, vezi daca se degradeaza la acelasi prag de temperatura.
                      Baga-le in congelator si vezi daca isi pastreaza vascozitatea identica.
                      Astea ar fi niste evaluari clare.

                      Partea cu vascozitatea am facut-o cu pentosin CHF11s vs "pe orijinal la pret dublu" si-s la fel.
                      Last edited by Sharky; 09-22-2017, 11:27 AM.

                      Comment


                      • #12
                        Am comparat zilele trecute lantul original cu cel febi. Ambele sunt cu stanta iwis pe ele, dar cel original arata mai bine.
                        Semnul pe zale e mult mai frumos facut, in schimb pe febi pe unele abia se vede sigla, pe altele sunt ok.
                        toate zalele au urme de la stanta pe laterale, aici nu pot sa zic care e mai bun. Nu e niciunu finisat la mare arta.
                        Oi vedea cat tine, decamdata sa termin de montat.
                        Last edited by Sharky; 05-18-2019, 19:47 PM.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF