Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Discutii la liber intre membrii forumului.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Video nu se poate urca pe forum si de ceva vreme nici tapatalk`u nu ne mai inghite...
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • #32
      Pai spre exemplu... am prieteni pe la cluburi VW, Ford, BMW, etc.. Ei se intalnesc in haita si se duc cortegiu pan' la cucuietii din deal. Pe aici nu se organizeaza nimic, un Golden Blitz, un gratar, o atentie, o maslina ? Sau daca da... Unde, cum, cand, ca eu n-am vazut...

      Comment


      • #33
        Originally posted by dang View Post
        Pai spre exemplu... am prieteni pe la cluburi VW, Ford, BMW, etc.. Ei se intalnesc in haita si se duc cortegiu pan' la cucuietii din deal. Pe aici nu se organizeaza nimic, un Golden Blitz, un gratar, o atentie, o maslina ? Sau daca da... Unde, cum, cand, ca eu n-am vazut...


        Duminica ora 19:00 la Academia Militara, Bucuresti. Poate organizam atunci ceva interesant!


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #34
          Originally posted by Jiovany View Post
          Duminica ora 19:00 la Academia Militara, Bucuresti. Poate organizam atunci ceva interesant!
          Eu nu zic nu..
          Interesant sa ne cunoastem, sa mai schimbam o parere, sa mai si ceva live, nu doar scris si net.
          Nu cred ca stiu pe cineva personal de pe forumul asta, poate doar sa am vreo surpriza.

          Comment


          • #35
            Ca tot se vorbeste de Opel.. eu am de 10 ani si nu am avut probleme " mari " )




            Uzura normala..
            Să știi să lupți când vrei să ai.
            Să nu regreți când pierzi sau dai

            Comment


            • #36
              Originally posted by Zeus View Post
              Din mutterland-ul ragaitorilor de mici, bere si alte pastrame, s-a dat drumul la petrecere.
              Oktoberfest 2017 BRASOV

              E deschis pana pe 17, deci daca aveti drum, va recomand 100%. Merita!
              Sper sa importe doar micii ,berea si muzica si nu restul obiceiurilor practicate la locul de bastina,Munchen : persoane tapene de bautura,care dorm in strada si dau la rate, "mex" in public si o mare ho..muiala ca doar de,tre sa convietuim cu toate triburile ca sa fim europeni .
              Imi povestea cineva care locuieste in Munchen ca de vreo 2 ani nu se mai duce ca iti este scarba de ce vezi pe acolo,in plina strada, cu acordul tuturor autoritatilor atata timp cat ,chipurile, nu deranjeza pe nimeni ...Se poate sa nu inteleg eu vremurile noi,cine stie...
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • #37
                Centrul Bonn-ului e plin de gunoaie si Corvidae... Pacat de oras.
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment


                • #38
                  Schimbam un pic registrul, mana sus care a facut armata!

                  Am gasit o poza de prin 2001, terminasem facultatea, masterul, si cum ma manca in cur , atentatele din 9/11 m-au prins la scoala de ofiteri a Jandarmeriei Io-s ala, cu automatu' pe umar .
                  Mancarimea s-a rezolvat rapid, cu o scarpinatura acolo unde trebuia, insa acea perioada nu am cum sa o uit, au fost clipe unice traite .
                  Sunt multe de povestit, daca aveti timp/chef de depanat amintiri, va invit cu drag!
                  Attached Files

                  https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                  Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                  Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by Zeus View Post
                    ... mana sus care a facut armata!...
                    Je!

                    Capatu` lu` 96, Soseaua Antiaerina, 1999-(2000 TM)... Poze nu postez, ca nu erau permise (am vreo 2 de acolo, facute pe "sest"), era o unitate mai speciala, cine cunoaste zona, stie...

                    L.E. Eu am prins razboiul din Iugoslavia, in plina desfasurare, dupa ce am fost detasat la Timisoara... Erau vremuri nasoale pe atunci in unitatile din Banat! (canci permisii, alarme la greu, etc, etc)
                    Last edited by dan500se; 09-11-2017, 20:50 PM.
                    W123 280E Blue Green Metallic

                    W126 280SE Champagne Metallic
                    W126 280SE Black Blue Metallic
                    W126 500SE Lapis Blue Metallic
                    W126 500SE Midnight Dark Blue

                    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                    Comment


                    • #40
                      Eu am fost mai sportiv,am sarit-o(armata)!

                      Comment


                      • #41
                        Daca tot e vorba de armata, hai sa intreb si eu una de sezon:foloseste cineva sau mai bine spus mai foloseste cineva aparat de barbierit electric,gen Pelet, Miliphs sau altceva, asta ca sa nu dau nume???
                        Eu am una mare problema si anume barbieritul !!Bine daca nu lipseam la prima sedinta cand s-au impartit tricourile, SIGUR, cel putin din acest punct de vedere alegeam sa schimb OB-ul o data pe luna decat sa ma barbieresc in fiecare saptamana
                        De atatia ani am incercat tot ce e posibil pe baza de spuma si am ramas la niste Bic-uri ordinare marca Astor, doar cele albastre pentru cei care stiu...Am cumparat si apoi facut cadou pe la prieteni tot ce a aparut pe piata din gama Gilette, cu o lama, cu doua cu nspe, acele scumpe cu cap interschimbabil dar absolut nici una nu a rezistat decat o partida dupa care si-au dat demisia din motiv de iritatie si taieturi...
                        Am incercat si ceva electric,ma rog cu baterii,acumulatori,unul mai ieftin altul tot Gilette dar nu o scot la capat...As cumpara maine orice aparat,de 2,3,4 sute de lei dar sa stiu ca nu dau banii degeaba, nu de alta dar nu mai am nici prieteni carora sa le fac apoi cadou, ca deja au manuale
                        Asa ca, daca aveti si folositi dati-mi si mie o idee, de preferat probata spre ce sa ma indrept...
                        Cat priveste militaria, executat "stagiu" februarie 96-97 la Vernesti,Buzau in padure,depozit de munitie de aviatie, sarbatorit 20 de ani ca prima zi de garda cu arma in mana la postul 2, cadou de la un dobitoc de capitan "sa simt si eu armata"...
                        Planurile erau facute cu o zi inainte,obtinusem 5 colegi invoire de 2 ore sa mergem in sat sa bem ceva la bar, dar dimineata la ora 10,30 am fost anuntat ca am "castigat o excursie in padure".....Au trecut, am ramas cu amintiri....Ma duc zilele aste jos la boxa sa caut albumul cu poze sa ne laudam....Stima.
                        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                        Comment


                        • #42
                          Eu la bãrbierit merg pe clasic de vre o 2 ani,vezi poza de mai jos cu lame Feather care sunt cele mai scutite lame din lume plus protocolul clasic.Daca nu îl știți îl descriu.Folositi ceva bun și lãsați cacaturile din Supermarketuri.Un singur regret am cã nu știu sa folosesc briciul.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by steradulescu View Post
                            Eu la bãrbierit merg pe clasic de vre o 2 ani,vezi poza de mai jos cu lame Feather care sunt cele mai scutite lame din lume plus protocolul clasic.Daca nu îl știți îl descriu.Folositi ceva bun și lãsați cacaturile din Supermarketuri.Un singur regret am cã nu știu sa folosesc briciul.
                            CU asa ceva "ma dadeam" si eu pe vremuri... Clasice, cu lame... Dar am trecut pe cele din "supermaket", pachet de 12, ma tin mult si bine (bine, am "cioc", zona care se "tunde", deci fac economie la "uzura"). Nu am treaba cu iritatia (exceptand cateva cazuri razlete).

                            Originally posted by Cristi Nazarov View Post
                            ...foloseste cineva sau mai bine spus mai foloseste cineva aparat de barbierit electric,...

                            Am si eu un aparat electric, primit cadou... Nu cred ca l-am folosit vreodata "pe bune"... decat ca testare. Nu prea e cea ce trebuie, parerea mea...

                            Originally posted by Cristi Nazarov View Post
                            ...alegeam sa schimb OB-ul o data pe luna decat sa ma barbieresc in fiecare saptamana ...
                            Zici? Si cu cosmetica, unghiile, epilatul, solarul, etc cum faceai?
                            W123 280E Blue Green Metallic

                            W126 280SE Champagne Metallic
                            W126 280SE Black Blue Metallic
                            W126 500SE Lapis Blue Metallic
                            W126 500SE Midnight Dark Blue

                            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                            Comment


                            • #44
                              Iritatiile apar de la cosmeticele de barbierit cu alcool si de la lamele care mai mult zgaraie decat sa taie.Daca aparatul e de unica folosinta ,de ce sa il folosesti de mai multe ori ca nu inteleg.

                              Comment


                              • #45
                                Cine zice ca sunt de unica folosinta? Ah, producatorul... Eu zic ca merg lejer de 3 ori, la mine, fara probleme. Nu prea sunt "stufos" pe obraji, si nici am vazut diferenta de "tais" la prima sau urmatoare folosire... Folosesc spuma pentru a "inmuia" parul, si il las sa stea cam 2 minute... Merge brici! Dar poate e doar la mine asa...

                                Ah, si nu ca as face economie, habar nu am cat fac aparatele de ras de "unica" folosinta, la bucata (nu retin cand am luat ultima data doar 1) sau set... Le iau de pe raft si le pun in cos fara sa ma mai uit la pret, fiind obisnuit cu ele de ceva vreme. De ce sa le schimb?
                                W123 280E Blue Green Metallic

                                W126 280SE Champagne Metallic
                                W126 280SE Black Blue Metallic
                                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                                W126 500SE Midnight Dark Blue

                                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF