Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Uleiuri motor pentru M271 (C180 W204)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @Jhonny9my
    Ravenolul ssl 0W40 intradevar este aprobat bevo 229.5. La cat timp il schimbi ? Este un ulei mediu in opinia mea, nu recomand sa il tii in motor mai mult de 10.000 de km sau 1 an.
    Legat de aprobare 229.3 este pentru intervale de revizii de 15.000 de km, iar 229.5 pentru intervale si mai mari. Opinia mea este ca un ulei aprobat bevo pe norma 229.3 este mai mult decat suficient.

    @cosminflorea
    5W30 nu prea se preteaza pentru motorul M271, asa a proiectat motorul germanul. Mai ales ca inainte de uleiul 5W30 pus in motor sigur a avut ulei cu W40.
    Merge cu 0W40, 5W40 sau rar de tot 10W40 cu norma 229.3 sau 229.5.
    Celelalte norme 229.31 sau 229.51 sunt pentru motoare care necesita "Low SPAsh". Merg si pe M271 dar ma gandesc ca aceste uleiuri contin pachete diferite de aditivi si detergenti in ele.




    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Comment


    • #17
      5w30 229.51 merge pe disel-uri de la euro 4 in sus si nu prea are ce cauta prin m271...
      Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

      Comment


      • #18
        Da la 10k il schimb ,inca am dileme si nu stiu pe ce ulei sa trec pt ca sunt f multe discutii , deci orice recomandare este binevenita

        Comment


        • #19
          Iar in comparatie cu motul 0w40 comparand fisa tehnica a fiecaruia sunt apoximativ identicemotul 8100 x max vs ravenol ssl 0w40.

          Comment


          • #20
            Am vazut ca este ok pentru toate motoarele mercedes, cautat dupa fisa tehnica date de ei. In cartea service asta a avut pus de vreo 40-50k. Daca aveti alta recomandare, este bine venita!
            Attached Files

            Comment


            • #21
              Cosmin norma 229,51 este pt motoare diesel , daca citesti lista bevo cu aprobarea respectiva vei vedea ca este norma pt motoare diesel, pt benzina stiu ca sunt normele 229.1 / 229.3 / 229.5

              Comment


              • #22
                Plus ca apare in meniul masinii cand se resteaza intervalul de schimb al uleiului de motor. La mine la w203 FL 2006 noiembrie, ma intreaba norma de ulei pus 229.3 sau 229.5.
                Nu 229.31 sau 229.51.
                La voi ce norme apar in meniul de resetare a intervalului de schimb al uleiului?


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • #23
                  Defapt este si pentru motoarele pe benzina. Norma asta e recomandata pentru diesel, pentru filtrul de particule. O sa caut mai multe detalii si sa revin. Din ce citisem, motoarele AMG mergeau pe norma asta.

                  Comment


                  • #24
                    Pentru norma 229.5, 229.51 sau 229.52 se recomanda utilizarea filtrului de ulei din poliester. Se poate utiliza si filtrul de hartie dar sa nu se depaseasca 15.000 de km cu el fiindca se poate deteriora.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by cosminflorea View Post
                      Defapt este si pentru motoarele pe benzina. Norma asta e recomandata pentru diesel, pentru filtrul de particule. O sa caut mai multe detalii si sa revin. Din ce citisem, motoarele AMG mergeau pe norma asta.
                      Motoarele Amg cel putin nu ultimele generatii merg cu 10w40-5w40 in Italia cam asta se baga in ele.
                      Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                      Comment


                      • #26
                        Deci pt motorul M271 este recomandat 0w40 cu norma 229.3 sau 229.5 dar ce marca de ulei ar fi mai buna cu aceste recomandari stie cineva?

                        Comment


                        • #27
                          Eu spre exemplu sunt foarte multumit de mobil1 si am testat si shell care la fel mi-a lasat o impresie buna.Daca ai de unde i-a direct OEM.
                          Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                          Comment


                          • #28
                            Oare daca ma mut pe 0W40 si eu, dupa o perioada in care masina avut 5w30, oare exista vreo problema?

                            Comment


                            • #29
                              Nu va fi absolut nici o problema negativa, doar poztiva, ca va merge motorul mult mai bine. W40 are o ungere mult mai buna la temperaturi ridicate.

                              Comment


                              • #30
                                O sa am in vedere la urmatorul schimb. O sa caut tot ulei de la Mercedes cu specificatiile respective. 0W40 nu am gasit, dar 5w40 da.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF