Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie C-Class 2012-2014 diesel

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie C-Class 2012-2014 diesel

    Salut,
    Am avut ocazia sa conduc de cateva ori la drumuri mai lungi MB si am ramas impresionat. de aceea vreau sa schimb actuala masina (VW Passat) cu un C-class (poate si break)

    As vrea sa achizitionez un C200 din 2012-2014 (maxim 180k km, de preferat cat mai putini, dar din cauza bugetului nu mai jos de 120k). Cred ca o sa aleg pe varianta achizitiei din Germania, asta daca nu cumva gasesc ceva care sa imi ofere garantia numarului de km.

    Puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi?
    - ce parere aveti despre modelul anterior, comparat cu acesta? Fiabilitatea este aceeasi? S-au adus imbunatatiri acestui model din punct de vedere al fiabilitatii, sau mai rau?

    - Am vazut la un dealer mare din Germania ca breakurile sunt mult sub pretul berlinei. Nu inteleg de ce? Ori nu sunt cautate sh , ori modalitatea de exploatare la breakuri este mai spartana. Aveti vreo explicatie?

    - Verificarea VIN. In RO , se poate face la orice dealer MB? Trebuie sa fie si proprietarul de fata?
    Aceeasi intrebare si pt DE, mai ales daca achizitia se face de la un dealer.

    - Exista in RO vreau dealer de sh-uri MB cu preturi decente si de incredere?

    - Care sunt cele mai intalnite probleme? La ce sa fiu atent la test drive?

    - Cutie manuala vs automata? Prefer autoamata, dar de la alte masini am auzit lucruri mai putin bune referitor la fiabilitatea pieselor

    - Intrebari dupa achizitie. Reviziile si problemele le rezolvati la reprezentanta Mercedes? Stiti prin Bucuresti service-uri de incredere?

    Va multumesc si sper sa intru si eu cat mai curand in randul posesorilor de MB

  • #2
    Eu as lua din DE,mai corecte decat ce gasesti la noi.Iti trebuie si putin noroc!Poti arunca o privire la prezentarea masinii mele(c220 red),asa ca sursa de insipartie.Eu ceva km cu ea de cand am luat o si sunt multumit de alegerea facuta!

    Comment


    • #3
      Salut, ma alaturi colegului si iti recomand tot aprovizionarea direct din Germania.De preferat dealeri mari de masini, nu Ibrahim sau Suleiman cu 5 masini la vanzare.Acolo poti cere si verificare km si reviziile avute si ai o alta siguranta cand cumperi.Pretul la break in general e jos deoarece au fost masini detinute de firme,anterior dar asta nu inseamna ca sunt rupte sau neingrijite.Masinile se judeca de la caz la caz.E posibil sa fii incantat de preturi mai mici fata de ce gasesti pe la dealeri dar in Germania pretul mic are o explicatie !!
      Inainte de a merge dupa ea poti cere Vin-ul masinii si o poti verifica la noi la reprezentanta, nu e nevoie de propietar.Mergi cu mail-ul de la ei si ceri o verificare in vederea cumpararii.In functie de reprezentanta e posibil sa platesti ceva....
      Cam atatea stiu, in rest ai nevoie de rabdare si un pic de noroc !!Stima.
      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

      Comment


      • #4
        Multumesc pentru sfaturi.
        Stiti masini luate de aici? www.autohus.de/

        Comment


        • #5
          Oho, da, buna alegere.Stiu masini luate de acolo, cu istoric ,Tuv si Dekra la ele, carte service si istoric garantat.O perioada, cand mai aveam si alte activitati , aduceam masini de la ei.
          Inconvenientul ar fi ca pretul este absolut indiscutabil si ca ce scrie pe hartie, 7857 de euro ca exemplu, aia platesti !Succes.
          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

          Comment


          • #6
            Va mai deranjez cu o intrebare referitor la numarul de km: ar merita un efort sa ma duc sub 150 de mii km? din experienta voastra si poate din statistici, cam unde se intampla cele mai multe (si mai grave) defectiuni?
            Stiu e relativ raspunsul si poate depinde de mai multi factori, dar m-ar ajuta un pic daca mi-as seta un prag "de siguranta"

            Comment


            • #7
              Salut! Depinde cati km doresti sa faci cu masina dupa ce o cumperi. Daca faci multi, normal ca este bine sa o cumperi cu km putini si reali. Doar ca la modelele mai noi(204), am observat ca problemele au legatura mai mult cu varsta masinii decat cu km. De obicei daca o cumperi la 150000km, si vreo 5 ani, oricum pe langa revizii trebuie sa-i schimbi; tampoane motor+cutie, pompa apa, eventual intinzator si role, cel putin lant distributie+intinzator, ulei cutie+filtru daca este automata.

              Comment


              • #8
                Ce parere aveti despre: https://www.dasweltauto.ro/d/detail#...4&privat=false

                am vazut-o azi si am mers cu ea in curtea delerului, mi s-a parut ok.
                Mi-au spus ca nu ii functioneaza senzorii de parcare (si ei nu se baga sa ii repare), iar din cate am inteles pe modelele astea daca ai probleme pe partea electrica e groasa .
                Oare problema senzorilor sa arate si altceva?

                Masina are istoric mercedes (mi-au spus ca imi trimit VIN-ul si cer ei de la merdeces istoricul si mi-l trimit pe mail)

                Oare sunt multi km pt Romania?

                Imi recomandati pe cineva care m-ar putea ajuta cu tester (contracost binenteles)?

                Multumesc.
                Last edited by csmn84; 01-30-2017, 15:27 PM.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Hodrea calin View Post
                  Salut! Depinde cati km doresti sa faci cu masina dupa ce o cumperi. Daca faci multi, normal ca este bine sa o cumperi cu km putini si reali. Doar ca la modelele mai noi(204), am observat ca problemele au legatura mai mult cu varsta masinii decat cu km. De obicei daca o cumperi la 150000km, si vreo 5 ani, oricum pe langa revizii trebuie sa-i schimbi; tampoane motor+cutie, pompa apa, eventual intinzator si role, cel putin lant distributie+intinzator, ulei cutie+filtru daca este automata.
                  Din cate vad la pretul pieselor enumerate detine, nu este ceva de speriat (nu am gasit tampoanele motor+cutie), preturile sunt decente, cateva milioane piesa (sub 4). Le poti schimba cand cumperi masina ca sa stai linistit...
                  Ca numar de km nu fac mai mult de 12 mii pe an. Daca nu iau masina din postul de mai sus, o sa tin cont de sfatul tau si o sa ma orientez cantre DE si nu ma mai uit la km ma uit la an (banuiala pe care o aveam si eu).

                  Multumesc de raspuns.

                  Comment


                  • #10
                    Pt scanare iei legatura cu colegul CL600 , vezi daca te poate ajuta si cu istoric.

                    In legatura cu piesele , tampoane 1500 ron manopera inclusa ,un schimb ulei cutie 1.000-1.500 ron , revizie 1.000-1.500 ron , un set de discuri originale 600-700 ron , un stop de frana 250 euro , un far xenon 1000 euro , preturi de dealer .

                    Comment


                    • #11
                      Deci in concluzie preturile la piese nu sunt chiar asa simbolice.

                      Comment


                      • #12
                        Mi-am amintit acum ....un acumulator original 1000-1100 lei.
                        O janta pe 16 din aliaj 1130ron .
                        Last edited by b97dmt; 01-30-2017, 21:17 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Nu sunt kilometri asa multi pentru un motor de genul.Baga o scanare dar nu cred ca e ceva chiar costisitor si nu mai sta pe ganduri.Arata bine, ceva dotari are...
                          Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                          Comment


                          • #14
                            Masina pare OK, automata, xenon, navi, elegance. Daca nu te deranjeaza puterea, interiorul, culoarea, etc e f buna.

                            La km astia, cum au spus si colegii o sa bagi ceva bani.

                            Ultima problema la Mercedes este partea electronica, mai ales vre-un amarat de senzor de parcare sprijinit in zapada...


                            Important este sa negociezi atent garantia oferita.
                            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                            www.mbretrofit.ro

                            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by csmn84 View Post
                              Ce parere aveti despre: https://www.dasweltauto.ro/d/detail#...4&privat=false

                              am vazut-o azi si am mers cu ea in curtea delerului, mi s-a parut ok.
                              Mi-au spus ca nu ii functioneaza senzorii de parcare (si ei nu se baga sa ii repare), iar din cate am inteles pe modelele astea daca ai probleme pe partea electrica e groasa .
                              Oare problema senzorilor sa arate si altceva?

                              Masina are istoric mercedes (mi-au spus ca imi trimit VIN-ul si cer ei de la merdeces istoricul si mi-l trimit pe mail)

                              Oare sunt multi km pt Romania?

                              Imi recomandati pe cineva care m-ar putea ajuta cu tester (contracost binenteles)?

                              Multumesc.
                              Am fost la mercedes pipera pt istoric. Nu vor sa dea istoricul decat proprietarului. Cu multe insistente si confirmari de la vanzator mi au spus ultima intrare in service dar nimic altceva. Foarte scarbosi baietii de acolo....asta e. Nici nu vreau sa ma gandesc daca ajung la ei cu probleme, cred ca mai perd cativa ani din viata

                              Pe istoric am vazut ca avea interventii minore din 20 in 20 de mii si de 2 ori interventii majore. Oare aici au fost piese mai mari sau lovituri?

                              Ma poate ajuta cineva cu informatii despre masina? Am seria de sasiu WDD2040011A694087
                              Stiti pe cineva care imi poate oferii detalii, contracost.

                              Multumesc

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF