Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W204 C200 Kompressor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by b97dmt View Post
    Trebuia sa mergi tot pe original , nu costa o avere , parerea mea.
    Acelasi ulei este vandut in bidoane originale. Eu l-am pus intr-un slk r171.

    Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

    Comment


    • #77
      Originally posted by patrik77x View Post
      Acelasi ulei este vandut in bidoane originale. Eu l-am pus intr-un slk r171.

      Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk


      Nu este vandut in bidoane de original!!!Mercedes nu are in prezent contract cu Petronas.
      Daca ai un buletin tehnic de la Mercedes te cred daca nu ai, spune ca este parerea ta ca sa nu cream confuzie pentru cei care citesc acesre topicuri in cautare de informatii cat mai exacte pentru masina lor.


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • #78
        In luna martie, cand am facut schimbul de ulei la slk, era in bidon de 4l si de 1l originale Mercedes. In masinile mele sunt numai uleiuri originale. Uleiul era in lista BEVO.

        Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

        Comment


        • #79
          W204 C200 Kompressor

          Cred ca tu faci o confuzie intre termeni. Uleiul original Mercedes (OE) este in ambalaj Mercedes cu cod de Mercedes pe el. Acela este ulei original. Ceea ce spui tu cand faci referire la lista BEVO sunt uleiuri de la diversi producatori din toata lumea testate si APROBATE de catre Mercedes si care corespund diferitelor norme ale motoarelor Mercedes. Acestea din urma nu sunt uleiuri originale cum ai spus tu, sunt uleiuri "compatibile" aprobate de catre constructor pentru a fi puse in motoarele lui.



          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Last edited by Crazyady; 12-15-2016, 19:17 PM.

          Comment


          • #80


            Se poate sa ma insel...

            Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

            Comment


            • #81
              Este uleiul original acesta. Ceea ce ai spus tu mai jos facea referire la uleiul Petronas care nu este original. Sau ma insel?[QUOTE=patrik77x;412051]Acelasi ulei este vandut in bidoane originale. Eu l-am pus intr-un slk r171.





              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #82
                Cum zici tu...

                Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

                Comment


                • #83
                  Am plecat in vacanta!!!!Craciun fericit tutor si consum macar cat am scos eu astazi!
                  Attached Files
                  Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                  Comment


                  • #84
                    Un consum decent pentru un Kompressor cutie automata,Craciun Fericit!

                    Comment


                    • #85
                      Craciun fericit si tie Andrei!Real la pompa a iesit 7,4!Mai mult a fost autostrada oricum!
                      Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                      Comment


                      • #86
                        Craciun fericit tuturor!

                        Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • #87
                          Craciun fericit! [emoji1]


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • #88
                            Multumesc Adi la fel si tie si tuturor celor dragi tie si nu in ultimul rand inca odata tuturor colegilor de forum!
                            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by broscutza2001 View Post
                              Am plecat in vacanta!!!!Craciun fericit tutor si consum macar cat am scos eu astazi!
                              Sa ai un concediu placut si un An nou plin de bucuri !!!
                              Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                              Comment


                              • #90
                                Multumesc asemenea domnu Marian!Si speram macar la anu intr-o intalnire nationala mai mare, eu o sa vin cu e-ul ca sa pot termina unele modificari gen taiat plafonul in tara.
                                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF