Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce antigel bagati?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Cu placere,deci problema era la pompa de apa! Drumuri bune sa ai!

    Comment


    • #47
      Buna ziua va intreb ce antigel si ce cantitate este recomandat pentru modelul Mercedes C 180/2006 - 143 cp deoarece la maual scrie 5,6 l si pentru -37 trebuie 2,8 l iar pentru -45 trebuie 3,1l iar la magazin imi spun ca trebuie 7,5 l?

      Comment


      • #48
        Vad ca ai un kompressor de 1.8.Eu ca sa il fac la ~-35 am luat un bidon de antigel original MB (e albastru la culoare) si 5 litri de apa distilata.Proportiw e de 50/50 si au intrat cam 3,5 litri de antigel respectiv 3,5 litri apa dstilata cu tot cu completarea uleterioara dupa cateva zile cand se aerisise deja circuitul.
        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

        Comment


        • #49
          Ce antigel bagati?

          Originally posted by catabossu View Post
          Buna ziua va intreb ce antigel si ce cantitate este recomandat pentru modelul Mercedes C 180/2006 - 143 cp deoarece la maual scrie 5,6 l si pentru -37 trebuie 2,8 l iar pentru -45 trebuie 3,1l iar la magazin imi spun ca trebuie 7,5 l?


          Salut, iti trebuie antigel albastru G11 care sa respecte norma Mercedes 325.0. Ca sa iti faci o idee despre care antigeluri sunt aprobate de Mercedes arunca o privire in lista bevo si cauta dupa norma de mai sus. In reprezentante, in afara de antigelul original MB, mai pun si Castrol Radicool NF. Spor la treaba.


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Comment


          • #50
            Multumesc pentru informatie

            Comment


            • #51
              Esti perfectionist Faptul ca scoti tot antigelul vechi iti ofera si avantajul ca cel nou va tine mai mult. Nu mai stiu atita chimie cit sa explic de ce dar daca ai antigel vechi in instalatie procesul de imbatrinire al celui nou este mult mai rapid.

              Comment


              • #52
                Aceste motoare Mercedes sunt cu antigel MB 325.0 ,care poate fi albastru ,albastru verzui sau verde .
                Culoarea e un factor relativ ,exact e norma :325.0 .
                .................................................. .................................................. ................
                Unele tipuri de antigel (pe culori s-a incercat o clasificare dar norma nu a prins ,acum e nevalabila) ataca metalele galbene (cupru ,alama) iar altele nu de unde rezulta ca au chimie diferita ,si numai aditivi sa fie diferiti e suficient.
                Comercial sunt pe baza de etilen glicol si propilen glicol , uzual se folosesc cele pe baza de etilen glicol . O prezentare ampla a acestor tipuri de antigeluri a fost facuta pe acest forum de catre gmihai24 .

                Comment


                • #53
                  Salut. La un C250 w204 FL am antigel verde in masina , pe un autodata imi da norma 310.1 nu o gasesc nicicum , insa am gasit 325 original mb ? Este noua versiune ? Este bun sa-l folosesc la masina ?

                  Comment


                  • #54
                    Culoare la antigel .. e noul antigel cel tip D ? Acesta este in mașina , la magazinul de piese auto mi-au spus ca asta este noul antigel pus de cei de la MB și nu ar mai fi cel cu norma 325.0 .
                    You do not have permission to view this gallery.
                    This gallery has 1 photos.

                    Comment


                    • #55
                      De o saptamana posed si eu un W205 1.6 benzina din 1/2019. Are 24.000km si revizia facuta inainte de a o ridica de la un dealer oficial MB. La o zi dupa ce am luat-o a aparut mesajul "top up coolant" si azi cand am verificat nivelul era la minim. Mi se pare ciudat si ca are o culoare roz, si nu alabastru cum s-a discutat aici pe forum ca ar trebui sa fie. Foloseste MB si antigel roz? Am sa fac programare sa o duc inapoi pentru verificare
                      You do not have permission to view this gallery.
                      This gallery has 2 photos.

                      Comment


                      • #56


                        Ai aici norma dupa motor, apoi alegi din drop-down norma care o vrei si gasesti produse originale si compatibile de la alti prducatori.
                        Apoi de esti curios de culoare cauti produsele pe net.

                        Fiind site oficial, probabil poti crede in el.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF