Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E240 W211 - rejuvenation in progress

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Mare atentie la frâne cu SBC. Am auzit ca nu e tocmai simplu de desfãcut etrierii. Documenteaza-te ca se poate lãsa cu degete rupte. Din ce îmi amintesc nu se deschide nicio portiera cu etrierul demontat. Mai gãsisem si solutii de deconectare a cablului de alimentare, dar mie nu-mi inspira încredere.

    Sa ne spui si noua experienta ta.

    Comment


    • #17
      Merge dezactivat SBCul si cu un tester universal , nu neaparat cu Starul.


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • #18
        Da, in mod sigur nu se da cheie si nu se deschid usile pt ca masina pune frana cand nu te astepti, in special in acele momente.
        Stiu asta din moment ce franele mele paraie un pic cand sunt actionate si le aud clar cand deschid usa.
        Totusi ma gandesc ca daca aerisitorul este desfacut, forta de apasare este zero!
        Doar ca da lichidul pe afara si poate trage aer, deci adios frana!

        Dupa cum am mai spus, experienta va fi probabil la anul sau chiar mai tarziu.
        Ma voi documenta din timp si voi face o treaba calumea, cand va fi cazul.

        Directia am reglat-o cam asa:
        Capatul de bara nou de pe partea soferului era mai lung cu 1.5mm, asa ca l-am infiletat mai mult. Am luat un reper pe bieleta fata de care am masurat.
        Masina mergea cat de cat ok, dar volanul era virat spre dreapta.
        Asa ca am mai scurtat bara de directie de pe partea soferului si am lungit-o pe cealalta tot cu atata.
        Cum unghiurile de convergenta intre ele doua roti se egalizeaza, volanul s-a rotit spre stanga.


        Voi vedea in timp daca apare uzura pe interior (divergenta) sau exterior (convergenta)
        Evident asta nu tine locul unui reglaj, dar pana cand ma prind exact ce e de schimbat, pana rezolv alte chestii, merge.

        Nu am un termen de comparatie cu directia, dar cat am condus-o, e stabila la viteze mari, iar volanul revine, nu f violent, e usor de manevrat.
        Directia oricum era reglata initial si mi-am notat cam cat am invartit de bielete, deci nu am cum sa fiu prea departe de adevar.

        Comment


        • #19
          Am fost proprietarul masii inaintea lui Slavic,este intradevar o masina deosebita,sa o stapanesti sanatos.

          Comment


          • #20
            Originally posted by sasha2011 View Post
            Am fost proprietarul masii inaintea lui Slavic
            Am ras grav de tot, cea mai tare chestie citita pe forum in ultima vreme
            Ce ti-e si cu autotypingul asta...
            E ca aia cu LA MULTI ANI PLINI DE NOROC care a iesit LA MULTI SÂNI PLINI DE NOROI...

            https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

            Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
            Va rugam sa le schimbati din User Settings.

            Comment


            • #21
              [emoji848][emoji5][emoji23][emoji85][emoji106]


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #22
                Originally posted by eri_piso View Post
                Da, in mod sigur nu se da cheie si nu se deschid usile pt ca masina pune frana cand nu te astepti, in special in acele momente.
                Stiu asta din moment ce franele mele paraie un pic cand sunt actionate si le aud clar cand deschid usa.
                Totusi ma gandesc ca daca aerisitorul este desfacut, forta de apasare este zero!
                Doar ca da lichidul pe afara si poate trage aer, deci adios frana!

                Dupa cum am mai spus, experienta va fi probabil la anul sau chiar mai tarziu.
                Ma voi documenta din timp si voi face o treaba calumea, cand va fi cazul.

                Directia am reglat-o cam asa:
                Capatul de bara nou de pe partea soferului era mai lung cu 1.5mm, asa ca l-am infiletat mai mult. Am luat un reper pe bieleta fata de care am masurat.
                Masina mergea cat de cat ok, dar volanul era virat spre dreapta.
                Asa ca am mai scurtat bara de directie de pe partea soferului si am lungit-o pe cealalta tot cu atata.
                Cum unghiurile de convergenta intre ele doua roti se egalizeaza, volanul s-a rotit spre stanga.


                Voi vedea in timp daca apare uzura pe interior (divergenta) sau exterior (convergenta)
                Evident asta nu tine locul unui reglaj, dar pana cand ma prind exact ce e de schimbat, pana rezolv alte chestii, merge.

                Nu am un termen de comparatie cu directia, dar cat am condus-o, e stabila la viteze mari, iar volanul revine, nu f violent, e usor de manevrat.
                Directia oricum era reglata initial si mi-am notat cam cat am invartit de bielete, deci nu am cum sa fiu prea departe de adevar.
                Salut, daca imi permiti sa intervin, schimba in primul rand sondele(senzorii de oxigen) - masina o sa mearga mai vioi(mai ales la turatii inalte). Iar cu reglarea unghiurilor, eu as face numai la reprezentanta - nu costa mult si ei au aparatele necesare. Un e class are o stabilitate deosebita la viteze mari si in curbe, ar fi pacat sa dereglezi ceva acolo.

                Comment


                • #23
                  Cu unghiurile nu imi fac griji, stiu cateva ateliere cu aparatura specializata.
                  Dar pana sa ajung acolo trebuie sa elimin trancanelile. Eu zic ca am reglat-o bine, oricum e peste ce era inainte cu jocul in directie si trasul dreapta. Ramane sa vad daca senzorul de ESP din volan e in pozitia buna.
                  Inca trancane ceva pe stanga, nu imi dau seama la sigur ce e, dar nici nu am avut timp sa investighez. Probabil voi desface bieletele antiruliu si plimb masina prin gropitele din parcare.

                  La care sonde te referi? Cele din iesirea din motor? Sau cele de dupa catalizator?
                  Cele de dupa sunt cele originale dar sunt defecte ambele. LA astea noi oricat m-am uitat nu am vazut firma scrisa pe ele.
                  Dar nu stiu daca sa le schimb inca, ele neavand influenta in mersul motorului, teoretic.

                  Sunt curios daca primul set a fost schimbat sau nu. Totusi la ITP gazele au iesit bine.
                  Iar logurile par ok, tensiunea pe sonda variaza intre 0.05 si aproape 1V. ASta masurat prin ODB2. Probabil intr-o zi cu soare oi pune si osciloscopul pe ele, sa vad mai concret ce se petrece acolo.
                  Eorri gen misfire sau knocking nu apar. Singurele stocate si care apar dupa stergere sunt cele legate de sondele de dupa cat.

                  Ieri mi-au sosit piesele, rola (50 ina, in cutie de febi), intinzator(febi 250), fulie vibrochen (conti 350 ). Rola am schimbat-o daca tot am ridicat capota, cea veche mai ducea mult si bine, desi se simtea f usor cum agata rulmentul.
                  Restul vor fi schimbate dupa ce schimb fulia.
                  La intinzator am avut o surpriza. Cel nou are joc lateral mai mare decat cel vechi!
                  Asa ca nu stiu daca sa o mai montez, sau doar sa o tin de rezerva.
                  Si eu care credeam ca intinzatorul vechi trebuie schimbat, macar preventiv.
                  Pe de alta parte un oarecare joc e normal la un rulment simplu de acest gen.

                  Am probat noua curea (dayco 60 lei), potriveste, desi e un pic mai scurta, cred ca diferenta se datoreaza intinderii celei vechi. Montajul doar dupa ce schimb fulia, iar asta dupa ce imi confectionez un blocator.

                  N-am insistat pe piese scumpe decat la fulie, restul le pot schimba rapid pe marginea soselei, daca e cazul, piesele vechi fiind inca bune.
                  Last edited by Sharky; 05-06-2016, 06:44 AM.

                  Comment


                  • #24
                    Erata:
                    Dar nu stiu daca sa le schimb inca, ele neavand influenta in mersul motorului, teoretic.
                    MA refeream la al doilea set de sonde.

                    Stiu ca rau n-ar fi sa le schimb pe primele, dar nu imi dau seama daca sunt tot cele originale, sau sunt unele aftermarket care nu potrivesc 100%.
                    Ca aspect par cam vechi, dar nu vad nici o inscriptie pe ele.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by eri_piso View Post
                      Erata:

                      MA refeream la al doilea set de sonde.

                      Stiu ca rau n-ar fi sa le schimb pe primele, dar nu imi dau seama daca sunt tot cele originale, sau sunt unele aftermarket care nu potrivesc 100%.
                      Ca aspect par cam vechi, dar nu vad nici o inscriptie pe ele.
                      Sondele de inainte de catalizator(senzorii de oxigen) - ele au fost diagnosticate la Casa Auto ca defecte. Nu cred ca au fost schimbate pana acum, durata lor de viata e cam 150-160 mii.

                      Comment


                      • #26
                        Da, ele momentan merg, cat de bine n-am idee, dar din moment ce gazele ies, nu-s chiar duse de tot.
                        Cele dupa catalizator sunt duse de tot, si pe testerul meu, si la cristi, si verificat practic cu multimetru.

                        Ma rog, le voi rezolva si pe alea...candva.

                        Comment


                        • #27
                          Da nu gaseai si tu una buna...[emoji5][emoji5][emoji5]





                          Glumeam....[emoji23][emoji23]
                          Dar sincer, nici nu stiam ca are atatea piese cate vrei tu sa schimbi..[emoji5]


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • #28
                            La w211 e200 kompressor la fix 150000 originali avea check engine aprins din cauza sondelor.Eu masina asa am vazuto si probat-o cu check engine aprins si sondele duse.La semnarea contractului a schimbat ambele sonde noi dar de origine Bosch si de atunci nu am mai vazut eroarea si am aproape 30000 de km facuti in mai putin de un an.Confirm ca, cu sondele defecte masina mergea destul de bine dar cu sondele noi a devenit mult mai "nervoasa".
                            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                            Comment


                            • #29
                              Intrebare de o mie de puncte. Care dintre sonde erau problematice?
                              Primul set sau al doilea?

                              Spun asta pt ca multe probleme aparent asemanatoare nu au aceeasi rezolvare/manifestare.

                              LA opelurile euro 4 stiu sigur ca sonda de dupa nu conteaza daca o decuplezi. La mine eroarea e clara:
                              PE ODB2 fuel trim imi apare 99.2%, la fel ca la orice alta masina in regula.
                              Cei drept, nu am dat o tura fara sondele finale.

                              Acelasi lucru il zice si star-ul, dar nu am pozele la indemana.

                              Se vede clar ca ele sunt ignorate momentan.
                              Dar ce-i drept, posibil ca motorul sa functioneze in alti parametri, cand stie ca sondele sunt duse si alege niste valori mai defensive.
                              Va ramane de investigat, dar prima data cureaua si rolele sa le stiu rezolvate.

                              Eu is maniac cu surubaritul si optimizarile. Imi place sa pierd vremea cu asa ceva, dar facute cu cap, nu la nimereala.
                              Opelul meu vechi l-am intinerit doar din reglaje pe care nimeni nu si-a batut capul sa le faca. Toti serveau texte gen "e veche masina, motorul e obosit, de aia merge prost". Sau sfaturi la nimereala gen "schimba bujiile sau fisele, sigur e de la ele" care se vedea clar ca n-au nimic.
                              Pana n-am pus eu cu mana mea (si nu in service!!!) distributia la punct, reglat avansul cum scrie la carte, plus mici optimizari, verificari/recalibrari de senzori.
                              De atunci, ce sa vezi, ies gazele la itp, trage bine la deal in sus, am niste consumuri ca la orice masina normala chiar daca masina se apropie de 25 ani!

                              Singura problema e ca nu prea am timp pe cat as vrea.
                              Sunt multe de facut, doar masina nu e noua.

                              Comment


                              • #30
                                Ambele sonde imediat la iesire din motor.Inafara de alea 2 eu alte sonde nu cred ca mai am pe masina sau cel putin nu le-am vazut.
                                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF