Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce amortizoare folosim pe A -ul nostru?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    E nevoie de reglaj al geometriei rotilor din fata dupa inlocuire amortizoare?
    No malfunction

    Comment


    • #32
      Eu am făcut-o. Mi-a luat 50 lei parcă. N-a avut mult de şurubărit mecanicul la care merg ştie ce face☺
      Fosta: W168 A160 '99 Benzină
      Actuala: W169 A200 '04 Benzină
      Urmează: Dacia 1300 '74

      Comment


      • #33
        Salutare,

        Am montant de curand Sachs, sunt foarte ok, e cu totul alta masina, am inlocuit Beilstein care si-au dat duhul de ceva vreme, si incepusem sa "dansez" pe strazi si in giratorii.
        Legat de montaj, recomand sa il faceti pe un elevator, cu scule profesionale pentru ca scutiti foarte mult timp, montajul m-a costat 120 lei ambele si a durat cam 2 ore, in service.
        Merita si ultimul banut dat pe ele, daca vreti va dau mai multe detalii in privat (nu vreau sa fac reclama nimanui).

        Comment


        • #34
          Ok, dupa un lung si sustinut efort, am pe puntea fata amortizoare noi, arcuri noi si flanse noi, totul original. Cu placere am constatat ca amortizoarele sunt made in Romania de Bilstein. Arcurile nu stiu, flansele nu stiu. Sunt cele indicate de amabilul coleg LauLaur, cariua ii multumesc inca odata pe aceasta cale.

          Pareri: cu totul si cu totul alta treaba. Parca e alta masina. Mai inchegata, filtreaza mai bine denivelarile. Cele vechi erau unul Bilstein (cred ca original dupa cum arata) si unul de provenienta necunoscuta. Arcurile, de provenienta necunoscuta. Adica, nu scrie absolut nimic pe ele, si nici puncte de culoare pe arcuri.

          Urmeaza pe spate, tot piese originale.

          Pret distractie: 2500 de lei cu tot cu toate cele, si geometrie si tot.
          Last edited by stefanivlad; 03-31-2016, 13:06 PM. Reason: Completari

          Comment


          • #35
            Da' te-ai "distrat" nu gluma... . Pacat totusi ca nu te poti bucura pe deplin de efortul facut. Drumurile noastre distrug orice...
            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

            Comment


            • #36
              Corect, drumurile noastre distrug orice. Am pus prin noiembrie amortizoare Optimal pe fata, parca 250 ron, dar acum cred ca ma voi distra cu un pivot, 2 pe fata. Amortizoarele sunt ok pana acum.

              Comment


              • #37
                Salut,

                E nevoie sa schimb amortizoarele de pe puntea fata, cel din stanga are o fisura destul de urata la acel taler care tine arcul ca si in poza asta:


                Ce stiti despre marca Starline? Un amortizor costa intre 120-160 lei in functie de magazin.

                Trimis de pe al meu SM-T116 folosind Tapatalk
                Service romanesc de prima mana :
                - Cât mã costã reparația mașinii?
                - Ce problemã are?
                - N-am cea mai vagã idee.
                - 843 lei și 50 bani!

                Comment


                • #38
                  Dacă tot le-ai desfăcut vezi și arcurile cum îs. Eu am prins ceva ofertă la Kyb, m-au costat toate parcă 75% față de cât aș fi dat individual. Aveam unul curs și un arc rupt. De starline știu doar că-s cele mai lesne din listă.
                  Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                  Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                  Urmează: Dacia 1300 '74

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by florin84 View Post
                    Salut,

                    E nevoie sa schimb amortizoarele de pe puntea fata, cel din stanga are o fisura destul de urata la acel taler care tine arcul ca si in poza asta:


                    Ce stiti despre marca Starline? Un amortizor costa intre 120-160 lei in functie de magazin.

                    Trimis de pe al meu SM-T116 folosind Tapatalk


                    Daca tot ai ajuns sa le desfaci schimba ce prinzi ca sa nu mai fie nevoie sa mai desfaci iar. Legat de starline, nu vreau sa denigrez pe nimeni, dar e o regula in viata asta de care ma lovesc aproape in fiecare zi, ieftin vrei, ieftin primesti, sau mai bn zis, dai un ban dar stai in fata. Sunt sigur ca ai inteles ce amortizoare iti trebuie [emoji6]



                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • #40
                      Da...m-am uitat si eu la preturi pe net si Starline is cele mai ieftine. Nu le-am desfacut inca is pe masina cele vechi dar se vede daca ma uit intre aripa si roata crapatura pe amortizor, poza e luata de pe site-ul aclassinfo am pus-o ca exemplu si din ce am citit pe site e periculos de circulat asa.
                      La service o sa le schimb inca nu stiu ce sa aleg.



                      Trimis de pe al meu SM-T116 folosind Tapatalk
                      Service romanesc de prima mana :
                      - Cât mã costã reparația mașinii?
                      - Ce problemã are?
                      - N-am cea mai vagã idee.
                      - 843 lei și 50 bani!

                      Comment


                      • #41
                        Renunta la ideea de ieftin si bun, asa cum ti-au spus si colegii! Nu exista! Vezi si prima postare din topic, am avut si eu o experienta cu amortizoare care incep cu "Star..." respectiv Starmann.
                        Alege ceva din marcile consacrate: Monroe, Sachs, Kyb, Bilstein... Daca scotocesti bine netul gasesti si la preturi bune. Uite o idee.
                        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                        Comment


                        • #42
                          Multumesc tuturor pentru sfaturi, o sa aleg una din marcile recomandate de voi apoi revin cu impresii dupa montare.
                          Service romanesc de prima mana :
                          - Cât mã costã reparația mașinii?
                          - Ce problemã are?
                          - N-am cea mai vagã idee.
                          - 843 lei și 50 bani!

                          Comment


                          • #43
                            Am schimbat amortizoarele fata am pus Kyb cu 189 ron buc.
                            Cele vechi erau ruginite, uzate, curse, crapate sincer un adevarat pericol.
                            Acum este muuult mai bine creste placerea de a conduce.
                            Dupa ce s-a facut si o inspectie in zona rotilor
                            mi s-a recomandat sa schimb furtunele de frana fata pentru ca au crapaturi.



                            Trimis de pe al meu SM-T116 folosind Tapatalk
                            Service romanesc de prima mana :
                            - Cât mã costã reparația mașinii?
                            - Ce problemã are?
                            - N-am cea mai vagã idee.
                            - 843 lei și 50 bani!

                            Comment


                            • #44
                              Sa fie intr-un ceas bun! Kyb am si eu. Sa revii cu pareri dupa cateva saptamani de condus.
                              Toate cele bune!
                              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                              Comment


                              • #45
                                Salutare.
                                Recent le-am schimbat si eu pe cele de pe spate. Dupa indelungi analize m-am hotarat sa pun Sachs.
                                Cele vechi erau originalele, ruginite, curse, dar dar inca se apasau destul de greu.
                                Imi place foarte mult cum se simte masinuta acum. Cred in curand le va veni randul celor de pe fata.
                                W168 or nothing!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF