Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme cu cutia de viteze automatã - nu mai schimba

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme cu cutia de viteze automatã - nu mai schimba

    Salut prieteni, am o problemã cu cutia de viteze automatã, de cateva zile nu imi schimba viteza si nu imi intra in R.
    Pentru a o baga in P trebuie sa opresc motorul in N si cu motorul oprit imi intra in P.
    Si cateodata imi merge normal ca si cum nu ar avea nimic.

    Precizez ca am Mercedes w203 din 2002, 2,2 cdi

    Daca cineva stie ce ar putea fi, va rog sa ma ajutati.
    Va multumesc

  • #2
    Am aceeasi problema si eu, daca ai un raspuns,da-mi si mie de veste ! Si am de facut miine neaparat un drum pina la Venetia si inapoi !

    Comment


    • #3
      Si eu am aceeasi problema , c200 din 2001 ,citesc de cateva zile si nu gasesc nimic asemanator, eu in plus mai am si o lipsa din bord a literelor P,R,N,D.Mecanicul meu vrea sa schimbe cutia cu tot iar eu nu inteleg ce s-a intamplat deoarece masina a fost folosita doar cateva saptamani pe an ,tot el a schimbat si uleiul ,citind pe aici ma gandesc ca poate nici acela nu a fost schimbate corect si poate din cauza asta s-a stricat. Este prima data cand postez pe acest forum si sper sa nu gresesc cu ceva.
      Atasez si cateva poze dupa un tester ,nu ma pricep deloc la mecanica si masini.
      Mentionez aici si seria : WDB2030041A268781 poate ma ajutati sa gasesc si codul cutiei.Trebuie sa mai spun ca acolo unde este montat calculatorul am gasit ulei pe fire. Acum vine intrebarea, sa schimb cutia sau sa o repar?
      Attached Files

      Comment


      • #4
        S-ar putea sa fie calculatorul de vina,verifica calculatorul si o sa vezi ca sigur daca il intorci curge ulei din el,daca pe fire ai ulei,skimba intii calculatorul e mai ieftin si mai simplu

        Comment


        • #5
          Am scos calculatorul ,uleiul nu a ajuns la mufe ,oricum l-am curatat. Are momente cand merge si dupa ceva timp ramane in treapta 2 si trebuie oprita asa cum ramane pentru ca maneta nu se mai poate misca,pare ca e ceva electronic nu mecanic ,pentru ca atunci cand merge ,merge bine. Caut de 6 luni o rezolvare ,am citit aici ca exista un Maestru in cutii dar nu stiu cum sa iau legatura cu dansul.

          Comment


          • #6
            Salut,e posibil sa fie grupul de valve cel care iti da probleme,daca vrei un maestru in cutii automate iti recomand unul la timisoara si la preturi e OM.Contacteaza-l si nu vei fi dezamagit!

            Comment


            • #7
              Multumesc mult ,o sa iau legatura cu dansii.Intrebarea finala ar fi daca mai merita ca si costuri reparatia ei?

              Comment


              • #8
                Probleme cu cutia de viteze automatã - nu mai schimba

                Nu am idee cam cat ar fi,dar nu te costa enorm cred,suna-l maine(Samer se numeste) si o sa iti explice el mai multe,ca parere personala mai bine o cutie revizionata decat alta din dezmembrari!Cauta pe facebook daca ai Reparatii Cutii Automate Timisoara si o sa vezi ce masini repara,asta denota si calitatea!
                Last edited by andrei.tba; 12-04-2015, 00:52 AM.

                Comment


                • #9
                  Degeaba l-ai curatat uleiu ala cred ca provine din vreo piesa din el,incearca sa il skimbi cu unul care sa stii ca merge

                  Comment


                  • #10
                    Ulei era doar pe fire si jos ,la calculator nu a ajuns ,problema este de ce a ajuns acolo

                    Comment


                    • #11
                      O sa incerc cu un alt calculator si multumesc mult pentru ajutor,sunt cam 8 luni de cand tot citesc si caut o rezolvare la acest simptom,a avut momente cand a mers dar probabil ca atunci cand s-a incins uleiul in cutie a dat iar rateuri , blocat in viteza 2 sau 3 si nu mai mergea sa o dai pe P decat daca opresti motorul

                      Comment


                      • #12
                        Vorbit cu domnul Samer care a indicat schimbare de urgenta maneta de viteze,dupa amiaza fac rost de una pentru a incerca ,multumesc mult de ajutor.Codul P240C zice ca tocmai asta spune.

                        Comment


                        • #13
                          Ma bucur ca ti-am putut fi de folos,sper sa rezolvi problema,bafta !

                          Comment


                          • #14
                            Revin,am luat alta maneta ,am schimbat,demontat consola cotiera si casetofon ,am scos toate mufele care erau pe consolo inclusiv clima ,a mers fara probleme dar in tot timpul asta de proba ventilatoarele au mers incontinu , apoi m-am gandit sa prin mufele de la clima sa nu mai mearga ventilatoarele si sa merg iar in probe mai lungi,surpriza! dupa aproximativ 2 min din nou s-a blocat , adica nu mai mergea decat in R si in D ,nu mai puteam sa o pun in P , am scos din nou clima si am testat iar ,a mers fara probleme.Pana aici toate bune , acum urmeaza intrebarea este vreo problema de scurt sau tensiune mare sau este tot cutia care cand se incinge nu mai merge?

                            Comment


                            • #15
                              Eu te sfatuiesc sa mergi la TM si o sa ti rezolve problema,continuând asa nu iti faci decat nervi,bani cheltuiti,timp pierdut si o iei mereu de la capat! Succesc!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF