Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce amortizoare folosim pe A -ul nostru?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pentru puntea fata:
    Amortizor: A1683201730 inlocuit cu A1683203130
    Arc: A1683211504 cu marcaj 1blue/2red
    Pentru puntea spate:
    Amortizor: A1683261500
    Arc A1683200408 CU cu marcaj 1Yellow
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #17
      Multumesc mult. Revin cu informatii cand o sa le am.

      Comment


      • #18
        Astept, pentru ca sunt interesat si eu, mai ales de cele de pe spate. Cel de pe dreapta spate si-a dat ultima suflare, masina sta lasata. Am verificat arcul si nu e rupt.
        Sunt Monroe, si trebuie sa le schimb dupa 4 ani si aprox. 50k km.
        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

        Comment


        • #19
          Sunt si eu nevoit sa schimb amortizoarele pe spate. Din ce am citit aici am inteles ca Kyb este ceva mai moale decat Monroe. Alte marci mai ieftine (~150ron) a mai folosit altcineva si poate sa spuna o parere? Eu circul mai mult singur si nu vreau nici sa-mi clantane dintii in gura, mai ales ca am niste drumuri de imi sperie si bicicleta.
          Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

          Comment


          • #20
            Eu mi-am pus kyb fațã / spate. Și eu circul mai mult singur și am impresia cã-s extrem, extrem de tari. Am încercat sã scad cât pot presiunea din roți dar cum zicea cineva pe aici ai impresia cã ești cu roaba sau cu car cu roți de lemn.

            Pe fațã dreapta când "îmi dau" mai tare în frânã se aude un zgomot tare aiurea. Zgomot ce-l aveam și înainte de a le schimba (cele originale erau ude). Nu cred cã am 5000km fãcuți de când le-am schimbat.
            Fosta: W168 A160 '99 Benzină
            Actuala: W169 A200 '04 Benzină
            Urmează: Dacia 1300 '74

            Comment


            • #21
              Eu pentru spate m-am orientat la Monroe sau Bilstein in bugetul meu. Monroe am inteles ca-s foarte tari. Cineva cu Bilstein?
              Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

              Comment


              • #22
                Monroe nu nunt tari, mai degraba TUN. Am schimbat recent Monroe cu Sachs pe spate. Sachs sunt mai "soft".
                Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                Comment


                • #23
                  Dar se simte si la portofel. Adica la oferta care mi-a facut-o un magazin de piese, Sachs sunt aproape de doua ori cat Bilstein.
                  Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

                  Comment


                  • #24
                    Chiar daca sunt tun, cu Monroe tinuta de drum a masinii a fost impecabila. Asta e parerea mea! Ca o completare la postarea anterioara.
                    E cumva singurul magazin? Keep searching! Un search pe net si iei toate magazinele la verificat. Chiar daca-i munca de chinez batran, gasesti ce vrei la pret bun.
                    Last edited by LauLaur; 09-01-2015, 13:54 PM.
                    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                    Comment


                    • #25
                      M-am uitat si pe net. La magazinul respectiv lucreaza un coleg de facultate si imi face preturi bune. Cam aceleasi preturi le gasesc si pe net, am verificat deja. Totusi sunt curios daca a incercat cineva Bilstein pe gaz, eu am fost multumit de cele pe ulei cu care a fost dotata masina pana acum.
                      Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by LauLaur View Post
                        Pentru puntea fata:
                        Amortizor: A1683201730 inlocuit cu A1683203130
                        Arc: A1683211504 cu marcaj 1blue/2red
                        Pentru puntea spate:
                        Amortizor: A1683261500
                        Arc A1683200408 CU cu marcaj 1Yellow
                        Salut tuturor.

                        Laur ma poti ajuta si pe mine te rog cu niste coduri de piese cat si de culoare pentru cele 4 amortizoare si arcuri?
                        Cand am umblat sa schimb rulmentii la flanse nu am avut inspiratia sa le notez.
                        WDB1680311J712294

                        In schimb am ramas placut surprins ca pe fata am amortizoare Bilstein (cred ca pe gaz, ca aud fasaitul acela fain la denivelari) si au un 5 pe ele, codul cu sigla Mercedes si data 11/2001 de cand este masina. Si cel mai tare Made in Romania. Si inca se tin bine.

                        Multumesc anticipat.

                        Comment


                        • #27
                          Momentan, din pacate, nu mai pot folosi EPC!
                          Daca ai codul de pe amortizoare, la ce-ti mai trebuie altul? Sterge spirele mediane ale arcurilor si vezi cu ce culoare sunt insemnate.
                          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                          Comment


                          • #28
                            Am montat si eu Monroe pe jucaria mea (pe spate) si nu mi se par asa de tari cum se vehiculeaza pe aici. Pana sa le pun aveam unul cazut de tot si unul cazut de tot, masina facea ca o barca. Ma asteptam ca dupa ce le pun sa imi clantane dintii in gura dar nu a fost asa. Mie mi se par destul de confortabile, nu exagerat de tari. Si eu merg singur cu masina si nu simt ca-mi pleaca nicaieri pietrele de la rinichi. Si asezarea pe drum s-a imbunatatit considerabil.
                            Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

                            Comment


                            • #29
                              Depinde ce cod au amortizoarele pe care le-ai luat. Spuneam ca sunt tari in draci despre cele cu codul 43112. Banuiesc ca le-ai luat pe cele avand codul E5090.
                              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                              Comment


                              • #30
                                Eu am pus amortizoare AL-KO pe fata , ca tinuta de drum sunt foarte multumit si pe spate Monroe cele pe fata au deja in jur de 60 000 km masina se simte destul de rigida doar ca atunci cand plec cu masina din garaj parca au jocul acolo sus , ramane de vazut mentionez ca nu sunt curse

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF