Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W211 E200 Kompressor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W211 E200 Kompressor

    A venit timpul sa prezint ultima achizitie.Este vorba despre un E200 kompressor Avantgarde, achizitionat cu 150020 km reali si certificati mercedes.S--a schimbat de catre vanzator alternatorul insa mi--a pus unul de 120A in loc de 150 cat avea originalul, cauciucuri vara model xl noi 245/45/17 pe jantele originale din fabrica, baterie mica originala mercedes si cea mare o firma no name.Este dotata cu instalatie gpl care isi face treaba foarte bine.Pana in prezent dupa 9000 de km in doua luni la volanul ei m--a facut sa ma indragostesc de ea.I--am facut schimbul de ulei si am folosit Mobil 3000x full syntetic 5w40 filtru aer habitaclu si ulei bosch.Ca si optiuni care m--au facut sa o aleg pe ea: clima automata pe 4 zone, cutia automata, senzori de parcare fata spate, xenonul de fabrica, oglinzile pliabile electric, rezervorul marit.

    Si ceva poze pentru inceput:
    Attached Files
    Last edited by cutaresku; 10-05-2015, 18:21 PM. Reason: Te cam doare-n esapament de limba romana... Ergo de regulile forumului.
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

  • #2
    Frumoasa masina ![emoji106]🏼


    Sent from my Benz

    Comment


    • #3
      Multumesc Yannis.Urmeaza sa aflu si sa caut magazia dvd din porbagaj sau ce era aia de ii lipseste si o navigatie originala.
      Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

      Comment


      • #4
        Parerea mea e ca nu merita sa ii pui oem daca nu a avut din fabrica....prea scumpa pentru ce ofera....


        Sent from my Benz

        Comment


        • #5
          hDupa sasiu reiese ca nu...dar ma macina sa aflu ce a avut instalat in porbagaj sa ii repun la loc...Reamintesc ca era un cablu de antena smuls care era tata,o mufa cu cablu de antena mama o mufa cu patru pini o alta mufa cu 18 pini si pe mufa mare are instalata o siguranta de 10 amper.Tin sa mentionez ca pentru ce era in porbagaj masina a fost sparta in 2004.Sa furat doar ce era acolo hotii nau atins nimic altceva.Am atasat noi poze.Intentia mea este sa repun totul original pe masina,apoi sa o imbunatatesc si intrun viitor nu foarte indepartat va calatori doar vara urmeaza sa ii mai aducem o surioara 4matic
          Attached Files
          Last edited by broscutza2001; 10-05-2015, 19:44 PM.
          Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

          Comment


          • #6
            Faina masina ,ce consum are pe benzina si cum se prezinta la sprint(trage suficient)?

            Comment


            • #7
              La sprint ma uimit personal si pe gaz si pe benzina.Consum real benzina Romania-Italia dus media de 8,4 doar eu sotia si 2 iepuri si aproximativ 100 kg bagaje.La intors am scos 9% tot 2 persoane 2 iepuri dar aproximativ 250 kg bagaje si oricum am tras mai tare de ea.Ungaria, Slovenia si Italia 130-140 Romania cat sa putut merge media undeva 80 la ora.Pe gaz consuma 10,5-11 folosita zilnic aproximativ 40 km media de viteza 100-110.Dupa mine isi arata toti 163 de cai.
              Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

              Comment


              • #8
                Foarte frumoasa,sa o stapanesti sanatos!!!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by andrei.tba View Post
                  Foarte frumoasa,sa o stapanesti sanatos!!!
                  Multumesc!
                  Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                  Comment


                  • #10
                    Astazi masina a primit un calculator baterie nou pe codul A2115406949 care ar face perechea cu alternatorul de 120 de amperi.Acum caut alternator sh de 150 sal ti de rezerva i set cu calculatorul.Totodata caut o donatoare cu distronic, senzori in cauciucuri, scaune cu memorie incalzite si ventilate.Daca vreunul din colegi detine scheme electrice sau stie ce modificari in plus trebuie sa mai aduc va astept cu sfaturi.Urmeaza sa ajunga arcurile noi pe spate zilele astea.
                    Attached Files
                    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                    Comment


                    • #11
                      Ai o baterie mica si una mare?

                      Comment


                      • #12
                        Da.Din ce stiu eu toate w211 si clasa r aceeasi ani de productie cu w211 care au sbc folosesc 2 baterii.Cea mare din porbagaj si una mica pentru sbc am inteles eu care se situeaza sub filtrul de habitaclu in stanga sub parbriz cum te uiti la masina.
                        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                        Comment


                        • #13
                          Cautand piste noi prin porbagaj am gasit o antena de gps dar nu pare originala.Ce rol ar putea avea?Era langa subwoofer in porbagaj.
                          Attached Files
                          Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                          Comment


                          • #14
                            Ieri masina a avut parte de putina atentie daca tot a trecut pragul celor 160000 km.In incercarea de a rezolva problema check engine-ului aprins mam apuca si am demontat can tot ce se poate pentru a avea acces la tuburile de vaccum respectiv epurator.Am schimbat si tubul de vaccum cd intra in clapeta de acceleratie, am curatat clapeta de acceleratie, am descoperit furtunul de la gpl care duce la injectorul 3 taiat deci pjerdea gaz urmeaza sa il schimb.In urma operatiunii masina raspunde mult mai bine la acceleratie.Stie cineva ce antigel merge la masina sst?Culoare si ce standard mb trebuie sa respecte?Urmeaza sa schimb tot antigelul si vreau sa stiu ce sa cumpar.
                            Attached Files
                            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                            Comment


                            • #15
                              In speranta ca anul asta vom vedea zapada am montat cauciucuri de iarna.Nokian made in Finland, am pastrat marima originala 245/45/17 si am cumparat tot model Xl.Am comandat si asteptam sa ajunga termostatul si antigelul totul OEM.Jantele sunt murdare si putin zgariate le vopsim in primavara.
                              Attached Files
                              Last edited by broscutza2001; 10-30-2015, 22:02 PM.
                              Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF