Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Salutare tuturor! Ma puteti sfatui, va rog, in privinta unui A-Class 160?!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare tuturor! Ma puteti sfatui, va rog, in privinta unui A-Class 160?!

    Salut!

    Doresc sa-mi cumpar un A-Class 160, poate chiar un A-Class 140, de partea lui fiind taxa mai mica! M-am gandit ca asta este singurul loc de unde pot afla informatii pretioase despre aceasta masina! Ca atare, va rog frumos, daca imi puteti oferi ceva sfaturi, le voi aprecia pe fiecare in parte! :-)

    Bugetul meu este de 2000euro max. Mi-ar fi placut, ce-i drept, sa-mi cumpar un Audi A2, insa, sunt cu mult mai scumpe! Asa ca, pentru inceput, as vrea sa-mi cumpar un A-Class 2002-2003, o masina care de altfel imi place foarte mult!

    Va multumesc anticipat!
    Last edited by Bert; 10-12-2015, 16:45 PM.

  • #2
    Salutare. E cam greu de discutat daca nu ai niste anunturi, poze, etc. ... Dintre un A140 si un A160 as merge pe un A160, pentru putere si un consum asemanator ca la A140 poate chiar mai mic. Dupa ce mi-am luat masina, am analizat si alte modele asemanatoare, Audi A2 si Mitubishi Colt, dar nu as da niciodata masina pe modelele mentionate anterior. In rest, toate masinile au probleme iar cand cumperi una sh, e o loterie daca nu faci o diagnoza si nu ai pe cineva care sa cunoasca cat de cat masina. Ca sa-ti faci o parere citeste forumul. In rest, multa bafta si te asteptam "in familie".
    Last edited by cezarkage; 10-12-2015, 17:14 PM.
    W168 or nothing!

    Comment


    • #3
      Multumesc mult pentru raspuns, Cezar! Am citit mai tot pe forum de ceva vreme, insa pana azi, nu am avut cont! :-) Si mie mi-ar placea tot A160! Am gasit cateva anunturi, dar abia in 2 saptamani voi ajunge in Ro. Uite, spre exemplu mi-a placut:

      Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.


      dar culoarea interiorului imi displace total! :-D

      Comment


      • #4
        intre timp am gasit si acest model! arata excelent! :-)

        Comment


        • #5
          Din experienta tin sa nu recomand aceasta masina pentru drumuri proaste, pline de gropi, denivelari.
          A mea are toate jantele indoite, este racaita bine pe sub (are si vreo 3-4 plasticuri rupte plus un tampon de cric pierdut), telescoapele n-au mai facut fata iar la denivelari din asfalt (valuri) mi se aprinde destul de des martorul pe bord (si pierd controlul).
          Ca masina de oras e geniala, mica si agila, usor de parcat, destul de incapatoare in interior.
          Desi nu imi place varianta de cauciucuri pe care le suporta masina asta (destul de joase) pot sa zic ca sunt foarte incantat de pozitionarea baii de ulei care pana acum nu s-a spart desi am dat destul de bine cu garda de sol de nenumarate ori.
          Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

          Comment


          • #6
            Salut!

            Multumesc pentru raspuns, Crb! As folosi masina 90% in oras, dar si un drum in afara tarii m-ar bucura! Stiu ca este putin mai joasa, spre deosebire de Audi A2. Ramane sa ma gandesc exact ce voi alege dintre A-Class 160 si Audi A2 1.4/1.6FSI. Ambele imi plac foarte mult, cu un plus pentru Audi la interior. M-ar ajuta mult parerile si sfaturile voastre in aceasta privinta!

            O zi buna!

            Comment


            • #7
              P.S. chiar imi doresc o masina decenta, de aceea m-am gandit sa mai adaug pe langa acei 2000euro, inca 1000-max.1500euro.

              Comment


              • #8
                Inca nu am mers cu Audi dar pot sa iti zic ca eu sunt incantat de interiorul A-ului meu. Este confortabil, mai spatios decat ai crede privindu-l din afara. Ca si inaltime, masina se apropie de inaltimea unui SUV. Eu am 1.80 si in multe masini am probleme cand stau pe bancheta din spate (ating cu capul de plafon). La asta nu a fost cazul. Chiar si cu scaunul soferului dat la maxim in spate tot ramane loc de picioare pentru pasagerul din spate.
                Cu bancheta rabatata din spate am reusit sa bag bicicleta mea (o cursiera) fara sa o dezmembrez deci sunt foarte mandru de acest aspect.

                Per total ca si interior sunt extrem de multumit de masina, mai multumit decat masina lu' taicameu, un Land Rover Freelander dn 2005. Singura nemultumire a mea (moft) e ca nu am trapa. Imi plac in mod special trapele de pe masina asta.
                Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

                Comment


                • #9
                  Merci, Crb! Ma ajuta mult orice detaliu despre masina! Stiu ca este spatioasa si ca oricand la nevoie o pot transforma intr-un minivan!Sper, cat de curand, sa le vad pe ambele, incat sa-mi fac o idee clara!

                  O zi faina!

                  Comment


                  • #10
                    A160, ar fi sfatul meu!
                    Bubele specifice le gasesti pe forum. Buna alegerea anului de fabricatie, in 2002 s-a renuntat la Ecu-ul cu debitmetrul incorporat.
                    Bafta in alegerea gargaritei!
                    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                    Comment


                    • #11
                      Salut Laur,

                      Merci pentru raspuns! Citisem pe forum ca modelele fabricate din 2002 ar fi cele mai ok! Acum, sper ca si taxa de inmatriculare sa fie decenta! Dar dupa cum am spus si mai sus, mi-ar placea sa vad ambele masini - A-Class si Audi A2! Am citit pe ceva forum-uri cum ca Audi ar fi mai fiabila si cu un consum mai mic, datorat caroseriei din aluminiu! Stiu problemele unei astfel de caroserii, in cazul unui accident, dar si caroseria A-Class e "renumita" pentru rugina, mai ales la usile din spate! Ramane de vazut pentru ca nu as vrea sa tin masina 10 ani! :-)
                      Seara buna!

                      Comment


                      • #12
                        Nu stiu ce sa zic despre rugina aia asa renumita la usile din spate. Eu am masina de 3 ani, am luat-o cu rugina sub vopsea (vopseaua umflata) si abia acum cateva saptamani din cauza unui mic accident a trebuit sa imi bag nasul si sa rezolv problema. Rugina era prezenta de mai bine de 3 ani (de cand am luat masina) si totusi era doar superficiala, nici nu a trebuit sa ma chinui prea mult sa scap de ea.
                        In schimb daca nu esti atent la portiunile de sub masina, nu te vad bine. Am vazut una la care puteai sa bagi mana prin jugul motor (suportul ala din fata al motorului). Primul lucru cand am luat-o a fost sa verific starea fierului de sub ea si la o saptamana dupa achizitie am curatat-o si i-am tras o vopsea noua.
                        Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

                        Comment


                        • #13
                          Am inteles! :-D Oricum, voi merge sa cumpar masina insotit de cineva care are service auto, deci, total pregatit! Apoi, imediat va fi supusa unor teste, iar daca totul va fi in regula, o voi cumpara!

                          Zi faina!
                          Last edited by Bert; 10-14-2015, 09:33 AM.

                          Comment


                          • #14
                            Inainte sa o cumperi pune-o neaparat pe un elevator si uita-te atent sub ea.
                            Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

                            Comment


                            • #15
                              Cu siguranta!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF