Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

MB Ghid Service & Mecanici

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Si eu am schimbat cateva piese la Vasile dar m-a cam ars la manopera si nu ma mai duc.La el STAR e ok (50 ron).

    Comment


    • #77
      Mie mi a zis ca imi trebuie alte injectoare ca ma costa 600 de Eu si cand incolo masina nu are nimic tot el s-a ``spart``

      Comment


      • #78
        Vad ca primisi mesajul.Da si mie mi se pare putin cam smecher,Sashatm zicea ca trebuie sa mai negociezi cu el la manopera.Eu nu ma duc sa fac ,tiganie' cu el ,mai bine nu ma mai duc decat la test.

        Comment


        • #79
          Da mersi pt ajutor,asa voi face si eu,ma voi duce decat la test.Tie cine ti-a schimbat uleiul in cutie?m-am hoatarat sa-l schimb si eu,imi agata putin in a I-a.

          Comment


          • #80
            Te duci la Mircea la reprezentanta iei 2 l ulei(cam 180 ron) si il schimbi.Eu l=am schimbat la colegul Sergiu cand mergi spre Mosnita pe partea dreapta inainte de cale ferata e o hala asa albastra.Doar ca mi-a pus ulei pana la nivel si acum trebuie sa mai scot 300 g din el.Vorbim sambata la intalnire.

            Comment


            • #81
              Vasile nu neaparat ca vrea "sa te faca " , atata tot ca el nu prea face reparatii ci doar inlocuiri ( la piese ma refer) . Probabil din comoditate !
              Indicat asa ar si fi sa facem cu totii .. daca ne permitem
              Salve !

              Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
              Toate ni se întâmplă tuturor , mai devreme sau mai târziu , dacă există timp suficient

              Comment


              • #82
                Pai nu am zis de reparatii ci de inlocuiri.Eu cu manopera am treaba (cam piperata),plus ca la flansele de la telescoape la mine mi-a zis un pret pe un producator si cand le-a pus era altul,dar nu m-am stresat ca erau cam aceeasi ca si calitate.

                Comment


                • #83
                  Originally posted by steradulescu View Post
                  Te duci la Mircea la reprezentanta iei 2 l ulei(cam 180 ron) si il schimbi.Eu l=am schimbat la colegul Sergiu cand mergi spre Mosnita pe partea dreapta inainte de cale ferata e o hala asa albastra.Doar ca mi-a pus ulei pana la nivel si acum trebuie sa mai scot 300 g din el.Vorbim sambata la intalnire.
                  Asa iti trebuie daca te-ai dus la service-ul ala.E slab de tot.

                  sigpic

                  "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                  Comment


                  • #84
                    Ne vedem sambata si vorbim.

                    Comment


                    • #85
                      Am un MB 190e 2.0 dn 1992, facut praf la injectie de un mecanic Sorin. Tipul a lucrat la reprez Mercedes candva, probabil l-au dat afara, in prezent lucreaza undeva la laborator la Politehnica la Mecanica si la un service probabil clandestin langa gara mica. Pe langa ca mi-a distrus injectia iremediabil, a trebuit sa cumpar alta, a mai stricat multe alte lucruri gen alarma, inchidere centralizata, etc. Feriti-va de acest tip, este un tzepar josnic.

                      Comment


                      • #86
                        Vi-l recomand pe Narcis din sacalaz

                        Comment


                        • #87
                          Stiti vre-un mecanic bun care sa fie capabil sa inlocuiasca un bloc motor cu tot ce presupune?

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by racataian View Post
                            Stiti vre-un mecanic bun care sa fie capabil sa inlocuiasca un bloc motor cu tot ce presupune?
                            Dragan de la Sanmartinul Sarbesc.Vb cu colegul http://www.clubmercedes.ro/member.php?u=15790

                            El il cunoaste foarte bine si are si nr lui de telefon.

                            sigpic

                            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                            Comment


                            • #89
                              Imi vijiie rulmentii la o cutie semiautomata de A Class 170 CDI.
                              Zgomotul dispare cind o las sa .....curga scoasa din viteze.
                              A mai schimbat cineva rulmenti la cutie de A class?
                              La ce mechanic?
                              Si cam cit l-a costat....avind in vedere ca trebuie dat jos motorul si cutia?

                              Comment


                              • #90
                                Am o intrebare pt. dvs. colegi de 10.000 de puncte.Detin un MB an 1991, 2.5 TD si din pacate cred ca am mari probleme la motor(garnitura de chiloasa) nu ma pricep la mecanica si as dori sa stiu un mecanic pt. acest tip de masina.Ma intereseaza un mecanic bun, care stie ce face. Va multumesc! si astept parerile voastre. Stima

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF