Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ajutor montare parbriz

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor montare parbriz

    Am urmatoarea problema: chederul de parbriz preistoric copt si plin de crapaturi si parbrizul spart.
    Am luat parbriz nou (saint-gobain) si cheder nou de w116 de pe ebay. La montaj a aparut o problema in sensul ca pur si simplu nu intra parbrizul la locul lui.cand il trageam pe dreapta iesea din stanga si invers. Pana la urma ne-am dat seama ca e prea lung chederul si il arunca afara.
    Baietii de la parbrize zic sa taiem din el 2-3-4 cm sau cat e nevoie sa stea fix pe parbriz si astfel sa nu mai sara la montaj. Problema e ca trebuie lipit unde se taie, dar cu ce? Am facut o proba pe un cheder oarecare cu niste adeziv Terroson, initial a tinut dar tot s-a desfacut lipitura.
    Daca are cineva vreo sugestie...

  • #2
    Eu zic sa mergi la baietii de la parbrize sa ii " cinstesti" pe ei si sa ti-l monteze ei.

    Comment


    • #3
      Salut,
      iti recomand SIKA Lock-2020.

      Comment


      • #4
        Salut ! .
        Ar trebui un mastic siliconic ; sa lipeasca si sa etanseze dar sa ramana elastic , adica rezistent la vibratii . Intra pe net .
        Succes ! .

        Comment


        • #5
          Sfatul meu este sa cauti un cheder potrivit ca dimensiune. Nu ai sa reusesti lipirea lui. O sa ai tot timpul probleme, ori se crapa siliconul pus, ori patrunde apa pe langa cheder sau mai grav, poti avea surpriza sa sara parbrizul de la locul lui. Chedereul are si proprietatea de a se strange pe geam si rama. Prin taierea lui chederul se relaxeaza si nu mai strange. Ce vrei tu sa faci eu zic ca este o solutie temporara pana gasest chederul potrivit.
          Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
          Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
          Onorez comenzi si in Bucuresti
          Tel. 0736375626 Marian

          Comment


          • #6
            Eu dupa ce am vazut prima data care e situația am mai luat un cheder si surpriza mare:nici asta nu e bun. Si am luat alta marca si de la alt vanzator. Probabil toate sunt turcisme si sunt fãcute la fel.
            cand se încerc sa il pun pe parbriz sta foarte larg, mai exact cade, nu se muleaza deloc. Am sa dau de curiozitate un mail la MB classic center sa vad daca se gãsește altfel de cheder înafara de cele care sunt si pe ebay. Daca nu il las pe ãla vechi chiar daca arata ca p€&&@.
            Deja am facut prea multe experimente si toate ma costa bani

            Comment


            • #7
              Originally posted by andrei_dent View Post
              Deja am facut prea multe experimente si toate ma costa bani
              Da. Asa e. Costa. Asa ca ia unul original, ca sa nu te coste si parbrizul.
              Vezi sa fie din acelasi an. In US gasesti usor daca ai part no. de la piesa de origine (manual de reparatii, in general) si nu doar pe ebay. Multe chestii de pe ebay sint made in china.
              Last edited by cgimec; 10-22-2014, 20:16 PM.

              Comment


              • #8
                Ma gandesc daca parbrizul este problema. Sa nu fie mai mic. Conteaza si 5 mm.
                Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                Onorez comenzi si in Bucuresti
                Tel. 0736375626 Marian

                Comment


                • #9
                  Originally posted by nora-marian View Post
                  Ma gandesc daca parbrizul este problema. Sa nu fie mai mic. Conteaza si 5 mm.
                  M-am gandit si eu la treaba asta. Tare am eu impresia ca la colturile de la baza sa fie putin in afara. Chiar si cu chederul ala vechi nu intra bine ornamentul. Deocamdata e ok, dar vreau sa ii pun nou, ar fi chiar aiurea toate chederele care nu se vad sunt noi si asta care il vezi prima dara cand te uiti la masina sa fie tot rupt si uscat.

                  Comment


                  • #10
                    Sa inteleg ca chederul vechi se potriveste. Ornamentul sta mai ciudat din cauza ca nu l-ai nimerit bine pe curbura sau nu a intrat bine pe canal. Daca chederul vechi se pupa cu parbrizul nou si montarea parbrizului pe masina este buna (mai putin ornamentul)inseamna ca parbrizul este bun. Incearca sa comanzi un cheder la reprezentanta si monteaza parbrizul cat mai este cald afara. Ai grija sa ungi cu ulei chederul cand montezi pe masina, nu vaselina.
                    Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                    Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                    Onorez comenzi si in Bucuresti
                    Tel. 0736375626 Marian

                    Comment


                    • #11
                      Da, cu chederul vechi intra bine parbrizul. Ornaamentele nu intra bine la colturi. Foarte posibil sa se mai fi deformat putin cat au stat depozitate. Am sa vorbesc cu cineva la reprezentanta sa vad ca zice.

                      Comment


                      • #12
                        Salutare Andrei, din pacate W116 e foarte pacatos cand vine vorba de chederul de la parbriz.

                        Unu la mana, ai nevoie de rabdare si tutun (in cantitati uriase) dar nu este imposibil. Vizioneaza clipul de mai jos si incearca sa urmezi pasii:



                        Link la clip: https://www.youtube.com/watch?v=v4hAT0aSIyM

                        Doi la mana, chederele aftermarket care se gasesc la momentul asta lasa mult de dorit dpdv calitate si mai ales cum (nu) se potrivesc. In plus, exista ceva indicii cum ca si cele Mercedes au probleme si nu se potrivesc cum trebuie. Am citit ca Mercedes ar fi schimbat producatorul de cauciucaraie de la care cumparau chederele si s-ar spune ca acum cumpara de la APA/URO Parts. Se zice ca daca gasesti stoc vechi de Mercedes ai cele mai mari sanse sa se potriveasca.

                        Eu nu am inca experienta personala in domeniu, dar anul asta sau cel tarziu primavara viitoare trebuie sa rezolv si eu cu chederul de la parbriz la masina mea din 77. Am sa incerc pe cont propriu, bineinteles ajutat de cel putin un amic, dar ma cam ingrozesc cand ma gandesc la ce ma asteapta.

                        Bafta! (in caz ca nu ai rezolvat pana acum)
                        Last edited by Karmann_20v; 08-11-2016, 02:56 AM.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF