Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

A Klasse 140/160 cat costa taxa de mediu ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by petricasebi View Post
    TAXA DE IMATRICULARE la un mortor de pe A 140 E IN FUNCTIE DE AN , prima inmatriculare 99- ai 350 euro, motorul de pe a140 e euro3 dar are noxe mai mari -171 g/km, la orice motor ai cumpara la 1600 cm3 taxa e fixa 640 euro , la motoarele euro 2 se tine cont doar de cilindree
    A140 are 170g CO2 / km si A160 172 g CO2 / km .
    Ma indoiesc ca la orice motor de 1.6 am taxa 640 euro !!

    Trimis de pe al meu V1_Viper folosind Tapatalk
    Toate ni se întâmplă tuturor , mai devreme sau mai târziu , dacă există timp suficient

    Comment


    • #17
      euro 2 atat e taxa la 1600 cm3

      Comment


      • #18
        salut
        taxa de inmatriculare difera de la caz la caz nu luati in seama decat relatarile celor care au trecut prin asa ceva.
        numai dupa ce faci RAR poti sti ceva sigur.
        eu am patit-o cu un a160 sept 2001 pe brief-uri scria clar euro4 172g iar RAR-ul agasit-o euro3. diferenta taxa de la 260 la 808 euro .

        Comment


        • #19
          Taxa la euro 4

          salut, intentionez sa cumpar pentru sora mea un mercedes a klase 1.4 sau 1.6 automat euro 4. la euro 4 e intr-adevar taxa mai mica de genul 400 de euro?

          multumesc

          Comment


          • #20
            Am achizitionat un a160 din 1999 iar la registru a iesit euro 3 si taxa a venit 2200 ron

            Comment


            • #21
              Originally posted by dany_sas View Post
              Am achizitionat un a160 din 1999 iar la registru a iesit euro 3 si taxa a venit 2200 ron

              Mie mi-a iesit aprox. 2550, deci esti norocos!
              proud owner of "Jeanette" - A160 W168, Elegance, 102 hp, anul 2000

              Comment


              • #22
                Salut, la mine la a140 din 2002 euro 4 am platit in decembrie anul trecut 250 euro.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by sees View Post
                  Mie mi-a iesit aprox. 2550, deci esti norocos!
                  Eu am cuparato din germania de la persoana fizica de acasa, am o cunostinta la RAR si a zis ca ii in stare foarte buna masina mai ales motorul, si mai am 7000km pana la service, singurul lucru care nu merge la masina nu este inluminat displeiul cu km, in res eu sunt foarte multumit de ea, am venit pe roti din germania

                  Comment


                  • #24
                    probabil te pot ajuta eu, de 2 saptamani am achizitionat a klasse a140 fabricatie aprilie '99 euro 3 si am platit taxa 443 euro(1974 ron),in total achizitie+rar+taxa+asigurare+rovinieta+numere= aproape 2000 euro, in afara de AC are tot, e un mini bolid, eu zic ca rupe fasu la multe masini din clasa ei.
                    sfat:
                    neaparat cutie manuala

                    Comment


                    • #25
                      La un A140 (an 1999), euro 3 cu 171g/km co2, am de plătit aproximativ 450€ (la fel mi-a dat si mie folosind calculatoarele ce se găsesc pe net)....cam mult dar asta este...poate se pot recupera cumva?!!

                      Comment


                      • #26
                        Bineinteles ca poti recupera taxa

                        Comment


                        • #27
                          A140 automat

                          Salut, azi am testat un Mercedes A140 scurt Automatic in Cluj

                          Schimba foarte bine, merge foarte bine, uzura e minima minima
                          Am fost la mecanic au ridicat-o pe elevator, totul ok, nu are scurgeri jocuri la roti, indoituri sasiu, lonjeroane nimic
                          La verificarea cu testerul a iesit ok, probleme minore, gen senzor termometru exterior
                          Pretul final dupa negociere e 2200 de euro, an 2000, taxa platita. repet fara AC
                          Atat ca a avut 3 proprietari inainte dar nu prea ai de unde alege sa fie si in stare buna, sa nu aiba nici taxa dmare, sa mearga bine motorul etc


                          voi ce parere aveti?

                          Comment


                          • #28
                            ideea e ca acum astept sa iasa de la finante hartia cu taxa daca a fost sau nu recuperata

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Nucu View Post
                              Salut, azi am testat un Mercedes A140 scurt Automatic in Cluj
                              etc
                              voi ce parere aveti?
                              Eu zic ca-i bine. Pe-a mea din 98, dar cu clima, trapa si 146K reali, nu vreau sa o dau sub 2500.

                              Iar daca a platit taxa trebuia sa aiba hartiile...
                              De ce mai stai acum dupa AF? Sau trebuie sa verifice inca o data?
                              Chiar imi place masinuta asta!

                              Comment


                              • #30
                                Din cate stiu AF din diferite judete nu se pupa intre ele. Un amic a avut o gramada de batai de cap cu o asemenea hartie emisa la CT cand a trebuit sa o inmatriculeze in B.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF