Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Amortizoare Sprinter, gaz sau ulei?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Monroe date jos de pe patrol dupa 200000km (bucse distruse) Pretul bucselor noi depaseste pretul amortizoarelor kyb(le am deja de 1 an si sunt ok)
    Attached Files
    Toate literele lipsa le-am mâncat de foame. Toate greselile le-am facut cu rea intentie!

    Comment


    • #17
      Originally posted by sebi11 View Post
      CUTIA era alb albastru nu eticheta! Sachs ca cele oem nu mai vezi decat ambalaje!(sau reclame)(nu pretul determina calitatea)
      Toate cutiile lor sunt in culorile Craiovei Maxima...
      Nu fac apologia chibritului, fiecare foloseste ce piese vrea.
      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

      Comment


      • #18
        Stie cineva ce diferenta este intre amortizoarele Sachs cod 115 906 si cele 115 907 HD (Heavy Duty), ambele avand aceeasi lungime (355mm)?

        Comment


        • #19
          ti-ai raspuns singur cele din urma sunt Hd adica intarite !!

          Comment


          • #20
            Da, dar mi se pare ciudat faptul ca sunt mai ieftine cele HD, plus ca mai scrie: "pentru vehicule de camping".

            Comment


            • #21
              Vreau sa schimb amortizoarele pe fata si am o nelamurire. In capul amortizorului este o singura flansa sau 2(baiatul de la magazinul de piese mi-a aratat 2 tipuri de flanse)? Rulment de sarcina are ?
              Masina este un sprinter 311 din 2005(903).
              Multumesc!

              Comment


              • #22
                Asa se pare ca sunt doua
                Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.

                Comment


                • #23
                  Asta inseamna ca cea de jos are rol de rulment, iar cea de sus de flansa. Eu am mers pe amortizoare bilstein, astea le putea aduce repede.
                  Multumesc!

                  Comment


                  • #24
                    Surpriza placuta, pot sa zic, a fost ca in ambalajul lemforder am gasit flanse oem cu steluta mercedes polizata. Am mai luat la un reno pe febi niste tampoane pentru esapament cu sigla stearsa si merg bine mersi de peste un an, in stiuatia in care tampoanele de la motor sunt uzate.

                    Comment


                    • #25
                      Da asa am patit si eu cu lemforeder si la termostate behr.E ceva smecherie de a lor.
                      Oricum la mine la mercedes aproape toate bucsile capete de bara ,bielete,pivoti vin pe lemforder.

                      Comment


                      • #26
                        Va salut. Se pare ca a venit timpul pt a inlocui suspensia fata la Sprinter-ul meu.
                        Se da un Sprinter 311,2005 cu arcurile schimbate de pe un 4,6t iarpe fata are arcul din fibra, din ce retin seria de pe el incepea cu 904.... Vreau sa schimb tot ce tine de suspensie fata, dar la amortizoare nu stiu ce sa aleg, pt ca vreau unele mai dure, de preferat totde 4,6t. Pe la magazinele auto..nu prea stiu aia despre ce e vorba...asa ca am nevoie de un cod, sau model de amortizor de 4,6t sau unul mai dur oricum.

                        Comment


                        • #27
                          Raspunsul il dau singur. Verificand vechea factura am gasit ca pe masina aveam Sachs 115906 pe fata, schimbate de mine, conform cu seria de sasiu. Dupa ceva cautari pe net, pt ca "baietii" de la magazinele de piese auto stiu doar sa faca comenzi la depozit, am ajuns la urmatoarea concluzie:
                          Dau exemplu de Sachs, pt ca asta am cautat. 115906 si 115907 hd sunt echiparea pt 3,5t cu lungimea tubului de 319,6mm 115904 si 115905hd sunt echiparea pt 4t cu lungimea tubului de 345mm si per total mai lung cu 20-30mm aprox.
                          Eu am ales 115905hd...desi e foarte discutabil de ce Sachs are 2modele, ce inseamna heavy duty, si alti producatori au un singur model.
                          Masina sta ceva mai sus de fata, este mai rigida dar nu topaie, si cum am schimbat pivoti,bucse,etc...montat bara stabilizatoare pe spate( se pare ca din fabrica nu a avut) s-a eliminat orice joc, si ruleaza impecabil.
                          Pret Sachs 115905 298lei

                          Comment


                          • #28
                            Din cate am descoperit, mai nou, modelele 311 si unle modele de caroserie mica si medie, vin din fabrica fara bara de torsiune pe spate..Probabil se considera ca nu e nevoie fata de cele cu caroserie lunga si xxl.
                            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                            Comment


                            • #29
                              Asa este Cristi a mea nu are bara de torsiune pe spate.Am cumparat si eu tot Sachs dar acilea la mine au fost 268 ron bucata.Am luat si flansele de la amortizoare 100 ron pe amortizor.Saptamana viitoare pot sa le montez si revin cu impresii.
                              Cineflorix trans srl

                              Comment


                              • #30
                                Salutare,nu stiu daca problema mea,in cazul in care este , se leaga de amortizoare dar citind astazi undeva in sectiunea A-Klasse ceva asemanator, zic sa intreb si eu...Am pe fata la masina, de cand am luat-o o scartaiala, mai spre pocnituri,daca reusesc eu bine sa ma exprim.Zgomotul, ca sa fiu mai exact, este ca atunci cand tii pedala de frana calcata,cu masina incarcata, si o slabesti uuusor de tot...In acel moment se aud acele pocnituri,daca stiti despre ce vb...Am luat masina asa si considerand ca asa tre sa fie etrierii la o masina automata, am zis ca nu e problema...Masina nu trage,nu uzeaza cauciucuri in cei 80 000 de km facuti,doar ca se aud aceste pocnituri.De specificat ca nu se aud tot timpul,am observat ca daca mergi intins si franezi usor, la plecare nu se aude, dar daca franezi pana la capat,putin mai tare,la plecarea de pe loc si pana ia masina demaraj se aude...
                                Intreb:e posibil sa fie din ceva flanse,rulmenti , de la amortizoare?Cum verific si cum scap de aceste zgomote?De unde altundeva ar putea fi?Saptamana viitoare am un "dat jos si curatat EGR" asa ca in limita timpului o sa tragem si de roti sa vedem ce ar putea fi...Posibil caseta directie?Nu smuceste,nu bate in volan,nu troncane altfel la trasul de volan,nimic deosebit doar acele trosnituri... Nu suspectez rotile, au mers pe doua masini fara probleme.. .Stima.
                                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF