Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum CLS ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by bigjackpot300 View Post
    )) doamne...Ce va dati toti cu parerea..Deci am 350 si imi consuma maxim 19 la orele de varf ... in rest imi consuma 14-15 ce sa spun depinde mult de ora ... iar limitarea e la 250 nu la 215 ...
    Asa am zis si eu , la mine limitarea o pot da si pe off , dar nu duce ea saraca atat.

    Comment


    • #17
      Am un CLS 350 de doi ani, am 40.000 km si nu am avut probleme tehnice cu el.
      Consumul real este: 17-18L% in zilele civilizate si la orele civilizate din timpul saptamanii;
      15-16L% sambata si duminica;
      19-20L% cad traficul este vraiste
      9.8 afara daca esti cuminte si nu te dai la ea adica 130-140 km/h
      10.8-11.8 daca ai tupeu si mergi peste 200km/h

      Cat priveste limitarile de viteza, masina este limitata electronic la 250km/h

      Comment


      • #18
        Apropo de comparatia cu BMW seria 5 de care vorbea cineva. Va spun ca aceste doua masini nu se pot compara.
        CLS este o masina foarte rapida si extrem de eleganta spre deosebire de BMW care este numai sportiva si atat. Eleganta nu, rafinament nu, fiabilitate indoelnica si tinuta de drum categoric inferioara CLS-ului care are centrul de greutate ma jos si un sistem de control al tractiunii superior ca reactie si eficienta in pastrarea traectoriei in curbe la viteza mare.
        Concluzia este ca, daca se doreste comparatie poate numai cu seria 6 de la BMW exclus cu seria 5.

        Comment


        • #19
          Nitro, la ultimul post esti cam offtopic...

          Topicul e despre consumul CLS-ului...si nu de un versus CLS-BMW 5-er.

          Omul doar vroia sa stie ce aduce in materie de consum un CLS benzinar fata de un BMW 530d. I-ai raspuns la obiect in primul post...al doilea e pe langa subiect.

          Comment


          • #20
            Am uitat sa fac o precizare cu privire la consumul urban.
            Tot ce am prezentat se refera la traficul din Bucuresti care este infernal.
            Asociatii mei au si ei tot CLS dar stau in alte orase mult mai relaxate din p.d.v. trafic si consumul lor este diferit cu mult aprox. 2-3 L% in minus.

            Comment


            • #21
              Cls 350
              consum pe autostrada 1500 KM cu viteza 180-200 kmh exact 11l%
              in oras(timisoara) -14-1,5 cand e mai liber, 15 pana la 17 cand e aglomerat rau...

              Comment


              • #22
                M272

                Conduc din 2005 un W164 cu motor M272 si cutia NAG2 7G-tronic. Are ceva kg si 4x4 in plus fata de CLS.
                Afara din oras pe distante mai mari de 200km este aproape imposibil sa depasesti 12l/100km. In orice regim si la orice viteza (al meu era si el limitat la 215km/h).In oras (Buc) cu greu ajungi la 17.
                Consumul mediu in oras (condus de sotie) este 13,5 si afara 10,5 - 11.
                Daca un M272+7G-tronic consuma mai mult, inseamna ori ca nu are cutia adaptata corect (au fost cateva recall-uri la MB pt NAG2) ori ca a ramas cu softurile de USA.

                Cine nu crede il invit la drive-test!
                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                www.mbretrofit.ro

                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by cl600 View Post
                  Conduc din 2005 un W164 cu motor M272 si cutia NAG2 7G-tronic. Are ceva kg si 4x4 in plus fata de CLS.
                  Afara din oras pe distante mai mari de 200km este aproape imposibil sa depasesti 12l/100km. In orice regim si la orice viteza (al meu era si el limitat la 215km/h).In oras (Buc) cu greu ajungi la 17.
                  Consumul mediu in oras (condus de sotie) este 13,5 si afara 10,5 - 11.
                  Daca un M272+7G-tronic consuma mai mult, inseamna ori ca nu are cutia adaptata corect (au fost cateva recall-uri la MB pt NAG2) ori ca a ramas cu softurile de USA.

                  Cine nu crede il invit la drive-test!
                  Poate pe computerul de bord iti arata atat ... dar consumul real nu va fi nici o data asa ... mai ales daca e vorba despre 3.5 benzina mercedes ml

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by spiky View Post
                    salut ! stiu ca pun o intrebare cam ciudata dar e important pt mine ! stiti cat consuma un cls 350 >? in oras mai exact in "bucurestii" !? eu conduc un bmw 530d sunt multumit de consum si de masina ! dar vreau sa o vand ! vreau sa trec pe mercedes ! si am auzit multe anomalii ! eu cred ca nu o sa consuma mai mult de 15-16% ! dar poate ma lamuritii voi ! ms ms mult!
                    Technical Data:

                    GeneralPerformanceTransmissionBrakesTiresDimension sWeightFuel Consumption


                    Cylinders: V6
                    Displacement: 3498 cm3
                    Power [KW(hp)/RPM]: 200(272)/6000
                    Torque: 258.2/2400-5000 lb-ft/RPM (350/2400-5000 Nm/RPM)
                    Fuel System: Multipoint Injection
                    Fuel: Petrol
                    CO² Emissions: 241 g/km


                    Top Speed: 155.3 mph (250 km/h)
                    Acceleration 0-62 Mph (0-100 Km/h): 7 s


                    Drive Type: Rear Wheel Drive
                    Gearbox: Automatic, 7 Speed


                    Front: Ventilated Discs
                    Rear: Ventilated Discs


                    Size: 245/45 R17


                    Length: 193.4 in (4912 mm)
                    Width: 73.7 in (1872 mm)
                    Height: 55.2 in (1402 mm)
                    Front/rear Track: 62.7/63.1 in (1593/1603 mm)
                    Wheelbase: 112.4 in (2855 mm)
                    Ground Clearance: -
                    Cargo Volume: 17.8 cuFT (504 L)
                    Cd: -


                    Unladen Weight: 3814 lbs (1730 kg)
                    Gross Weight Limit: 4840 lbs (2195 kg)


                    City: 16.4 mpg (14.3 L/100Km)
                    Highway: 30.2 mpg (7.8 L/100Km)
                    Combined: 23.3 mpg (10.1 L/100Km)

                    sigpic

                    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF