Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Manuale si programe folositoare pentru Mercedes

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by paul_p View Post
    Care ar fi echivalentul pentru Mercedes - online sau aplicatie de PC, a programului ETK de la BMW:
    http://www.realoem.com/bmw/select.do


    Ceva asemanator ii detali.ru si neoriginal.ru plin cu schite si coduri OEM!


    Un program serios ar fi EPC/WIS!
    Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

    W126 280SE
    W123 280CE
    W126 500SEC
    W220 500L

    'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

    Comment


    • Originally posted by _bella_ View Post
      Varianta din 2012 sa fie exclusiv pt XP e cam greu de crezut.
      Oricum am incercat si in compatibility mode si aceeasi problema.
      Am citit si instructiunile de instalare si le-am urmat intocmai.

      Mai sapam...
      Incearca fara compatibility mode si sa fie bifat la "run as administrator" . Trebuie sa fie dezactivat si antivirusul (nu este obligatoriu, dar unele precum Kaspersky blocheaza anumite procese ale instalatiei, asa a fost in cazul meu). Am avut tot o eroare legata de registrii si asa am trecut peste. Eu personal as dezinstala tot ce a fost instalat pana acum din WIS cu un uninstaller complet (cum e REVO), pentru ca acesta sterge si registrii si procesele, tot... Apoi as da un restart iar la instalare ar trebui sa mearga cum am scris mai sus. Succes!

      Eu am instalat varianta 2008.10 pe Windows 8 64 bit.

      Originally posted by Siegfried View Post
      Din ce stiu eu, Mercedes nu ofera un asemnea site iar ca sa ai acces la acest tip de date si probabil ceva in plus iti trebuie un cont la ei care se adreseaza profesionistilor, cred ca sunt colegi care au asa ceva si ti-ar putea da mai multe detalii.
      Nu era acesta site-ul: http://epc.startekinfo.com/epc/welcome.jsp ? (si parca cei din USA primeau cont gratuit la achizitonarea masinii)
      Last edited by vladi_ivans; 07-22-2013, 18:12 PM.
      Oo==oO

      Comment


      • Buna dimineata,caut cu inversunare un manual de reparatie w211,am cautat dar nu am avut succes,va rog daca ma puteti ajuta asa cum o faceti de fiecare data,multumesc frumos

        Comment


        • Pentru Mercedes-urile mai noi , slaba speranta sa gasesti manual "free" de reparatii si mentenanta acreditare service . Poate contra cost , pe net .

          Scrie totusi , anul de fabricatie , diesel , benzinar , capacitate motor , etc , etc . !

          Mi-a placut faza , "caut cu inversunare".... . Asa ar trebui sa procedeze toti cei care sunt mandrii posesori de Mercedes .

          Iti doresc succes ! .

          Comment


          • Originally posted by euhxt View Post
            Buna dimineata,caut cu inversunare un manual de reparatie w211,am cautat dar nu am avut succes,va rog daca ma puteti ajuta asa cum o faceti de fiecare data,multumesc frumos
            Asta nu te ajuta?

            Comment


            • Postat Ă®n original de kriket Vezi post
              Mercedes-Benz WIS/ASRA Net G/01/2012 este un program ce contine toate manualele de reparatii de la toate modelele mercedes inclusiv autoutilitare.

              Il gasiti pe filelist in Cars.Service.Software.Pack.08 si ocupa in jur de 12 Giga.
              L-am descarcat si va spus ca nu m-am descurcat sa il instalez. Mai trebe instalat ceva inainte?

              Daca doriti si puteti va rog sa imi spuneti care sunt pasii de instalare.

              Va multumesc.
              Drumuri bune, ganduri si mai bune!

              Comment


              • un manual pentru un w202 c250 D/TD sau orice diesel m ar interesa

                Comment


                • Originally posted by user mb View Post
                  un manual pentru un w202 c250 D/TD sau orice diesel m ar interesa
                  Respectă regulile de postare!

                  https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                  Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                  Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                  Comment


                  • Manual service Sprinter

                    Are cineva un manual de service pentru Sprinter 903 (2000-2006)?

                    Comment


                    • carte reparatii service w 124 an 1991

                      Buna ziua. sunt relativ nou pe forum si m-am lovit de cateva probleme la w124 din'91 pe care-l detin. nu gasesc manualul de service al MB w124 pentru descarcare. m-ar interesa sa vad de exemplu care siguranta respunde de diferite functii. mai am si ceva cabluri care imi atarna si ma deranjeaza. imi arde sigurantele clar am un scurt undeva si vrau sa stiu sa gasesc unde.nu-mi place sa pipai sau sa dau cu "poate". la motor cred ca la pompa de compresor se aude un sunet parca ar freca un lant as desface dar vreau sa stiu ce e inauntru sa numi sare vrun arc si sa nu stiu ce e si de unde. daca se poate sa-mi trimiteti o carte de reparatii unde as-i putea gasi aceste raspunsuri va dau un email yo5pat@yahoo.com. va multumesc anticipat

                      Comment


                      • buna seara !

                        Originally posted by Aris 600 SEL View Post
                        Pentru W140 este site cu manualul de service? Eu am deja manualul proprietarului.
                        il mai aveti ?

                        Comment


                        • Service manual W124 :

                          Comment


                          • Haynes the Book .

                            Specificatii tehnice Mercedes pdf .

                            Comment


                            • Buna ziua,
                              Sunt relativ nou pe forum, si caut pentru masina mea: MB W124 an 1991 motorizare 2.5 TD 93KW un manual Haynes. As fi recunoscator daca m-ar putea ajuta cineva.email crazyeugen22@yahoo.com
                              Stima

                              Comment


                              • Mercedes W124 Sedan



                                crazyeugen22

                                Daca postul # 132 nu te ajuta cu nimic ( OM 602 ) , atunci nu-ti ramane decat sa cumperi cartea :

                                workshop car manuals,repair books,information,australia,integracar Item Details page. workshop manuals,car manuals, car repair books, car information for australia

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF