Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service-uri

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Am mai gasit service-uri care mai fac si treaba, dar foarte greu.

    Comment


    • #17
      Nu toti prefera sa se murdareasca pe maini si haine, nu toti detin sau pot cumpara scule de minim 5000 de ron pt a acoperii eventualele reparatii.Putini sunt cei care detin testere si au cunostinte in a le utiliza corect.Si nu in ultimul rand o rampa/elevator+spatiu si timp+cheie dinamometrica si tabelul de strangere pt agregat ca sa iasa treaba calumea.Cunosc mecanici forte buni dar foarte plictisiti, mecanici pe langa subiect gasesti in 80% din service-uri.In orice service gasesti cate unu.Cum o dai, cum o sucesti ajungi la service.

      Comment


      • #18
        Sa va dau un exemplu.Se pune x si y sa schimbe bucsele basculei inferioare.Nu au presa si inventeaza una cat sa ii ajute.Schimba bucsile dar nu stiu ca la montare bascula trebuie sa fie la orizontala si nici nu stiu cu ce forta trebuiesc stranse suruburile.Dupa un an de utilizare(sau si mai putin) se pun si fac de ras firma producatoare a bucsilor pt slaba calitate.Nici in service nu se respecta forta de strangere dar acasa va spun sigur ca nu le respectati.Bafta.

        Comment


        • #19
          Sa imi spuneti si mie cand gasiti un service in Constanta ce face geometria directiei cap-coada niciodata nu se va intampla asta.
          Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
          https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

          Comment


          • #20
            Cu geometria la directie e mai greu. Multi fac si foarte putini se pricep.

            Comment


            • #21
              Inseamna ca ai idee unde sunt acei putini.Ia insira-i aici!
              Intreba ieri colegul cu w126 de cineva priceput si nu am stiut sa ii raspund.
              Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
              https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

              Comment


              • #22
                Daca gasesc vreun service bun, pot sa postez, dar dupe se zice ca fac reclama.

                Comment


                • #23
                  Tinand cont ca este o problema comuna a celor din Constanta, stai linistit, cu siguranta toti sunt de acord.
                  Pe mine ma intereseaza strict pe geometrie, ca restul nu le fac la service.
                  Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                  https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                  Comment


                  • #24
                    Daca cumva masina a suferit vreo lovitura puternica, mai intii se face geometria pe bank la longeroane, stilpi (diagonale longeroane si osii) asta ar fii un bank - presa. Asta se gaseste intr-un service supradotat de tinichigerie, dar inca nu am auzit sa existe in constanta asa ceva, inca. ( vazusem undeva pe net scula asta dar nu mai stiu unde/ as fi dat un link sa vedeti)

                    Asa ca degeaba se face directia daca masina ar avea probleme de genul mai sus.

                    Comment


                    • #25
                      Salut.
                      Revigorez un pic subiectul :-) , s-a schimbat ceva in ultimii doi ani?
                      Am nevoie de un service si mecanic bun.
                      La Tiriac Auto unde am fost pina acum au inceput sa dea rateuri.
                      Calitatea reparatiilor si mai ales a reviziilor lasa (din ce in ce mai mult) de dorit...
                      Va rog o sugestie, multumesc.

                      P.S."Mercedes-cdi" aveti un mesaj privat de la mine.

                      Comment


                      • #26
                        Testat si Autoklass Constanta.

                        Am o bataie ca o vibratie la gropi si denivelari mici de vreo cateva luni la roata stanga fata.
                        Incerc sa remediez problema, chiar daca nu pare a fi grava (deci se aude cand si cand , doar la denivelari mici), pe principiul preventiei, dupa ce mi-au schimbat aia de la Tiriac bratul, un pivot, un suport de motor, bieleta si tot nu au rezolvat nimic, imi bag picioarele si plec la astia.
                        Am cazut din lac in put...imi schimba si astia un alt pivot si o bucsa...problema ramane.
                        In concluzie, am decis ca la urmatorul concediu sa imi iau frumos bagajelul, familia si sa o repar in Germania.
                        M-am saturat de neghiobii si ciobanii (cu tot respectul pentru ciobanii crescatori de oi) de la noi, mecanici pe dibuite.
                        Cu ceva ani in urma, un prieten cu un seria 5 si-a gasit rezolvarea doar ajungand la o reprezentanta BMW in Munich.
                        Concluzie de Stan patitul: Doua mari service-uri cu pretentii sunt o adunatura de incompetenti, rusine!!!

                        Comment


                        • #27
                          Buna ziua,
                          Caut si eu un service bun (multi-marca sau orice) ptr un w204 ca sa schimb tamponul de la cutie.Am cumparat fara sa ma gandesc ca va fi o problema dinainte piesa si acum cei de la autoklass imi zic ca nu pot sa schimbe cu piesa mea si nu are sens sa platesc piesa din nou.Adica,in general,eu ma pot duce la orice service,dar as vrea totusi sa ma duc undeva unde au mai facut cineva operatiunea asta pe modelul meu pt ca nu am chef sa faca lumea scoala pe masina mea.
                          Ma gandesc ca nu e nici ceva prea complicat pt ca cei de la autoklass mi-au zis ca operatiunea ar costa in jur de 100-150lei max.

                          Multumesc anticipat.

                          P.S. : Am observat ca nu s-a mai postat de aprox 2 ani,daca nu este la locul lui mesajul meu poate fi sters.

                          Comment


                          • #28
                            Schimb eu daca vrei.
                            Originally posted by turkmeister View Post
                            Buna ziua,
                            Caut si eu un service bun (multi-marca sau orice) ptr un w204 ca sa schimb tamponul de la cutie.Am cumparat fara sa ma gandesc ca va fi o problema dinainte piesa si acum cei de la autoklass imi zic ca nu pot sa schimbe cu piesa mea si nu are sens sa platesc piesa din nou.Adica,in general,eu ma pot duce la orice service,dar as vrea totusi sa ma duc undeva unde au mai facut cineva operatiunea asta pe modelul meu pt ca nu am chef sa faca lumea scoala pe masina mea.
                            Ma gandesc ca nu e nici ceva prea complicat pt ca cei de la autoklass mi-au zis ca operatiunea ar costa in jur de 100-150lei max.

                            Multumesc anticipat.

                            P.S. : Am observat ca nu s-a mai postat de aprox 2 ani,daca nu este la locul lui mesajul meu poate fi sters.

                            Comment


                            • #29
                              Buna ziua,
                              Caut un service bun pentru o diagnoza/verificare/constatare completa a funcționarii motorului am un sunet ciudat la motor, suspectez o rola/fulie, servo parca nu mai merge la fel (merge un pic mai prost).
                              Mercedes B200 w245, 140 cp
                              Îmi poate recomanda cineva în service în CT?
                              Mulțumesc.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF