Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Dimensiuni roti w211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by cristi_fulger View Post
    Se aseaza fara probleme. Pune cu incredere.
    Mersi, mâine comand. Apropo, de iarnă pun Nokian, sunt bune!

    Comment


    • #17
      Da sunt ok.

      Comment


      • #18
        Nokian sunt cele mai bune pentru iarna! Asa stiu si eu.

        Comment


        • #19
          Originally posted by Andreiu' View Post
          Nu le-am luat inca, deoarece am ramas fara bani, dar chiar azi ma uitam la ele si chiar mi le doresc mult. Sper sa fac rost de bani sa mi le iau Apropo de asta am vazut ca tu ai pachet AMG pe masina, tu le-ai pus sau asa ai cumparat masina?
          Asa am luat masina, e din fabrica .... scuze de intarzierea raspunsului ...

          Claudiu

          Comment


          • #20
            Dimensiuni roti W211 limuzina

            Comment


            • #21
              Pe al meu w211 2.2 cdi am de vara 245-35 r19 fata spate si nu am probleme,se simt gropile un pic mai tare da in rest e super ok mai ales in curbe

              Comment


              • #22
                Originally posted by Andreiu' View Post
                Dragi colegi, incet incet iarna cred ca o sa-si piarda din putere si din aceasta cauza vreau sa-mi schimb si eu rotile la masina cu ceva mai mare. Momentan am pe masina jantele de Avantgarde model 2005 pe 16, dar vreau sa-mi iau rotile acestea http://www.okazii.ro/catalog/5185469...s.html#galerie , dar acum nu stiu daca se potrivesc, deoarece jantele aceasta sunt de pe S-ul nou, facelift, si ma gandeam sa nu am probleme cu latimea lor in fata, ca pe spate nu cred ca ar fi o problema. Astept sugestii si sa-mi sspuneti si ce prezoane imi cam trebuiesc pentru jantele astea. Merci tare mult
                Am eu de vanzare un set de roti OZ cu emblema originala, 245/40/18, au fost pe E/2003, am si prezoanele originale.
                Daca te intereseaza da-mi un pm, iti trimit poze si discutam de pret.

                Comment


                • #23
                  pe E classe w211 cel mai bine se potriveste (pentru jante de vara), 245/40 R18, la fel toate 4,....asa mi-am pus si eu pe al meu, 19 e prea mult pentru gropile din Romania.De preferat sa fie aceiasi inaltime si aceiasi latime pe toate 4 rotile.Asa am fost sfatuit de cineva care are o gramada de mercedesuri, are vulcanizare..Asta de dimensiunea ideala pentru E classe....De exemplu pentru CLS se pune 245/40 pe fata si 265/35 pe spate inaltimea atunci o sa fie relativ aceiasi, dar este vorba de CLS, care este sport.....
                  Sper ca v-am putut ajuta cu sfatul meu
                  Respect

                  Comment


                  • #24
                    Multe gasiti in manualul de utilizare dar nu cred ca il aveti toti sau nu ajungeti sa va uitati pe el pana la capat...
                    Attached Files

                    Comment


                    • #25
                      In manual nu o sa-ti dea niciodata pe E classe R18 sau R19, maxim R17 o sa-ti dea

                      Comment


                      • #26
                        probabil ca la sportpaket poate sa-ti dea R18

                        Comment


                        • #27
                          am si eu o intrebare pls...daca ma poate ajuta cineva.... pana acum am avut pe masina pe fata 245 40 r18 si pe spate 275 35 r18 ..... am un e class w211 270 cdi. Acum dintr-o intamplare am posibilitatea sa pun pe fata 245 45 r18 si pe spate 275 40 r18. Sunt tare curios daca imi va afecta masina negativ si in ce cum. Pot spune ca am jante de cls amg si cu cauciucurile cu dimensiunile care le aveam pana acum era foarte stabila masina , un pic cam rigida la gropi dar .... ok . nu stiu ce sa fac daca are rost sa pun noile cauciucuri sau nu

                          Comment


                          • #28
                            Intentionez sa montez roti de 19' pe un e220 w211 si as dori sa stiu daca pentru asta va trebui sa o mai cobor din suspensii sau merge fara alte modificari. Masina nu circula in romania si in majoritatea timpului ruleaza pe autostrada, deci nu imi fac probleme de gropi, doar ca nu vreau sa fie prea inaltata si sa arate caraghios. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

                            Comment


                            • #29
                              w211

                              Buna , sunt posesor a unui w211 e220 cdi automat din 2003, si am o nelamurire in privinta jantelor si a anvelopelor : am gasit 4 jante barracuda tzunamee pe 19 inch dintre care 2 jante au 5*112 , si 2 au 5*100 , dimensiunea butucului e de 73 mm la jante si am vazut ca dimensiunea butucului e de 66 mm la w211, cum as putea sa montez jantele si ce anvelope ar fi recomandate pentru dimensiunea asta , multumesc anticipat

                              Comment


                              • #30
                                Buna ziua !



                                5x100 nu vei putea monta vreodata pe vreun Mercedes decat daca-ti cumperi/faci flanse cu cerc de prezoane convertit de la 5x112 la 5x100. Pe de alta parte, jante de 19" nu sunt omologate pe nici un tip de W211. Cea mai extrema dimensiune este 245/40R18 pe fata si 265/35R18 pe spate. Fata accepta jante 8x18 ET30 sau 8.5x18 ET38, iar spatele 9x18 ET39.


                                Dimensiuni anvelope la W211 limo.pdf





                                Legat de diametrul butucului, exista ceva ce se cheama "inele de centrare", de obicei de plastic si mai rar de aluminiu. Si exista de nenumarate dimensiuni. Ce-ti trebuie tie costa cat doua pachete de tigari:









                                Dragos

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF