Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Dimensiuni roti A-KLASSE

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dimensiuni roti A-KLASSE

    Din cate am cautat eu pe aici ,nu am vazut pe undeva sa se vorbeasca despre jante,roti,ce dimensiuni aveti pe A-Klasse-urile voastre??
    Va intreb deoarece eu akum am 195/55 R15 si as vrea sa imi cumpar niste jante R16 ,de asta intreb nu stiu exact daca imi intra. As vrea sa imi spuna cine stie dimensiunile exacte ale rotilor (distanta intre prezoane,ET-ul parca ,sincer nu ma prea pricep)

  • #2
    Salutam! La Mercedes totul despre..., tutoriale, gaseai un link cu ceea ce te interesa. Este ultima postare. Iata link-ul respectiv:
    Comprehensive wheel fitting chart and guide for Mercedes. Information on tyre and wheel sizes, offsets and PCDs. Find out which wheels will fit your vehicle

    Numai bine si sanatate maxima!
    Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

    Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

    Comment


    • #3
      Salutare!Iti intra fara probleme eu am un A170CDI din 2000 modelu cu 66 kw si am pe el jante pe 17 cu 205/45 ,si cred ca intra si 215 inca n-am incercat.Nu am probleme deloc,doar ca e clar ca-mi strica mai repede articulatia.

      Comment


      • #4
        Saluti eu am W169 din 2005 si a venit cu jenti de fabrica de aliaj pe 16, cauciucuri continental 195/55/16

        Comment


        • #5
          Originally posted by RemusF View Post
          Saluti eu am W169 din 2005 si a venit cu jenti de fabrica de aliaj pe 16, cauciucuri continental 195/55/16
          Scrie in Certificatul de Inmatriculare ce dimensiuni poti folosi legal la masina
          A Class (W/C169)

          15x6 44 185/65R15 Mercedes-Benz
          16x6 46 195/55R16 Mercedes-Benz
          17x7 54 215/45R17 Mercedes-Benz
          19x7.5 215/35R19 Mercedes-Benz

          Comment


          • #6
            Cat de curand trebuie sa schimb si eu cauciucurile,pe masina am 195 50 R15,in carte scrie la cele de vara 2 tipuri,cel mai de sus si 205 45 R16,acum intreb si eu pe cei mai experimentati care ar fi avantajul celei din urma,e mai lata,aderenta mai buna,dar poate influienta si viteza?iar o nelamurire,trebuie sa schimb jantele sau se pot pune pe acceasi.

            Comment


            • #7
              Depinde ce latime ai adica ce "j" eu acum am trecut pe fatza 7.5 j 215/40/16 si 9j pe spate tot 215/40/16 dar cu cauciuc intins ,sunt foarte late se simte foarte foarte putin la demaraj dar stabilitate maxima e lipita,apropo pe fata et 35 pe spate et 15 jante brock b1 cu buza

              Comment


              • #8
                Sunt proaspat posesor de A class 160 avangard si vreu sa stiu daca pot pune jante pe 15 cu buza cu et 25 toate,echipate cu anvelope 215/45/15 (depasesc aripa fata/spate,ating)

                Comment


                • #9
                  Et 45 te sfatuiesc, altfel ies mult in afara cu et 25.
                  Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                  Comment


                  • #10
                    Asa este, cu 2cm iesite in afara, sigur iti atinge.

                    Sent from my ST18i using Tapatalk

                    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                    Comment


                    • #11
                      Merci pt. informatie,dar ma intreb cum se descurca oare colegul Marius cu et 15 pe spate si et 35 pe fata.Poate ne poate lamurii.

                      Comment


                      • #12
                        Stie cineva dimensiune prezoanelor pentru jenti de tabla?
                        Ma bate gandul sa-mi iau jenti de tabla pentru cauciucurile de iarna si n-am prezoane nici macar la rezerva.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by ftraian View Post
                          Stie cineva dimensiune prezoanelor pentru jenti de tabla?
                          Ma bate gandul sa-mi iau jenti de tabla pentru cauciucurile de iarna si n-am prezoane nici macar la rezerva.
                          Sunt scurte filetul undeva la 20-25 mm dar revin spre seara cu dimensiuni exacte ca acum sunt la munca si nu pot sa le masor (asta daca nu vine vreun coleg cu informatia inaintea mea).
                          Nu face aceeasi gresala de doua ori, cand sunt atatea greseli noi pe care le poti face.

                          Comment


                          • #14
                            salut ,

                            Pt w168 , pot pune cauciucuri 195/55/R16 in loc de195/50/R16 cum e la carte, afecteaza in vreun fel abs, esp?

                            Intreb deoarece 195/50/R16 sunt foarte rare , de sh vorbesc

                            Comment


                            • #15
                              Cauciucurile /55 o sa aiba diametrul mai mare. Nu ai voie sa le montezi. Afecteaza raportul de transmisie si stabilitatea.
                              Practic cred ca se pot pune cu conditia sa fii mai atent la curbe si la controalele politiei/RAR/ITP.
                              In schimb se pot monta si 185/55 pentru iarna. Apropo, la mine toate sunt pe R15, banuiesc ca ai gresit.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF