Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce tip de ulei pot folosi?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce tip de ulei pot folosi?

    sallutari, am si eu o intrebare! am un tip de ulei daca poate cineva sa-mi spuna daca se poate folosii la MB 160 an 2000? tipul de ulei este TOTAL QUARTZ 9000 5W40 . va multumesc

  • #2
    Merge poti face schimbul la motorul tau

    Comment


    • #3
      Uleiul TOTAL QUARTZ 9000 5W40 este compatibil si pentru A160 iata caracteristicile lui ;

      Ulei multigrad cu tehnologie sintetica, dezvoltat sa satisfaca cele mai exigente cerinte ale motoarelor diesel si pe benzina. Total Quartz 9000 este potrivit, in mod special, motoarelor turbo, multi-valva si cu injectie directa. Poate fi folosit in cele mai severe conditii de operare (trafic de oras foarte aglomerat), in orice anotimp. Perfect adaptat vehicolelor echipate cu catalizator si ce folosesc benzina fara plumb sau GPL
      Pentru A160 ai nevoie de 4.5L

      Comment


      • #4
        va multumesc pt. informatiile date!

        Comment


        • #5
          Salut!

          Ce spuneti de Motul 5W40. As vrea sa-i fac schimbul si ma gandeam sa-i pun si un tratament de motor DURALUBE sau Metabond.
          A incercat cineva acest tratament? Voi ce recomandati dintre cele 2?
          Am vazut intr-un catalog la Castrol ca prima recomandare este 5W30 dar ma gandesc sa nu-l manance tinand cont ca motorul este destul de rulat.
          Ce ulei recomandati pentru un mercedes A 160?

          Alex

          Comment


          • #6
            Eu folosesc mobil 10-w40 si iarna si vara.a mea are 154mii km(in bord, ca restul nu stiu) si nu ciupeste deloc.Sunt la al doilea schimb tinand cont ca o am de la 139mii.Eu fac schimbul sub 10mii.
            Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
            https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

            Comment


            • #7
              Salut!
              Am schimbat uleiul si toate filtrele, inclusiv cel de benzina. Ulei am folosit Castrol 5W40 norma 505.00, stie cineva daca aceasta norma a uleiului este buna pentru motorul meu?
              Am observat, cand motorul este cald tachetii se aud destul de tare, cel putin asa mi se pare mie. Ar fi recomandat sa-i pun un aditiv de ulei?.. gen Metabond/Duralube?
              Consumul a iesit destul de mare, cu 42l am facut 370 KM din care 150 extraurban dar cei drept cu 5 persoane, mi se pare cam mare.
              La rece se aude un suierat, nu deranjant si doar daca stai afara, cred ca vine de la role.
              Masina are 190.000 Km, nu stiu exact daca distributia ar trebui schimbata. Ma poate ajuta cineva cu un cost estimativ pentru schimbarea distributiei?..piese+manopera.
              Si poate imi recomanda cineva un mecanic bun in TM unde sa-i fac o diacnoza.

              Mersi,

              Comment


              • #8
                Norma 505.00 parca este pentru motoarele VW(daca nu ma insel)
                Pentru MB este 229.1 sau 229.0
                Eu iti recomand pentru uzura motorului tau un 10w40 (chiar daca primul numar reprezinta vascozitatea la rece).
                Eu folosesc Mobil 1 Super 2000 10w-40, pe bidon este trecuta si recomandarea mercedes MB 229.1 / 0
                Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                Comment


                • #9
                  5W inseamna doar ca e suficient de fluid chiar si la -30 de grade,iar 10W la -25 grade.Atat si nimic mai mult. A doua cifra arata comportarea la cald. 30 e un ulei mai subtire la cald decat cel marcat 40.Daca e permis de motor conform constructorului,cel cu 30 face o oarecare economie de combustibil,dar se si consuma ceva mai mult la aceeasi stare a motorului.Calitatile de ungere propriuzise sunt marcate in clasificarea americana A.P.I.,cea europeana ACEA si in specificatiile fabricantului automobilului,in cazul de fatza MB. Flavius1987 spunea mai sus de MB229.1.Asa ca poate fi folosit orice ulei care corespunde specificatiilor din cartea masinii.Si nu neaparat cel mai scump!

                  Comment


                  • #10
                    Salutare !
                    Eu am folosit Castrol SLX Profesional 5W 40 sintetic . Masina avea 156000 km cand am facut schimbul si nu a consumat deloc dupa 6000 km. Acestea sunt caracteristicile : Vascozitate: SAE 5W-40
                    Performante: API SL/CF, ACEA A3/B3/B4
                    Aprobari: BMW LL98,VW 502.00/505.00,MB 229.3,Porsche
                    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                    Comment


                    • #11
                      Salutare..am si eu un mercedes benz A 140 ce tip de ulei pot folosi si cam cat m ar costa un schimb de ulei? pot sa bag si alt tip de ulei fata de cel original?
                      Last edited by mircea600sel; 03-12-2011, 14:09 PM.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Mihaimihai View Post
                        Salutare..am si eu un mercedes benz A 140 ce tip de ulei pot folosi si cam cat m ar costa un schimb de ulei? pot sa bag si alt tip de ulei fata de cel original?
                        Salut!
                        Poti folosi orice tip de ulei recomandat Mercedes, pe bidonul de ulei ai sa gasesti printre alte recomandari si MB 229. Clasa de vascozitate o stabilesti in functie de uzura motorului, nr de kilometrii .. etc. La Mercedes A Class ai nevoie de 5l de ulei, in motor intra 4,5l . Nu uita sa schimbi si filtrul de ulei. O zi buna !
                        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                        Comment


                        • #13
                          vreau o parere...rog

                          scurt... ulei motor MB A170 CDI ESP din 1999...198.000 km...
                          DE CARE...?

                          Comment


                          • #14
                            Eu am primit aceeasi recomandare la un sprinter 315cdi cu filtru de particule: sa pun doar ulei 5w40.Din cate am inteles la un anumit numar de km picura pe filtru un pic de ulei si de aceea un 10w40 e prea vascos.

                            Comment


                            • #15
                              Nu are cum sa fie prea vascos.Amandoua au la cald vascozitatea din clasa 40,deci practic aceeasi vascozitate.La rece nu mai conteaza acum daca e 5W sau 10W pentru ca nu mai e ger de -20...-30 de grade.Am spus mai sus ca 5W e utilizabil sigur pana la -30 grade,iar 10W la -25.Eu la 311 CDI am folosit si iarna 15W40 fara probleme desi un 15W e sigur doar pana la -18 grade.E drept ca la drumuri scurte mareste intr-o masura consumul de combustibil din cauza vascozitatii mai mari la rece decat 5W sau 10W.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF