Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Lampa iluminare din usa W126

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by mer_se280 View Post
    Au sosit lampile din usi
    MARE BOIER ! 4 ti-ai luat ???
    Lord W126 500SE -> 2.5D
    Lady W123 230C -> 240D
    W124 -> 200D
    W208 CLK200 -> 2.0

    W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
    Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
    Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

    Comment


    • #47
      Pai nu are 4 usi ?

      Comment


      • #48
        Originally posted by tumar View Post
        Vei avea ceva de lucru. Spor la treaba!
        In legatura cu cele rosii, lasa-le asa, ele oricum se vad puternic daca bate lumina pe ele. Sunt"ochi de pisica".
        Da am avut de lucru cu ele adica o zi intreaga. Deja sunt montate lampile...arata beetoon . Nu am regretat ca le-am cumparat. In privinta ochiilor de pisica: sunt deja pregatite adica am reusit sa montez LED-uri rosii pe ele dar nu am mai avut timp sa le montez si pe acelea. Am probat-o si arata bine iluminate. Maine revin cu detalii si poze.
        Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

        W126 280SE
        W123 280CE
        W126 500SEC
        W220 500L

        'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

        Comment


        • #49
          Originally posted by mer_se280 View Post
          ... revin cu detalii si poze.
          Baga mare! Sunt foarte curios!
          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • #50
            Salutare! Am reusit sa rezolv cu becurile...arata bine noaptea .

            In usi am montat sofituri de 10w, la cele rosii, LED-uri rosii, am reusit sa refac instalatia de iluminare in portbagaj (firele erau anulate din motive necunoscute, de fostul proprietar).

            O intrebare: are cineva becuri montate la compartiment motor? Intreb deoarece am vazut schita electrica la W126 si are in dotare si acolo.

            In rest sunt bucuros ca am reusit sa rezolv cu brio iluminatia, parca este cu totul alta masina . Scuze pentru calitatea pozelor...le-am facut in graba.

            Pozele mult asteptate:
            Attached Files
            Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

            W126 280SE
            W123 280CE
            W126 500SEC
            W220 500L

            'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

            Comment


            • #51
              Si eu vreau asa ceva pe W124... Ce stiti? s-a pus asa ceva pe acest model?
              Mer_Se280 crezi ca ai putea pune cumva si niste poze ziua si as vrea sa te intreb totodata ce 'becuri' ai la faruri . Is xenoane cumva? Au o temperatura de culoare rece si imi plac.

              Comment


              • #52
                Originally posted by crstn_savu View Post
                Si eu vreau asa ceva pe W124... Ce stiti? s-a pus asa ceva pe acest model?
                Mer_Se280 crezi ca ai putea pune cumva si niste poze ziua si as vrea sa te intreb totodata ce 'becuri' ai la faruri . Is xenoane cumva? Au o temperatura de culoare rece si imi plac.
                Salutare! De putut nu vad de ce nu ai putea pune si pe W124.

                La faruri am pus Xenoane Bosch Silver 60/55W. Doresc sa mentionez ca ce-a ce se vede in poza de mai sus sunt becurile de la pozitii, mai precis LED-uri albe, cineva mi le-a adus din Germany . In legatura cu Xenoanele sunt albe la fel ca LED-urile si au o lumina foarte alba...sunt multumit de ele.
                Attached Files
                Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                W126 280SE
                W123 280CE
                W126 500SEC
                W220 500L

                'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                Comment


                • #53
                  Originally posted by crstn_savu View Post
                  Si eu vreau asa ceva pe W124... Ce stiti? s-a pus asa ceva pe acest model?
                  Salutam! Lampile albe din usi ce lumineaza in jos sunt optiune si la 124, eu am fata-spate, dar cele rosii, nu cred. Adevarul ca eu nu am nici ochi de pisica pe lateralul usilor la W124. La W126 am si iluminare din usi si ochi de pisica pe lateral.

                  Daca ai avea triunghiul reflectorizant pus pe capota la portbagaj sa vezi ce "misto" se vede cand bate lumina de la bec in el. Oricum arata super.
                  Bravo!
                  Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

                  Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by tumar View Post
                    Daca ai avea triunghiul reflectorizant pus pe capota la portbagaj sa vezi ce "misto" se vede cand bate lumina de la bec in el. Oricum arata super.
                    Bravo!
                    Multumesc, multumesc... da intradevar ar arata mai bine cu triunghi...am tot cautat dar inca nu am gasit. Am fost constient de ce fac si ca o sa arate bine, precum am mai zis ca "pasiunea nu cunoaste limite".
                    Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                    W126 280SE
                    W123 280CE
                    W126 500SEC
                    W220 500L

                    'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                    Comment


                    • #55
                      [QUOTE=mer_se280;164237]Multumesc, multumesc... da intradevar ar arata mai bine cu triunghi...am tot cautat dar inca nu am gasit. Am fost constient de ce fac si ca o sa arate bine, precum am mai zis ca "pasiunea nu cunoaste limite".[/QUOTE

                      Daca masina mea(W126) nu se va vinde pana in decembrie si ajunge piese, am sa iti dau eu triunghiul(cadou). Si inca ceva, te rog sa ma crezi, "pasiunea are limite", se gaseste cineva care sa te incurce.
                      Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

                      Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by tumar View Post
                        Daca masina mea(W126) nu se va vinde pana in decembrie si ajunge piese, am sa iti dau eu triunghiul(cadou). Si inca ceva, te rog sa ma crezi, "pasiunea are limite", se gaseste cineva care sa te incurce.
                        Iti multumesc anticipat pentru triunghi...dar mai bine ar 'supravietui' masinutza.

                        Binenteles iti dau dreptate in privinta "pasiunea are limite"... in tara care traim, totul este posibil...eu sunt un om optimist si incercam sa "supravietuim" cat putem...sa avem sanatate si cu voia Domnului toate se rezolva.
                        Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                        W126 280SE
                        W123 280CE
                        W126 500SEC
                        W220 500L

                        'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                        Comment


                        • #57
                          Update! Montarea LED-uri pe ochii de pisica!

                          Sa incep cu inceputul...

                          Pentru lampile din usi si ochii de pisica am tras + permanent din tabloul de sigurante, cum am mai mentionat, doresc so fac cat mai originala.

                          + permanent am legat la siguranta 15 (este destinat mai multor componente electrice din care face parte si lampile din usi)(scrie pe panou). Firele le-am tras cat mai original, adica, sub presurile masinii sunt canalele stang/dreapta in care trec firele: (stopuri,trapa,difuzoare,antena etc) in care am reusit sa trag si eu + permanent ca sa nu fluture si sa nu se frece de partile caroseriei si sa faca un scurt cu timpul.

                          Fireul respectiv este dintr-o bucata pe stanga si una pe dreapta care vine direct de la panou la care m-am intepat la fiecare usa individual. Nulu este tras din intrerupator (cum ati mentionat si voi mai sus). Toate locasurile decupate cu lampile montate care funtioneaza la buton .

                          Acuma urmeaza partea mai migaloasa...ochii de pisica! Presupun ca multi dintre voi sunteti curiosi cum am reusit sa le fac sa fie iluminat. Va pot spune ca nu a fost greu, un pic de imaginatie si sa rezolvat treba.

                          Sa incep cu inceputul. Am dat o fuga pana la dzmembrari si am cumparat 4 lampi/plafoniere de Dacie din care am scos lamelel metalice care prind becurile(sofituri) (in cazul meu LED-uri).

                          Am desfacut in doua ochii de pisica, sticala de suport pe care este lipita. Am reusit cu o surubelnita mica.

                          Decuparea suportului ca sa treaca lumina: este o operatiune mai delicata: am dat o gaura pe suport ca sa pot introduce panza de la traforaj (ma bucur ca am tinuto ca am stiut ca o sa am nevoie odata nevoie de ea).

                          Dupa decupare am mdat doua gauri ca sa prind lamelele pe care le-am scos din lampile de Dacie. Am folosit un surub(cap inecat) de 4 cu piulita.

                          Dupa ce am reusit sa montez lamelele, am relipit sticla rosie pe suporti, cu SUPER GLUE. Si in final am montat fire cu cleme pe surub ca sa fie mai usor de montat pe firele pe care leam tras in usi.

                          Doresc sa mentionez ca toate firele montate au fost cositorite si dupa accea izolate.

                          La montare am dat de o problema...suruburile cu care am prins lamelele atingeau caroseria, fiind nevoit sa decupez un pic din tabla ca sa nu faca scurt.

                          Va doresc spor la traba...binenteles cine are nevoie . Postez niste poze cu operatiunile mentionate mai sus.
                          Attached Files
                          Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                          W126 280SE
                          W123 280CE
                          W126 500SEC
                          W220 500L

                          'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                          Comment


                          • #58
                            Continuarea!

                            Rog un moderator ca sa uneasca pozele. Multumesc!
                            Attached Files
                            Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                            W126 280SE
                            W123 280CE
                            W126 500SEC
                            W220 500L

                            'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by mer_se280 View Post
                              Salutare!
                              La faruri am pus Xenoane Bosch Silver 60/55W. Doresc sa mentionez ca ce-a ce se vede in poza de mai sus sunt becurile de la pozitii, mai precis LED-uri albe, cineva mi le-a adus din Germany . In legatura cu Xenoanele sunt albe la fel ca LED-urile si au o lumina foarte alba...sunt multumit de ele.
                              Cat te-au ajuns becurile pentru faruri,esti multumit de lumina ce o dau?
                              Bravo! Lucrare la mare arta.
                              Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

                              Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

                              Comment


                              • #60
                                Ţin să te felicit şi eu, m-aţi pus pe gânduri (tu şi Dan), chiar arată fenomenal !!!
                                Am însă o observaţie, şi să nu fie cu supărare ! Nu e legat de becurile din uşi, ci de becurile din faruri : acele NU sunt xenoane ! A nu se confunda instalaţia de Xenon (originală de fabrică, sau aftermarket) cu becurile cu gaz xenon în loc de halogen. Luminozitatea este net superioară celor cu halogen (între 50-90%), dar funcţionează pe principii diferite: la becul cu gaz xenon îi lipseşte instalaţia de ridicare a tensiunii (balastul), consumă mai mult (65W faţă de 35W), etc ... Se poate consulta http://www.xenon.ro/iluminare-in-gaz.php
                                Cele bune, şi felicitări încă o dată !!! Dacă reuşeşti să ieşi din oraş, şi să faci nişte poze pe noapte, undeva pe şosea ... cred că ar ieşi SUUUUPERRRR ...
                                Lord W126 500SE -> 2.5D
                                Lady W123 230C -> 240D
                                W124 -> 200D
                                W208 CLK200 -> 2.0

                                W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                                Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                                Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF