Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi Revizie Mercedes W212 170cp

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi Revizie Mercedes W212 170cp

    Salutare tuturor. Sunt de putin timp posesorul unui Mercedes E220 W212, cod sasiu WDD 212002 1A 077189. Specific ca masina are 171000km. de curand mi-a aparut in bord ca ar trebui sa-i fac service-ul. (Next service A5 in 30 days). Nu as vrea sa-i fac service-ul intr-un service autorizat Mercedes din cauza costului care banuiesc ca este mult mai mare decat intr-un service normal si a faptului ca la mine in oras nu exista o reprezentanta Mercedes.
    M-ar interesa in ce consta aceasta revizie A5 daca stiti. Am inteles ca se citeste un cod care il genereaza masina iar in functie de acel cod se face revzia si se vede ce anume ar trebui schimbat, daca necesita inlocuit si uleiul din cutia de viteze automata si ce tipuri de uleiuri se foloseste la aceasta masina. Am iesirile service anterioare in care se specifica norma 5w30 (229.51) pentru uleiul din motor dar nu specifica nimic pentru cutia de viteze.
    Va multumesc.

  • #2
    Sa stii ca nu costa atat de mult un service la reprezentanta.Un schimb de filtre(aer , polen ,ulei) si ulei undeva la 1500 ron .Un schimb la cutie tot pe la acelasi pret ajunge la reprezentanta.

    Comment


    • #3
      Intre timp am aflat de la cei de la Mercedes codul de revizie. Acesta este 5D0J iar toata revizia la Casa Auto Iasi costa 2000 lei ceea ce mi se pare enorm pentru un Filtru aer, Filtru Combustibil, Filtru Ulei, Ulei si Lichid Frana.

      Comment


      • #4
        reviziemercedes.ro eu de aici mi am luat filtrele si uleiul poate ajuta

        Comment


        • #5
          Daca nu gasesti in zona un service cu experienta pt tipul tau de motor, iti recomand si eu sa cumperi filtrele si uleiul originale.
          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


          www.mbretrofit.ro

          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

          Comment


          • #6
            Originally posted by amanetvs View Post
            Intre timp am aflat de la cei de la Mercedes codul de revizie. Acesta este 5D0J iar toata revizia la Casa Auto Iasi costa 2000 lei ceea ce mi se pare enorm pentru un Filtru aer, Filtru Combustibil, Filtru Ulei, Ulei si Lichid Frana.
            Cam scump , dar banuiesc ca la ce ai enumerat tu se mai adauga ceva operatiuni care costa.Ai totusi un Mercedes , o masina premium si stiai la ce sa te astepti.

            Poti doar sa ceri sa ti se schimbe uleiul si filtrele , atat , masina banuiesc ca nu are garantie.
            Ai grija sa pui doar ulei si filtre originale si intr-un service care stie ,cum sa o faca , altfel vei avea surprize neplacute.

            PS: Nu uita sa schimbi uleiul la cutie , e foarte important si cine il face .
            Last edited by b97dmt; 07-16-2014, 11:13 AM.

            Comment


            • #7
              2000 lei costa strict ce am enumerat eu cu tot cu manopera. Pana la urma am sa-mi comand eu singur piesele doar ca nu stiu ce fel de filtru de motorina trebuie comandat. Sunt mai multe tipuri: (simplu, cu incalzire laterata, cu incalzire in partea de jos). Chiar nu stiu de care ar trebui sa pun la masina mea.

              Comment


              • #8
                Cere la reprezentanta codurile originale (le dai VIN-ul) si pe baza lor comanzi ulterior piesele.
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment


                • #9
                  Codul pentru uleiul de cutie viteze automata la masina ta este A0019896803, norma 236.14.
                  Schimbul se face in general cam la 100.000 km.
                  Trebuie sa mai schimbi filtrul de cutie viteze si garnitura. Daca schimbi tot uleiul iti trebuie aprox 8L.
                  Nu recomand decat uleiul original Mercedes, nu pentru ca nu ar exista uleiuri similare, ci pentru simplul motiv ca nu o sa stii niciodata exact care e ala. Iar la cutie de viteze nu merita sa fii zgarcit, deoarece risti sa te coste mai mult dupa ... Situl mentionat mai sus este ok si recomand sa ii contactezi in primul rand pentru sfaturi si in al doilea pentru preturi.

                  Comment


                  • #10
                    Pt alegerea filtrului de motorina trebuie sa te iei dupa ce ai deja montat, adica sa numeri firele conectorului de pe filtru.
                    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                    www.mbretrofit.ro

                    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                    Comment


                    • #11
                      Filtrul de motorina este cel mai probabil A6510901652 (standard), dar poate fi si A6420920201 (filtru cu incalzitor). Se identifica la masina.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Alecus View Post
                        Filtrul de motorina este cel mai probabil A6510901652 (standard), dar poate fi si A6420920201 (filtru cu incalzitor). Se identifica la masina.
                        100K km, 8 litri, standard, acestea sunt informatii eronate daca nu adaugi cuvintele: cred, poate, ....
                        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                        www.mbretrofit.ro

                        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by cl600 View Post
                          100K km, 8 litri, standard, acestea sunt informatii eronate daca nu adaugi cuvintele: cred, poate, ....
                          "Schimbul se face in general cam la 100.000 km"
                          "Daca schimbi tot uleiul iti trebuie aprox 8L"

                          Cred ca "in general" si "aprox" au valoarea cuvintelor cred/poate.
                          Masina are o cutie 722.6 in 5 trepte deci daca faci schimbul total intra 8,1 L
                          Daca era in 7 trepte intrau 9,2 L.
                          Exista notiunea de revizie la CVA unde nu se schimba tot uleiul, doar vreo 6L.
                          Parerea mea...
                          Mai mult de atat, tinand cont ca este un forum, tot ceea ce scriem aici reprezinta din oficiu parerile noastre individuale si pot contine info eronate.
                          Filtru standard poate fi o exprimare nefericita, recunosc, am vrut doar sa il diferentiez de cel cu incalzitor.

                          Comment


                          • #14
                            Va multumesc pentru parerile voastre. Cred ca cel mai bine legat de filtru ar fi sa vad cel de pe masina ce cod are doar nu stiu pe unde este pozitionat

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Alecus View Post
                              Mai mult de atat, tinand cont ca este un forum, tot ceea ce scriem aici reprezinta din oficiu parerile noastre individuale si pot contine info eronate.
                              Filtru standard poate fi o exprimare nefericita, recunosc, am vrut doar sa il diferentiez de cel cu incalzitor.
                              De acord cu parerile, insa mai departe n-ar trebui sa ne abtinem daca nu suntem siguri de ceea ce spunem?
                              Sigur, sunt sectiuni pe forum unde sunt incurajate opinii, insa la solicitarea de informatie certa eu as fi rezervat daca n-as avea un pic de expertiza... Evident ca nu-s mecanic si nici angajat la vreo reprezentanta.
                              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF