Mercedes Benz Forum
Atentie :
Acest forum este destinat pasionatilor de Mercedes Benz din Romania.Orice informatie oferita de dvs va contribui la buna dezvoltare a acestui forum.Nu uitati sa va inregistrati pe forum.

Go Back   Mercedes Benz Forum > Limuzine > Mercedes Benz S Klasse > Sfaturi la achizitie - S Klasse

Sfat achizitie W221 - S320 CDI (4 Matic)

Sfaturi la achizitie - S Klasse

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-15-2015, 22:35 PM   #1
arabowner
Junior Member

Motorizare : C200 Kompressor
:
[Junior Member]
Default Sfat achizitie W221 - S320 CDI (4 Matic)

Salut! Asta e prima mea postare pe aici si sunt sigur ca nu va fi ultima ca simt ca mi-am gasit locul intre fanaticii Benzului. Ma rog, in fine.. eu in viitorul apropiat o sa imi iau permisul si o sa imi trebuiasca o masina evident.. fiind nascut si crescut numai in Mercedes in acesti 17 ani si faptul ca este o masina de traditie in familia noastra desigur as vrea achit unul si eu la randul meu si din fericire faptul ca masina tatalui meu s-a invechit si ea .. vrea si el una mai noua .. ne-a cazut ochiul pe S-ul .. suntem nehotarati defapt .. intre un X164 (GL320 CDI) la circa de 18-20 mii .. sau un mai scump dar mai bun .. niciodata n-am avut un V6 diesel si asa modern .. am ridicat bugetul ca luam o masina pentru doi si am combinat bugetul .. as vrea sa ma sfatuiti ce probleme pot apar .. preturile la modelele din 2007-2009.. daca apar anumite probleme la kilometri multi pe bord .. costuri de intretinere .. rca .. consum .. etc. la ce trebuie sa ma uit cand cumpar (daca e ceva specific anume.. vr-o piesa de care sa ne ferim) .. ma scuzati pentru gramatica stricata insa nu sunt roman Multumesc anticipat la fiecare ajutor oferit.
arabowner is offline   Reply With Quote
Old 02-21-2015, 08:57 AM   #2
Alex112
Junior Member

Motorizare : 2200
:
[Junior Member]

i-ati frate daca ai bani )
Alex112 is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2015, 11:52 AM   #3
daniel_tandara
Senior Member

daniel_tandara's Avatar

Motorizare : 320 CDI
:
[Senior Member]

Quote:
Originally Posted by arabowner View Post
costuri de intretinere .. consum .. etc. la ce trebuie sa ma uit cand cumpar
Daca alegi reprezentanta pentru service, o astfel de masina necesita costuri de intretinere in medie de 10.000-15.000 lei pe an, daca nu esti prea ghinionist.
Consumul e in jur de 9-12 litri. La GL, pentru acelasi motor, consumul creste cu aproximativ 2 litri.
In principiu daca ii faci o proba de drum, apoi mergi cu ea la reprezentanta pentru o diagnoza amanuntita, atat cea cu STAR cat si cea vizuala asupra elementelor interioare/exterioare de caroserie, se poate afla in mare parte ce defecte prezinta masina sau daca prezinta defecte.

Last edited by cl600; 02-22-2015 at 18:11 PM. Reason: Corectare
daniel_tandara is offline   Reply With Quote
Old 02-22-2015, 13:03 PM   #4
daniel_tandara
Senior Member

daniel_tandara's Avatar

Motorizare : 320 CDI
:
[Senior Member]

M-am repetat cu acest "in medie". Multumiri anticipate unui moderator care ma va corecta.
daniel_tandara is offline   Reply With Quote
Old 03-22-2015, 14:09 PM   #5
arabowner
Junior Member

Motorizare : C200 Kompressor
:
[Junior Member]

Quote:
Originally Posted by Alex112 View Post
i-ati frate daca ai bani )
il iau doar ca nu vreau sa arunc banii aiurea ca m-am chinuit sa ii strang

Quote:
Originally Posted by daniel_tandara View Post
Daca alegi reprezentanta pentru service, o astfel de masina necesita costuri de intretinere in medie de 10.000-15.000 lei pe an, daca nu esti prea ghinionist.
Consumul e in jur de 9-12 litri. La GL, pentru acelasi motor, consumul creste cu aproximativ 2 litri.
In principiu daca ii faci o proba de drum, apoi mergi cu ea la reprezentanta pentru o diagnoza amanuntita, atat cea cu STAR cat si cea vizuala asupra elementelor interioare/exterioare de caroserie, se poate afla in mare parte ce defecte prezinta masina sau daca prezinta defecte.
Multumesc mult pentru sfaturi. Asta am sa fac. Inca n-am gasit nimic bun din pacate. Inca caut si mai mult ma bazez pe ceva din Germania.
arabowner is offline   Reply With Quote
Old 03-24-2015, 00:06 AM   #6
bytzu
Member

Motorizare : 3200
:
[Member]

O sa faci depasiri din parti...era unul cu un s320 nou sa moara in fata mea,noroc ca a oprit ala cu tiru care venea din fata...trage cam ca un logan de 1.6. ..
bytzu is offline   Reply With Quote
Old 03-24-2015, 08:30 AM   #7
Zeus
Super Moderator

Zeus's Avatar

Motorizare : E280 4matic
:
[Super Moderator]

Poate că vroia să moară, dar s-a răzgāndit īn ultimul moment. I-a fost milă de tine, să nu te acroșeze.
Zeus is offline   Reply With Quote
Old 03-27-2015, 11:32 AM   #8
bytzu
Member

:
[Member]

Sesizez ironia,desi nu se ridica la inaltimea nick.ului, ca sa nu mai zic ca e total offtopic.

Am condus aceasta masina,de aceea am spus ca trage cam ca un logan de 1.6 16v. Cum el e tanar si nu are experienta,si ma indoiesc ca va merge incetisor, i.as recomanda mai degraba motorul de 3.5 v6 care e alta mancare de peste,sau acest motor dar resoftat.
Old 03-27-2015, 16:01 PM   #9
b97dmt
Senior Member

b97dmt's Avatar

Motorizare : w 204 200 cdi/ w 212 250 cdi 4matic
:
[Senior Member]

Sa incepem sa spunem ca un w221 trage ca un logan 1.6 e cam deplasat ,poate cel cu care ai mers era vreo "caruta ".
b97dmt is offline   Reply With Quote
Old 03-27-2015, 21:41 PM   #10
bytzu
Member

:
[Member]

Am zis 1.6 16v, rog pe cineva care le.a mai condus pe amandoua sa confirme sau sa infirme....ca asa pe presupuse suntem conaisseuri cu totii...
Old 03-27-2015, 22:24 PM   #11
Zeus
Super Moderator

Zeus's Avatar

Motorizare : E280 4matic
:
[Super Moderator]

Era o vreme cānd totul se raporta la Dacia 1300. Acum altele sunt standardele, au apărut șaișpe valvele...
Cum ai socotit comparația asta, cu accelerometrul de la telefon? Argumentează afirmațiile, nu ne lăsa așa, neterminați.
P.S. Sunt profan, recunosc, cu loganul nu am mers decāt taxi...
Zeus is offline   Reply With Quote
Old 03-27-2015, 23:02 PM   #12
andrei.tba
Senior Member

andrei.tba's Avatar

Motorizare : 220 Cdi
:
[Senior Member]

Pot fi N" motive in povestea ta cu tirul,dar sa spui ca trage ca un logan chiar si cand l-ai condus e o jignire,fara supãrare!!!
andrei.tba is offline   Reply With Quote
Old 03-27-2015, 23:31 PM   #13
steradulescu
Senior Member

steradulescu's Avatar

Motorizare : 2200
:
[Senior Member]

Dupa ce ca nu are experienta colegul ,tu il pui sa cumpere un motor si mai puternic!
steradulescu is offline   Reply With Quote
Old 04-03-2015, 00:35 AM   #14
george_alexe
Senior Member

george_alexe's Avatar

Motorizare : 2148
:
[Senior Member]

Salut, am intrat pe forum azi cu alta treaba si din intamplare am ajuns sa citesc thread-ul tau.
De preferat este sa-ti cumperi motorizare 350 CDI.
320 au avut probleme, nu au fost foarte reusite.
Diferentele intre GL si S sunt enorme. S-ul este regele, are o tinuta de drum perfecta, eleganta si un confort inegalabil. GL-ul este o varianta pentru cei care au o familie mare, sunt pasionati de calatorii, au multe bagaje, etc.
Ca si consum GL-ul este peste S cu 3-4 litrii.
Cat despre comparatia cu Loganul.. Sunt unii care nu merg la Monte Carlo in vacanta pentru ca au vazut ei la televizor ca acolo nu merge sa faci gratar.
Spor
george_alexe is offline   Reply With Quote
Old 06-20-2015, 13:30 PM   #15
benzforever
Senior Member

Motorizare : 3.0
:
[Senior Member]

S-ul e cea mai buna alegere din toate punctele de vedere,cu exceptia unuia : capabilitatile OFF ROAD...unde GL castiga....cat despre Logan-ul de 1.6 16v -105 cai....pana la 150 km.h....ma lasa in urma maxim doua lungimi de masina...eu cu w202 C200 diesel - 75 de cai....S 320 cdi trage Loganul de 16v prin filtrul de aer...il fumeaza...si ii da jet pe evacuarea dubla....
benzforever is offline   Reply With Quote
Old 01-30-2016, 16:04 PM   #16
mihai1968
Senior Member

mihai1968's Avatar

Motorizare : E220 w211
:
[Senior Member]

Quote:
Originally Posted by bytzu View Post
Am zis 1.6 16v, rog pe cineva care le.a mai condus pe amandoua sa confirme sau sa infirme....ca asa pe presupuse suntem conaisseuri cu totii...
Nu trebuie sa le conduci personal, pentru ca sa faci comparatie si sa zici ca esti "connoisseur", cum ar zice Alain Prost.

Iata pe acelasi site datele tehnice despre cele doua masini:

S 320 fabricat in 2005 atinge 100km/h in 7,5 secunde
http://www.automobile-catalog.com/ca...ronic_dpf.html

Dacia Logan 1,6 MPI fabricata in 2008 atinge 100km/h in 11,5secunde
http://www.automobile-catalog.com/ca..._laureate.html

On topic: Despre costurile de intretinere intre clasa G si S discutam cu doi mecanici din reprezentanta MB si fara nici o ezitare amandoi au zis ca G-class este cel mai costisitor, probabil si pentru ca acesta este destinat drumurilor proaste, unde sunt solicitate intens toate incheieturile.

Reply

Tags
achizitie, cdi, matic, s320, sfat, w221

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules