Mercedes Benz Forum
Atentie :
Acest forum este destinat pasionatilor de Mercedes Benz din Romania.Orice informatie oferita de dvs va contribui la buna dezvoltare a acestui forum.Nu uitati sa va inregistrati pe forum.

Go Back   Mercedes Benz Forum > Limuzine > Mercedes Benz A Klasse > Sfaturi la achizitie - A Klasse

Sfat achizitie Mercedes Clasa A 160, Cutie automata

Sfaturi la achizitie - A Klasse

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-02-2016, 09:03 AM   #1
mercedes4ever4u
Member

Motorizare : 3200
:
[Member]
Default Sfat achizitie Mercedes Clasa A 160, Cutie automata

Buna ziua !
Sunt interesat sa achizitionez aceasta masina pentru sotia mea! Respectuos va rog sa imi dati cateva sfaturi referitoare la acest tip de motor si cutie, plusurile si minusurile.
http://olx.ro/oferta/mercedes-benz-a...tml#2a43b304f4
Masina se afla in Tm. si nu as vrea sa bat drumul din Giurgiu degeaba. In anunt se spune numai de bine, carte service, km. putini...etc.
La ce ar trebui sa fiu atent ?

Va multumesc mult!
mercedes4ever4u is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2016, 09:51 AM   #2
Crb
Senior Member

Crb's Avatar

Motorizare : 1.4
:
[Senior Member]

Din ce am inteles de pe alte topicuri are acelasi consum ca A140 (sau A140 are acelasi consum cu A160) dar mai multa putere. Motorul este destul de fiabil (adica nu cred ca-s prea multe diferente fata de pre-facelift) iar masina este numai buna pentru oras.
La cutiile automate nu ma pricep ca sa imi dau cu parerea iar daca ai parte de drumuri proasta nu prea o recomand. Este destul de rigida, are cauciucuri joase si simti cam orice denivelare in asfalt cu ea (am o reusita de 4/4 jante strambate). Asta pe langa faptul ca e mult mai joasa decat lasa de crezut (personal am pierdut un tampon pentru cric si am rupt vreo 4 bucati din plasticul de sub).
Old 02-02-2016, 11:11 AM   #3
gruiarew
Senior Member

Motorizare : W168 A160 '99 Benzină
:
[Senior Member]

Vă salut,

Sper să nu supăr pe nimeni, dar mașina pare prea "aranjată". Prea strălucește. Faptul că are numere galbene pe ea rezultă că īn momentul īn care a fost luată de dincolo nu avea TUV. Asta nu mă poate duce decāt la un gānd: mașina lovită sau cu defecte ce nu făceau sens a mai fi reparate și lăsată de izbeliște pānă vine cineva din est s-o cumpere pe nimic. Oricum mașina a stat, ori la proprietar ori prin ceva bazare.

Faptul că are km puțini nu spune nimic. Dacă e de la proprietar ar trebui să aibe toate verificările de la TUV. Cotețul ce l-am luat eu din Austria mi-a venit cu lista de verificări de la primul proprietar (eu sunt al patrulea) unde este specificat clar data și numărul de kilometri. Ăștia de obicei țin toate actele la ei.

Faptul că e mai ieftină ca īn Germania iar īmi ridică un mare semn de īntrebare:

http://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-a...ft_s:automatik

Singurele ce le văd sub 3000 sunt cu probleme la cutie.

Mașina īn general e o bijuterie. Eu am varianta cheală A160 din '99 ce am luat-o defectă gata (distribuția praf). Īn rest n-am schimbat decāt telescoapele și arcurile față + consumabilele. Aș zice că e destul de fiabilă.

Cum zice colegul Crb nu o recomand pentru drumuri ce nu-s ca-n palmă. Suspensia e criminală, pe mine cel puțin mă rupe, parcă merg cu căruța. Și poziția la volan cam lasă de dorit, parcă stai īn microbuz.

Altă idee de ținut minte e că nu merge la orice fel de mecanic. Văd că aveți la locație trecut București deci nu cred că e o problemă īn a găsi unul pasionat.

Era un coleg pe aici (Nedved) ce și-a adus recent din Germania. V-aș recomanda să faceți la fel. Mașina īn sine e destul de ieftină și nemții nu cred că se īncurcă să le "facă un șmen". O vacanță e oricānd binevenită. Dacă luați biletele de avion din timp, se găsesc și la 50€

Sper să vă documentați bine īnainte de a face pasul.

Toate cele bune.
gruiarew is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2016, 11:35 AM   #4
Crb
Senior Member

Crb's Avatar

Motorizare : 1.4
:
[Senior Member]

Din ce stiam eu de cand am luat masina, numerele galbene si rosii sunt numere temporare, pentru masini radiate. Parca ungurii interzisera circulatia pe teritoriul lor a masinilor cu numere galbene.

Nu stiu care e treaba cu numerele astea sau ce este TUV dar daca te pricepi lamureste-ma si pe mine, chiar sunt curios.
Cat despre pret/aspect... vad ca omu' are mai multe masinia la vanzare, probabil cu asta se ocupa. Acum sunt doua variante: ori are relatii prin afara si stie ce si de unde sa cumpere, ori ia jafuri pe care le peticeste si poliseaza.

Offtopic: Daca tipul era bucurestean eram aproape convins ca e manarie dar in ardeleni parca am alta incredere.
Old 02-03-2016, 15:54 PM   #5
gruiarew
Senior Member

:
[Senior Member]

Numerele roșii sunt cele de export. Cele galbene sunt temporare de garaj, cum sunt cele roșii la noi. Sper că știți că dacă masina are numere roșii (la noi zic) e posibil să n-aibe ITP. ITP-ul romānesc e TUV-ul nemțesc.
Vezi mai multe aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Vehicl...tes_of_Germany

Din cauza asta mă gāndesc că s-au agitat ungurii, probabil romānașii și-au luat pocnitori și au făcut accidente pe la ei cu mașini ce nu erau īn stare tehnică acceptabilă. Sau probleme cu asigurările.

Oricum anunțul nu mai este disponibil.

Offtopic și eu: Faptul că e din Timișoara nu-l face mai credibil ca pe unul din București sau alte părți. Dacă treci prin Timișoara o să ai surpriza să nu auzi mai deloc graiul bănățean. Se vorbește fluent cu "fusăi" și "făcui" Īn altă oridine de idei nu văd de ce ai lua mașină de la niște inși care e clar că se ocupă cu asta. Oricine nu vrea să muncească se pune să aducă "chestii" de dincolo. Eu personal am fost īntotdeauna īmpotriva intermediarilor fie ei agenții imobiliare, samsari, avocați sau popi.
Old 02-03-2016, 18:08 PM   #6
Zeus
Super Moderator

Zeus's Avatar

Motorizare : E280 4matic
:
[Super Moderator]

Quote:
Originally Posted by gruiarew View Post
Numerele roii sunt cele de export. Cele galbene sunt temporare de garaj, cum sunt cele roii la noi. Sper c tii c dac masina are numere roii (la noi zic) e posibil s n-aibe ITP. ITP-ul romānesc e TUV-ul nemesc.
Vezi mai multe aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Vehicl...tes_of_Germany

Din cauza asta m gāndesc c s-au agitat ungurii, probabil romānaii i-au luat pocnitori i au fcut accidente pe la ei cu maini ce nu erau īn stare tehnic acceptabil. Sau probleme cu asigurrile.

Oricum anunul nu mai este disponibil.

Offtopic i eu: Faptul c e din Timioara nu-l face mai credibil ca pe unul din Bucureti sau alte pri. Dac treci prin Timioara o s ai surpriza s nu auzi mai deloc graiul bnean. Se vorbete fluent cu "fusi" i "fcui" Īn alt oridine de idei nu vd de ce ai lua main de la nite ini care e clar c se ocup cu asta. Oricine nu vrea s munceasc se pune s aduc "chestii" de dincolo. Eu personal am fost īntotdeauna īmpotriva intermediarilor fie ei agenii imobiliare, samsari, avocai sau popi.
Offtopic -
De pe ce postashi maestre, iphone, android sau web?
Sunt ceva probleme cu diacriticile, de asta intreb.
Uite mai sus ce iese!
Zeus is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2016, 18:24 PM   #7
gruiarew
Senior Member

:
[Senior Member]

Salut Zeus,

Web. Windows 7, Keyboard layout Romanian Programmers. Am mai avut discuții cu unul dintre moderatorii acestui forum cred că aveți o problemă cu baza de date / tabelele. Aș crede că nu aveți setat UTF8 la collation / encoding.

Nu știu dacă mai scrie cineva cu diacritice pe acest forum, eu unul nu pot fără.
Old 02-03-2016, 18:32 PM   #8
Zeus
Super Moderator

Zeus's Avatar

Motorizare : E280 4matic
:
[Super Moderator]

Mda, a fost schimbat serverul de curand.
Eu scriam cu diacritice
Remediem... Mersi mult!
Zeus is offline   Reply With Quote

Reply

Tags
160, achizitie, automata, clasa, cutie, mercedes, sfat

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules